Foto: EPA/Scanpix/LETA

Agrīnajai iedzīvotāju reģistrācijai vakcinēšanai pret Covid-19 izmantos vietni “Manavakcina.lv” 8

Iedzīvotāju agrīnajai reģistrācijai vakcinēšanai pret Covid-19 tiks izmantota vietne “Manavakcina.lv”, liecina šodien valdības sēdei iesniegtais pilnveidotais vakcinēšanas plāns.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) uzsver, ka šobrīd vietne darbojas testa vidē. Šobrīd pieeja tai slēgta. “Uzlabosim un oficiāli informēsim par agrīnās pieteikšanās rīka palaišanu,” viņš raksta mikroblogošanas vietnē “Twitter”.

Saskaņā ar VM plānu jaunā vietne darbu sāks februārī. Lai arī ceturtdien informācija par “Manavakcina.lv” izplatījusies sociālajos tīklos un bija iedzīvotāji, kas jau paspēja reģistrēties, Pavļuts skaidroja, ka piereģistrējušos datu bāze, visticamāk, tiks dzēsta, lūdzot vakcinācijai pieteikties vēlreiz.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, ka 70% Latvijas iedzīvotāju līdz vasaras beigām vakcinējas pret Covid-19, ir nepieciešams izvērst nacionāla mēroga plānotas komunikācijas aktivitātes nolūkā informēt, iedrošināt un mudināt iedzīvotājus vakcinēties, uzskata Veselības ministrija (VM).

Lai komunikācija būtu sekmīga, tā esot jāpielāgo atšķirīgām mērķauditorijām, turklāt vēstījumi un aktivitātes jāveido secīgi, atbilstoši vakcinācijas tempiem un uzdevumiem. Komunikācijas ar sabiedrību izstrādē un ieviešanā tiks iesaistītas arī pacientu un citas organizācijas, lai labāk sasniegtu prioritārās grupas un sabiedrību kopumā, kā arī iesaistītu informācijas izplatīšanā.

Saskaņā ar pētījumu centra SKDS veikto aptauju, uzreiz ir gatavi vakcinēties 32% aptaujāto, bet 40% vēl domājot. Tikai 4% norādījuši, ka noteikti nevakcinēsies. VM informatīvās kampaņas mērķauditorija būs tie 30-40% iedzīvotāju, kas “varētu vakcinēties, bet izvēlas nogaidīt”, lai vakcinēties izvēlētos 70% iedzīvotāju.

Vienlaikus vakcinēšanas plāna autori norāda, ka mērķis pārliecināt un motivēt uz rīcību visu mērķauditoriju ir ārkārtīgi augsts, pieprasa precīzi plānotu un plaši īstenotu komunikācijas plūsmu. Veidojot komunikācijas stratēģiju, esot jāņem vērā iedzīvotāju pretrunīgais viedoklis vakcinēšanās jautājumā, katrai no mērķauditorijām jāvirza atsevišķi vēstījumi. Kopā ar pacientu organizācijām un mediķiem nepieciešams sagatavot specifisko jautājumu un atbilžu blokus katrai pacientu un prioritārajai grupai.

Galvenais informatīvās kampaņas vēstījums būs, ka 70% sabiedrības vakcinēšanās nozīmē iespēju dzīvot ierasto dzīves ritmu, bet vakcīnas pasargā no smagas saslimšanas ar Covid-19. VM arī norāda, ka vakcīnas ir efektīvas, atbilstoši pārbaudītas, ar minimālām blaknēm, bet vakcinācijas process ir ērts un pārdomāts, jo, reģistrējoties “Manavakcina.lv”, tiks saņemts uzaicinājums uz vakcīnu, kad pienāks personas kārta.

Reklāma
Reklāma

VM norāda, ka īpaša uzmanība kampaņas laikā jāpievērš krievvalodīgajiem, iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem un izglītību, tiem, kuriem ir zemāks personiskā apdraudējuma risks. Tāpat īpaša mērķa grupa ir tie, kas kategoriski iestājas pret vakcinēšanos publiskajā telpā, kā arī riska grupām, piemēram, ilgstošas sociālās aprūpes centru klientiem un viņu piederīgajiem.

VM arī noteikusi dažādas komunikācijas mērķauditorijas un īstenojamās informējošās aktivitātes. Pasākumi paredzēti gan mediķiem un tiem, kas nodrošina vakcinēšanu, gan senioriem, aprūpes centru iemītniekiem, personām ar hroniskajām saslimšanām, primāri vakcinējamo personu pārstāvjiem, žurnālistiem un citām grupām.

