Sibīrijas erante
Sibīrijas erante
Foto: Viktors Goba

Agrie dārza sveicieni: šie ziedi patiks tiem, kas meklē ko neparastu! 0

Šie ziedaugi patiks retumu cienītājiem, kas arvien meklē neparasto. Sīpolpuķītes labi padosies audzēšanai, ja tām nodrošinās piemērotus dzīves apstākļus – ēnainas vietas un ar lapu trūdiem bagātu augsni, kas ir vienmērīgi mitra visu gadu.

Reklāma
Reklāma

Minianemones

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas
Plūksnainā erante
Foto: Viktors Goba

Reto augu kolekcionārs Viktors Goba par skaistākajiem agrajiem ziedētājiem atzīst Sibīrijas eranti (Eranthis sibirica) un plūksnaino eranti (Eranthis pinnatifida). Šīs minianemonēm līdzīgās sīpolpuķes parasti zied martā–aprīlī aptuveni divas nedēļas. Pēc ziedēšanas, tāpat kā cīrulīši, diezgan ātri beidz veģetāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Baltās erantes labi jūtas gan pusēnā, gan pilnīgā ēnā zem lapukokiem (piemēram, ābelēm, liepām, bet ne zem bērziem), vien zeme nekad nedrīkst iekalst.

Labi vairojas ar pašizsēju, taču var pavairot arī veģetatīvi (ligzdu var dalīt reizi 3–4 gados) – jūnijā, augustā, kad augiem ir miera periods. Sīpoliņus stāda sprīža dziļumā.

Baltziedu erantēm ir mazi (5–6 mm diametra) kaili sīpoliņi, tāpēc pēc izrakšanas tie jāiestāda 4–5 dienās. Šajā laikā tos var glabāt mitrās sfagnu sūnās, citādi iekaltīs (salīdzinājumam: plaši audzētās Eranthis hyemalis prasa vairāk gaismas un labprāt aug saulainās sausās vietās, turklāt pēc noziedēšanas sakneņus var izrakt un uzglabāt istabā līdz stādīšanai rudenī).

Uz ziemu pēc augsnes virskārtas sasalšanas erantes vēlams piesegt ar ozollapām, skujkoku zariem vai papardēm. Nevajag piesegt agrāk – ja sīpolpuķēm augsnē par siltu, tās zied pat zem pieseguma, kad gaisa temperatūra sasniedz 3–4 °C. Apstādījumos baltās erantes var kombinēt ar zilsniedzītēm un sniegpulkstenītēm.

Spoži kā luksofori

Smirnova gimnospermijs
Foto: Viktors Goba
Foto: Viktors Goba

Smirnova gimnospermijs (Gymnospermium smirnowii) ir īpatnējs sīpolaugs, kam ziedi kā dzeltenas luksofora gaismiņas, kas redzamas jau no tālienes. Zied aprīļa sākumā. Vēsā laikā ziedēšanas periods ilgst 30–40 dienas. Ziedi nokareni, uz viena kāta to var būt līdz 15. Pēc noziedēšanas augiem jūnija sākumā iestājas miera periods.

Gimnospermiji veido gladiolām līdzīgu, saplacināti apaļu pazemes bumbuli līdz 16 cm diametrā, kas nedalās meitsīpolos. Šo sīpol­augu viegli pavairot ar sēklām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.