Līdzīgus piedāvājumus saņēmuši arī citi 8
“Līdzīgus piedāvājumus no šādām kompānijām Lihtenšteinā, Šveicē, es domāju, ir saņēmusi lielākā daļa pašvaldību. Ir pasaulē valstis un pašvaldības, kuras līdzīgas shēmas izmanto. Balstoties uz vekseli, izmantojot multiplikatora efektu, ir iespējams iegūt lielākus līdzekļus rīcībai. Pieļauju, ka Lielvārdes bijušajam mēram Jānim Āboliņam līdzīgi piemēri tika parādīti un tādēļ viņš kaut ko tādu ir parakstījis. Skaidrs, ka to noslēpt nekādā veidā nevarēja, jo viņš pats devās uz Valsts kasi,” aģentūrai LETA pavēstīja Valkas mērs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija). Viņš uzskata, ka Latvijas problēma ir tā, ka nav iespēju šos piedāvājumus pārbaudīt, vai tā ir krāpniecība vai tiešām reāli īstenojams modelis.
“Domāju, ka vainīgs ir arī Āboliņa pieredzes trūkums. Jo skaidrs, ka Latvijā šādas lietas nav iespējamas. Parasti jebkurā pašvaldībā ir nolikums, kas paredz, par cik lieliem līdzekļiem mērs, neziņojot un nesaņemot domes apstiprinājumu, var parakstīt kaut kādus dokumentus. Parasti tie ir apmēram 10 000 eiro. Āboliņš ir pārkāpis visus pašvaldības iekšējās kārtības noteikumus. Tas ir ļoti smags pārkāpums, nevis vienkārši kļūda. Šajā gadījumā bija pilnīgi pamatoti mēru atstādināt, jo viņš tā nedrīkst rīkoties,” teica partijas priekšsēdētājs.
Ja šāds piedāvājums no kādas kompānijas ir saņemts, vispirms tas jāvērtē finanšu komitejā. Ja tā uzskata, ka piedāvājumā ir kaut kāda problēma, būtu jāveic konsultācijas ar Finanšu ministriju. Zinot Latvijas situāciju, process tur būtu apstājies.
Krauklis norādīja, ka Āboliņš nav Vidzemes partijas biedrs, bet gan tikai startēja tās vēlēšanu sarakstā. Viņš bija Latvijas Kredītņēmēju asociācijas vadītājs ar diezgan labām zināšanām par maksātnespējas lietām un atpazīstamību. To pierādījušas arī vēlēšanas – Āboliņš vēlēšanu kampaņas laikā bija veicis individuālu kampaņu un tika ievēlēts. Taču kopš tā laika sadarbība ar viņu esot bijusi diezgan problemātiska.