Paredzēti informatīvie vebināri, drukāto materiālu izveide, viedokļu līderu iesaiste, tostarp “cienītāko sabiedrības senioru publiska vakcinācija”. VM arī plāno informatīvās kampaņas laikā sadarboties ar pašvaldībām, profesionālajām organizācijām, mobilo sakaru operatoriem, izmantot Valsts ieņēmumu dienesta un Ceļu satiksmes drošības direkcijas kanālus.

Plānā ietvertas arī divas nacionāla mēroga kampaņas vakcinācijas laikā. Pirmā būs iedrošinošā, bet otrajā plānots paust aicinājumu uz rīcību. Papildus paredzētas nelielas aktivitātes, pielāgojoties konkrētā brīža sabiedriskās domas aktualitātēm, kā arī regulāri sabiedriskās domas pētījumi un mediju, kā arī sociālo mediju monitorings, kas iekļauj arī viltus ziņu atspēkošanu.

Īstenojot sabiedrības informēšanas kampaņu, pirmajā marta nedēļā VM plāno sagaidīt 100 000.vakcīnas saņēmēju.

Ērta un elastīga vakcinācijas procesa nodrošināšanai tiks organizēts kopēji vadīts vienotais vakcinēšanas tīkls, norādīts VM izstrādātajā Covid-19 vakcinācijas plānā.

Vienotajā tīklā tiks apvienoti esošās sistēmas resursi un veidots vienots vakcinējamo saraksts, vienots vakcinācijas vietu kalendārs un rindu vadība, kā arī centralizēta vakcīnu piegādes un krājumu vadība, un vienota komunikācija ar iedzīvotājiem.

Lai sasniegtu mērķi – pieaugušo iedzīvotāju aptvere ne mazāk kā 70% 2021.gada vasaras beigās, no februāra pakāpeniski ir jākāpina vakcinācijas pakalpojumu kapacitāti, lai no marta varētu nodrošināt ne mazāk kā 100 000 vakcinācijas epizodes nedēļā, skaidro VM. Šis apjoms atbilst prognozētajam vakcīnu piegāžu ātrumam, operatīvi izmantojot visas piegādātās vakcīnas, akcentē VM.

VM vērtējumā kopējā Latvijas vakcinācijas iestāžu un loģistikas kapacitāte ir pietiekama, lai būtu iespējams iedzīvotājus vakcinēt atbilstoši uzstādītajam mērķim – 100 000 vakcinācijas epizodes nedēļā. Tomēr šai kapacitātei nav ievērojamu rezervju, tāpēc kritiska ir visu Latvijas vakcinēšanas sistēmas resursu optimāla izmantošana, norāda ministrijā.

IT risinājumu vakcinācijas pret Covid-19 procesa pārvaldībai varētu izstrādāt astoņu līdz desmit nedēļu laikā

Informācijas tehnoloģiju (IT) risinājumu vakcinācijas pret Covid-19 procesa pārvaldībai varētu izveidot astoņu līdz desmit nedēļu laikā, izriet no ceturtdien valdībā skatāmā Veselības ministrijas (VM) izstrādātā Covid-19 vakcinācijas plāna.

Tajā teikts, ka pašreiz vakcinācijas procesos noteiktu laiku aizņem administratīvās procedūras. Tai skaitā ārstniecības iestāžu personāla laiks tiek patērēts, lai pierakstītu vakcinējamo rindā uz vakcinācijas kabinetu.

Lai optimizētu vakcinācijas procesus, plānots izstrādāt IT risinājumu, vadoties pēc Pasaules Veselības Organizācijas norādījumiem par valsts Covid-19 vakcīnu ieviešanas un vakcinācijas plāna izstrādi.

Kā norādījusi VM, IT risinājums vakcinācijas procesa optimizēšanai tiks balstīts uz minimālā dzīvotspējīgā produkta principa, orientējoties uz vakcinācijas procesa efektivitātei kritisko punktu automatizāciju.

Ministrija sola, ka IT risinājuma izstrādes laikā notiks konsultācijas ar partneriem, kas iesaistīti vakcinācijas procesā gan valsts, pašvaldību, gan privātā sektora un arī pacientu organizāciju pārstāvji.

“Šī principa ievērošana un spējās programmizstrādes pieeja, kura paredz, ka pasūtītājs definē savus biznesa mērķus vai sistēmas atbalstāmos biznesa procesus, kā arī vispārējās prasības arhitektūrai, ātrdarbībai, veiktspējai un drošībai, bet konkrētu prasību risināšana notiek, sadarbojoties izstrādātājam un lietotājiem, ļaus nepieciešamo risinājumu izstrādāt astoņu līdz desmit nedēļu laikā,” teikts VM plānā.

