Āfrikas cūku mēri konstatē piecām mājas cūkām Ciblas novadā 0
Saņemto laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusu 5 piemājas saimniecības novietnē esošajām cūkām Ciblas novada Ciblas pagastā, informē Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).
Lai arī saimniecībā tika ievēroti biodrošības pasākumi un saimnieki bija informēti par ĀCM, iespējamais inficēšanās cēlonis piemājas saimniecībā esošo mājas cūku saslimšanai ir svaigi pļautas zaļbarības izbarošana.
Pēc slimības atklāšanas PVD, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, ir uzsācis ĀCM apkarošanas pasākumu ieviešanu, nosakot karantīnas zonas.
Ap skarto novietni trīs kilometru rādiusā noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Šajās teritorijās pastiprināti kontrolēs mājas un meža cūku veselības stāvokli. Karantīnas zonās pastiprināti kontrolēs arī dzīvnieku transporta līdzekļu kustību.
PVD atgādina un atkārtoti aicina ievērot visus noteiktos biodrošības pasākumus, bet jo īpaši uzsver, ka mājas cūkām nedrīkst dot zaļbarību un pagalmos pļautu zāli.
Tā kā piemājas saimniecībās cūku piebarošana ar svaigu zāli laika gaitā izveidojusies par tradīciju, situācijā, kad pieaug ĀCM gadījumu skaits meža cūkām, tas rada lielus inficēšanās draudus mājas cūkām, jo zālē var būt ĀCM vīruss, ko tur ievazājušas meža cūkas.
Tāpat dienests atgādina, ka cūkas nedrīkst turēt āra aplokos, kur tās var kontaktēties ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem; dzīvnieku kopšanai izmantot tikai šim darbam paredzētu apģērbu un apavus, kurus nelieto ārpus novietnes; pie ieejas novietnē nodrošināt apavu dezinfekciju, novietnē regulāri veikt tīrīšanu un dezinfekciju.
Cūkkopjiem arī jāizvērtē, kur stāv pakaiši, ruloni, kur atrodas salmu kaudzes – tie var būt inficēti, ja tiem ir piekļuvušas meža cūkas.
Dienestā atgādina, ka bioloģiskā drošība ir pasākumu komplekss, kuru ievērojot, dzīvnieku turētājs var pasargāt savus dzīvniekus no saslimšanas ar infekcijas slimībām un maksimāli samazināt infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā.
Par biodrošības pasākumu ieviešanu un izpildi novietnēs, kurās tur un audzē cūku sugas dzīvniekus, tajā skaitā dezinfekcijas līdzekļu iegādi, atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.
Pēc pārtraukuma ĀCM saslimšana mājas cūkām konstatēta 16.jūnijā Daugavpils novada Dubnas pagastā. Pirms tam pēdējais konstatētais ĀCM bija 2014.gada 17.septembrī.
Ciblas novada Ciblas pagastā ĀCM bija konstatēts vienai meža cūkai šī gada 3.jūlijā, nepilna kilometra attālumā no piemājas saimniecības.