Ukrainas bagātākais cilvēks Ahmetovs: separātisti mūs ved uz krahu 3
Vairāku nedēļu garumā Ukrainas bagātākais cilvēks Rinats Ahmetovs vairījās paust atbalstu kādai no Ukrainas austrumos konfliktējošām pusēm – prokrieviskajiem separātistiem vai Kijevas valdībai. Taču, ņemot vērā, ka Ahmetova bizness un personiskās intereses sakņojas Doņeckas apgabalā, arī ietekmīgā ukraiņu oligarha pacietības mērs ir pilns. Emocionālā uzrunā viņš aicinājis Doņeckas apgabala iedzīvotājus sākt protesta akcijas pret prokrieviskajiem separātistiem.
Aicina apturēt separātistus
Kaut arī iepriekš Ahmetovs bija nācis klajā ar dažiem paziņojumiem, kuros pauž atbalstu Ukrainas vienotībai, nesen Ukrainas medijos parādījās ziņas, ka tieši viņš varētu būt viens no Doņeckas separātistu kustības finansētājiem. Ahmetovs gan noliedz šādus minējumus. Internetā pieejamā uzrunā Ahmetovs asi vērsies pret prokrieviskajiem teroristiem, tos apsūdzot “haosa sēšanā” un “dzīvniecisku metožu izmantošanā”. “Ja kāds no jums domā, ka viņi mūs ved uz panākumiem, jūs kļūdāties. Tā ir liela kļūda. Viņi mūs ved uz krahu, nabadzību, badu un aukstumu. Ar savām darbībām viņi neaizstāv Donbasa apgabalu, viņi iznīcina Donbasa reģionu,” paziņoja Ahmetovs. “Ko viņi [separātisti] ir izdarījuši mūsu apgabalam? Cik darba vietas radījuši? Vai, staigājot ar šaujamieročiem rokās, viņi aizstāv Doņeckas iedzīvotāju tiesības? Vai pilsētu izlaupīšana un miermīlīgu iedzīvotāju sagūstīšana ir cīņa par mūsu reģiona laimi? Nē, tā nav. Tā ir cīņa pret mūsu apgabala cilvēkiem.”
Lai vērstos pret prokrieviskajiem separātistiem, Ahmetovs aicinājis viņam piederošo rūpnīcu un ogļraktuvju strādniekus sākt protestus. Tiesa, kā norāda Ukrainas mediji, ne visi Ahmetova uzņēmumos nodarbinātie cilvēki ir gatavi paklausīt sava priekšnieka aicinājumam. Britu laikraksta “The Guardian” korespondents no Ukrainas ziņo, ka liela daļa Doņeckas apgabala iedzīvotāju atbalsta separātistu pašpasludināto “Doņeckas tautas republiku”. “Daži ir par pievienošanos Krievijai, citi – par palikšanu Ukrainas sastāvā. Taču visi ir pret pašreizējo valdību Kijevā,” britu laikrakstam sacījis Jenakijeves metalurģijas strādnieku arodbiedrības vadītājs Vladimirs Sadovojs. Vienlaikus vietējie iedzīvotāji bažījas par konflikta ietekmi uz darbavietām un reģiona ekonomisko stabilitāti. “Kamēr vien šeit ir darbs un stabilitāte, mēs esam laimīgi,” uzsvēra Sadovojs. Tiesa, kā viņš norādījis, “šobrīd mums ir tikai haoss un augstas cenas”. Daudzi Doņeckas iedzīvotāji atzīst, ka viņu aizsākto protestu kustību pret Kijevas pagaidu valdību savā kontrolē pārņēmuši “narkomāni un kriminālie elementi”, teikts izdevuma “The Economist” interneta vietnē. Sarunā ar to kāds Doņeckas inženieris Sergejs, norādot uz tuvējo rūpnīcu, sacījis: “Lūk, mums tiek maksātas algas. Bet vai viņi [separātisti] maksās? Cilvēki nesaprot, kādas šim visam būs sekas.”
Draud “nacionalizēt” Ahmetova firmas
Ahmetovs, kura bagātība tiek lēsta vairāk nekā 11 miljardos dolāru, ir ne tikai turīgākais, bet arī viens no ietekmīgākajiem cilvēkiem Ukrainā. Viņam piederošās rūpnīcas un uzņēmumi galvenokārt atrodas Ukrainas austrumos, un, domājams, viņš nodarbina vismaz 300 tūkstošus cilvēku. Iepriekš gan viņš izpelnījies kritiku par izrādīto lojalitāti nu jau Ukrainas gāztajam prezidentam Viktoram Janukovičam.
“Doņecka ir dārgakmens Ahmetova kronī,” raksta britu laikraksts “The Guardian”, norādot, ka Ukrainas rūpnieciski attīstītākā pilsēta ir oligarha dzimtā vieta, kuras uzpošanai pēdējos gados viņš atvēlējis ievērojamu naudu. Vienlaikus Ahmetovs savu naudu tērējis arī lepnam dzīvesveidam ārvalstīs. 2011. gadā viņš teju par 170 miljoniem eiro iegādājās māju Londonā. Šis darījums kļuva par vērienīgāko nekustamo īpašumu darījumu Britānijas vēsturē.
Ahmetova metalurģijas uzņēmumu darbiniekiem nav tik spoža dzīve. Viņam piederošajā Jenakijeves metālapstrādes rūpnīcā strādniekiem vidējā alga ir nepilnas 3000 grivnas (180 eiro). Uz sliktajiem darba apstākļiem mēģina atsaukties arī separātisti. Viens no pašpasludinātās “Doņeckas tautas republikas” pārstāvjiem Deniss Pašuļins, atbildot Ahmetova paziņojumam, brīdinājis, ka separātisti varētu “nacionalizēt” Ahmetova uzņēmumus. “Visus šos gadus oligarhi mūs apzaga,” saviem sekotājiem paziņoja Pašuļins. Viņš arī uzsvēra, ka Ahmetovs, izvēloties atbalstīt vienotu Ukrainu un maksāt savus nodokļus Kijevai, nevis vietējai “republikai”, “finansē Kijevas huntu, kas turpina nogalināt mūsu pilsoņus”. Viņš uzsvēra, ka “bruņotā sacelšanās turpināsies”. Doņeckas vietējā laikraksta redaktors sarunā ar “The Guardian” skaidroja: “Doņecka ilgu laiku bijusi pilsēta, kuras darbību stutēja telefona zvani. Ikvienu problēmu varēja atrisināt Ahmetova telefona zvans. Taču tagad pilsētā ir 500 cilvēki ar ieročiem, kuriem telefona zvani neeksistē, un visi tavi miljardi pēkšņi neko vairs nenozīmē.”