VM arī skaidro, ka, valsts iestādēm sadarbojoties ar Latvijas IT uzņēmumu brīvprātīgajiem pārstāvjiem no 18. līdz 24.janvārim tika izveidota procesu karte, kas kalpos par pamatu jaunās sistēmas izstrādei un ļaus būtiski samazināt darbu uzsākšanai nepieciešamo laiku. IT risinājumu prasību izstrādē tika piesaistīti vakcinācijas procesā iesaistītie partneri – lieltirgotavas, ārstniecības pakalpojumu sniedzēji, gan valsts, gan privātā sektora pārstāvji.

IT risinājums vakcinācijas procesa optimizēšanai ietvers agrīno pieteikšanos vakcinācijai, kas ļaus apkopot personu, kas vēlas vakcinēties kontaktus, prioritāro grupu un vēlamo vakcinēšanās vietu. Šī informācija ļaus operatīvi sazināties ar vakcinējamām personām, informējot viņus par vakcinēšanās iespējām, lūdzot apstiprināt reģistrāciju rindā, kā arī atgādinot par pirmās vakcīnas un balstvakcīnas saņemšanas laikiem.

Agrīnās pieteikšanās dati, kā arī vakcinējamo personu saraksti no citiem avotiem, tiks izmantoti, lai automātiski aizpildītu vakcinācijas vietu (un izbraukuma vakcināciju komandu) rindas uz konkrētiem vakcinēšanās laikiem. Balstoties uz šiem datiem tiks automātiski plānoti vakcīnu pasūtījumi un piegādes, sistēma arī uzturēs informāciju par vakcīnu krājumiem.

VM plānā arī uzsvērts, ka IT risinājums optimizēs procesus pašā vakcinācijas epizodē. “Tas nodrošinās administratorus ar iepriekš sagatavotiem datiem par vakcinējamām personām, vakcīnām un manipulācijas veicošajām ārstniecības personām,” teikts ziņojumā.

Ministrija arī ir pārliecināta, ka risinājums atvieglos administratīvos procesus vakcinācijas epizodē, tai skaitā ietvers veselības stāvokļa pašvērtējumu, un samazinās ievades operāciju skaitu līdz minimumam, kas nepieciešams, lai reģistrētu vakcinēšanas faktu. Sistēma sagatavos nepieciešamās atskaites.

Tāpat paredzēta iespēja veidot datu apmaiņu starp jaunveidojamo IT risinājumu vakcinācijas procesa optimizēšanai un ārstniecības iestāžu informācijas sistēmām (piemēram, lai ārstniecības iestādes informācijas sistēmā veidotu uzskaites dokumentus samaksai par pakalpojumu), kā arī asinhrona datu apmaiņa ar e-veselības sistēmu, lai tajā reģistrētu datus par saņemtajām vakcinācijām un iegūtu informāciju par Covid-19 vakcinācijām, kas veiktas pirms jaunizveidotās sistēmas iedarbināšanas.

Paredzēta arī masu apjoma datu ievade un izgūšanai, piemēram, organizāciju veidoto vakcinējamo sarakstu ievadei, datu nodošanai uz atvērto datu portālu un citiem.

Pēc VM paustā, uzkrātie vakcinācijas dati tiks izmantoti personas “Covid-19 vakcinācijas sertifikāta” izveidošanai, tai skaitā iesaistoties starptautiski atzītu sertifikātu izsniegšanā.

Plānots, ka IT risinājuma reģistrētie Covid-19 vakcinācijas dati tiks apkopoti statistikas veidošanai un analīzei dažādos griezumos, ļaus padziļināti pētīt tās efektivitāti un drošību atsevišķās pacientu grupās, tai skaitā veikt vakcīnu pēcreģistrācijas uzraudzības pētījumus, noteikt vakcinācijas aptveri noteiktām pacientu grupām, kā arī nodrošināt vakcīnu izsekojamību.

Jau vēstīts, ka 18.janvārī tika izsūtīts uzaicinājums IT nozares uzņēmumiem līdz 20.janvārim iesūtīt apliecinājumu par gatavību izstrādāt vakcinācijas IT sistēmu. 22.janvārī IT nozares ekspertu darba grupa prezentēja izstrādātas prasības ieinteresētajiem IT nozares uzņēmumiem, savukārt 25.janvārī ieinteresētie IT uzņēmumi prezentēja savus piedāvātos risinājumus.

VM pagaidām gan vēl nav sniegusi informāciju, vai IT sistēmas izstrādātājs jau ir izraudzīts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.