Advokāts, jurists, juriskonsults – kādā gadījumā katrs no viņiem var būt noderīgs? 0
Ar ko atšķiras advokāts no jurista? Vai jurists var pārstāvēt tiesā? Kāpēc jurista pakalpojums ir lētāks nekā advokāta? Un kas ir juriskonsults? Jautā Arta Vidzemē.
Skaidro zvērināta advokāta Andra Tauriņa palīdze Ērika Gribonika: “Jurists ir ikviena persona, kas ieguvusi maģistra grādu tiesību zinātnē un jurista profesionālo kvalifikāciju. Kopš 2021. gada daļa no profesionālās augstākās izglītības programmas, pēc kuras piešķir maģistra grādu un jurista kvalifikāciju, ir valsts vienotais jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmens. Eksāmens izvirza augstas prasības visiem topošajiem juristiem un garantē tiesību speciālistu kvalitāti.”
Jurists atbilstīgi profesionālajai specializācijai un amatam var piemērot tiesību normas, izstrādāt, analizēt un apliecināt juridiskus dokumentus, sniegt juridiskus atzinumus un juridisko palīdzību un izstrādāt pētījumus ar zinātnisku vērtību jurisprudencē. Cilvēkam, kurš izpildījis prasības maģistra grāda un profesionālās kvalifikācijas iegūšanai, ir plašas iespējas karjeras attīstībai, arī īstenojot ieceri kļūt par advokātu.
Ikviens advokāts ir jurists, taču ne visi juristi ir advokāti.
Advokātiem augstākas prasības
Atbilstīgi Latvijas Republikas Advokatūras likumam jēdziens “advokāts” aptver:
zvērinātus advokātus,
zvērinātu advokātu palīgus,
Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņus, kuri ieguvuši advokāta kvalifikāciju kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm,
trešo valstu advokātus, kas Latvijā praktizē atbilstīgi Latvijas noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem par juridisko palīdzību.
Advokāts ir profesionāls jurists, kas sniedz juridisko palīdzību, kā arī aizstāv un pārstāv personu likumīgās intereses tiesā un pirmstiesas izmeklēšanā, sniedzot juridiskas konsultācijas, sagatavojot juridiskus dokumentus un veicot citas juridiskas darbības.
Advokāti ir tiesu sistēmai piederīgi, taču savā profesionālajā darbībā neatkarīgi un pakļauti tikai likumam, toties profesionāli, materiāli un disciplināri atbildīgi par savu rīcību. Viņiem ir pienākums ievērot advokātu ētikas normas, kā arī tālākizglītoties. Advokāti skaidri uzskaita klientu interesēs veiktos izdevumus un apdrošina savu profesionālo darbību. Šie un citi faktori ir advokātu sniegtās juridiskās palīdzības efektivitātes un kvalitātes garants.
Latvijas Zvērinātu advokātu padome kā Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas, kas apvieno visus Latvijā praktizējošos zvērinātus advokātus, pārvaldes, uzraudzības un izpildu institūcija uzrauga advokātu un advokātu palīgu darbību, izskata par viņiem iesniegtās sūdzības un ziņojumus, kā arī ierosina disciplinārlietas. Attiecīgi advokātam ir stingra, likumā noteikta atbildība par sniegto juridisko palīdzību. Šīs advokāta kvalifikācijai un darbībai izvirzītās prasības, lai arī garantē augstas kvalitātes juridisko pakalpojumu sniegšanu, var atspoguļoties arī augstākā samaksā par saņemto palīdzību.
Noteiktās situācijās der tikai advokāta palīdzība
Pārstāvību un kvalificētu juridisko palīdzību tiesā, ievērojot likumā noteiktos ierobežojumus, var sniegt ne vien advokāts, bet arī citas personas ar atbilstīgu juridisko izglītību un pieredzi jurisprudencē. Ierobežojums juridisko pakalpojumu izvēles brīvībai ietverts Kriminālprocesa likumā – aizstāvību kriminālprocesā var nodrošināt tikai advokāts. Tāpat advokāta palīdzība, izslēdzot iespēju vērsties pie kāda cita nozares lietpratēja, saskaņā ar Civilprocesa likumu nepieciešama:
ja lieta tiks izskatīta Ekonomisko lietu tiesā,
lietās, kas izriet no saistību tiesībām, ja prasības summa pārsniedz 150 000 eiro,
lietās par komercnoslēpuma aizsardzību,
izskatot lietu kasācijas instances tiesā.
Minētie ierobežojumi noteiktu kategoriju lietām saistāmi ar advokāta sniegtās juridiskās palīdzības kvalitāti. Citu speciālistu sniegtās juridiskās palīdzības kvalitāti nav iespējams garantēt.
Juriskonsults nav jurists
Juriskonsulta, kas līdz 2016. gadam bija kā viens no triju profesiju standartiem jurisprudences jomā Latvijā, darbības joma, salīdzinot ar jurista, ir šaurāka.
Juriskonsulta kvalifikācijas iegūšanai nepieciešams tikai profesionālās augstākās izglītības bakalaura grāds.
Persona ar juriskonsulta kvalifikāciju nevar veikt tiesneša, prokurora, zvērināta advokāta, zvērināta notāra, zvērināta tiesu izpildītāja un maksātnespējas administratora darbu un darbu citās profesijās, kurās nepieciešama jurista kvalifikācija. Juriskonsults izstrādā juridiskos dokumentus, nodrošina pārstāvību tiešās un pastarpinātās pārvaldes iestādēs, tiesās un citās institūcijās, ievērojot likumā noteiktos ierobežojumus juridiskās palīdzības sniegšanai minētajos gadījumos.
Der zināt!
Prasītājam, ja prasība ir pilnīgi vai daļēji apmierināta, un atbildētājam, ja prasītāja prasība noraidīta, ir tiesības prasīt no otrās zaudējušās puses ar lietas vešanu saistīto izdevumu atlīdzināšanu, ko veido arī izdevumi advokāta palīdzības samaksai, bet ne citu juristu, lietpratēju pakalpojumu samaksai.