Agrie gājputni 0

Gaisā jau jūtamas pavasara vēsmas, tāpēc īstais brīdis uzzināt, kuri ir paši agrākie atlidotāji. Par to stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības gājputnu programmas koordinators Mārcis Tīrums.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Koka čūskas gads tuvojas. Ko tas nesīs katrai zodiaka zīmei 2025. gadā
Kokteilis
“Tā nav patiesība!” Guntars Račs noliedz, ka Laura Grēviņa ir viņa meita
Veselam
Gan garšīgi, gan veselīgi: uztura speciālists nosauc labāko alternatīvu biezpienam
Lasīt citas ziņas

Šogad februāra beigās, iestājoties siltākam laikam, temperatūra vietām pakāpās pat līdz pieciem grādiem pēc Celsija un bija lielas cerības sagaidīt pirmos migrantus – lauku cīruļus, mājas strazdus, meža baložus, kas pārziemojuši netālu – Dienvidrietumeiropā. Pirmie gājputni – seši ziemeļu gulbji (redzējis S. Biļdjuga) – tika novēroti 26. februārī Kuldīgas novada Laidu pagasta Rudē. Līdz šim laikapstākļi vēl nav bijuši labvēlīgi putnu intensīvai migrācijai uz ligzdošanas vietām. Protams, visagrāk gājputni parādīsies Latvijas DR daļā, kur sniegs daļēji jau nokusis. Turpmākajās dienās no ziemošanas vietām atlidos meža zosis, lauku cīruļi un ķīvītes, kas manīti gan Lietuvā pie Klaipēdas, gan arī Igaunijā – Sāmsalā.

Šis desmitnieks par gājputniem, kuri atlido visagrāk, apkopots, ņemot vērā ilgākus novērojumus par katru sugu pavasarī. Šajā sarakstā vēl būtu iespējams iekļaut vismaz desmit sugas, kuras var uzskatīt par agriem migrantiem. Secība ir aptuvena, jo ik gadu atlidošanas līderis mainās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.