Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Fotolia

Agrāk pensijā – arī mātes, kuras izaudzinājušas piecus bērnus 2

Mana sieva ir izaudzinājusi piecus bērnus (divi no pirmās laulības un trīs no mūsu laulības). Vai viņa var tikt agrāk pensijā un no cik gadiem, ja darba stāžs viņai nav pārāk liels? GUNĀRS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

2019. gadā tiesības uz vecuma pensiju ir personām, kuras sasniegušas 63 gadu un sešu mēnešu vecumu un kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem. Taču atsevišķos gadījumos Latvijas pensiju sistēma piedāvā cilvēkiem iespēju doties pensijā pirms noteiktā pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Pensiju var pieprasīt priekšlaikus – divus gadus pirms vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanas, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem. Šogad priekšlaicīgās pensionēšanās vecums ir 61 gads un seši mēneši.

Māmiņām, kuras izaudzinājušas piecus vai vairāk bērnus, tas iespējams vēl agrāk. Likums paredz, ka bērna vecāks vai aizbildnis, kura apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem, piecus gadus agrāk (šogad – 58 gadu un sešu mēnešu mēnešu vecumā) var pieprasīt vecuma pensiju, ja laika periodā līdz bērna 18 gadu vecuma sasniegšanai:

CITI ŠOBRĪD LASA

1) ne mazāk kā astoņus gadus ir aprūpēti pieci vai vairāk bērni;

2) ne mazāk kā astoņus gadus ir aprūpēts bērns invalīds.

Taču spēkā ir arī pārejas perioda norma: sieviete, kura līdz astoņu gadu vecuma sasniegšanai aprūpējusi piecus vai vairāk bērnus vai bērnu invalīdu un kurai apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 20 gadiem, patlaban var pieprasīt nevis priekšlaicīgo, bet īsto vecuma pensiju 62 gadu vecumā (tas iespējams līdz 2019. gada 30. jūnijam) vai 62 gadu sešu mēnešu vecumā (tas iespējams no 2019. gada 1. jūlija).

Šādu tiesību nav personām, kurām atņemtas aprūpes vai aizgādības tiesības.

KONSULTĒJUSI LABKLĀJĪBAS MINISTRIJAS SOCIĀLĀS APDROŠINĀŠANAS DEPARTAMENTA VECĀKĀ EKSPERTE DACE TRUŠINSKA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.