Foto – Anda Krauze

Adventes vainags ar sarkaniem akcentiem. Kā pareizi veidot vainagu? 0

Trīs nedēļas pirms Ziemassvētkiem mājokli tradicionāli rotājam ar Adventes vainagu, kas ir šī notikuma gaidīšanas simbols.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Jo tuvāk Advente un Ziemassvētki, jo vērtīgāki kļūst egļu un priežu čiekuri. Tos floristikā izmanto mūžsen, jo grūti atrast citu materiālu, kas būtu tik daudzveidīgs, izturīgs, lēts, viegli iegūstams, ar tik bagātām toņu niansēm un reizē – arī nepārprotams Ziemassvētku simbols.

Čiekuri pirms kompozīcijas veidošanas noteikti jāizžāvē (pietiek ar dažām stundām uz siltiem radiatoriem), jo mitrus tos nevar pielīmēt, turklāt priežu čiekuri atveras tikai tad, kad ir sausi. Arī ozolzīles un kastaņi jāizžāvē. Lai tie nesačokurotos, jākaltē nevis augstā, bet gan mērenā – istabas – temperatūrā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Adventes vainagu un Ziemassvētku dekorus var darināt arī no citiem dabas materiāliem: no priežu, egļu vai kadiķu zariem, no bērzu tāsīm, no āboliem, kas salikti virtenē, no koku lapām, ja rudenī tās savāktas un izkaltētas, no salmiem, no sizala, uzvīt no vīnstīgām vai pēdējām dārza rozēm, uzpūšot mākslīgo sniegu, lai radītu apsarmojuma vai tikko uzkrituša sniega efektu.

Miniatūru Adventes vainagu var izveidot, keramikas podiņā ielīmējot sauso oāzi, tajā iestiprinot sveci un apkārt krustu šķērsu stiprinot jūras nogludinātus kociņus.

Ja ļauj vaļu fantāzijai, pieliek mazliet pūļu, noteikti top kaut kas neikdienišķs un vienreizīgs!

Vainaga pamatni var veidot no klūgām, kam aptin salmus, no sausās oāzes, no putuplasta, piegriezt no kartona vai uzvīt no metāla stieplītēm.

Tuvojoties gada nogalei, lietas, ko novietojam ap sevi, var būt ļoti dekoratīvas, nevairoties pat no bizantiskas bagātības un spožuma. Klasiskās Ziemassvētku krāsas ir zaļa, sarkana, balta un sudraba, kas simbolizē dzīvību, attīrīšanos un cēlumu, bet zelts – mūžīgas vērtības. No plašā krāsu spektra var veidot dažādas kombinācijas: toni tonī, izmantot krāsu miksli vai ievērot vēsu atturīgumu. Pelēko krāsu var kombinēt ar sniegbalto, ar krēmīgo, papildināt ar grezno sudraba krāsu, tradicionāli zaļo un enerģētiskajām – sarkano un baklažānzilo.

Izvēloties sveces, Adventes sākumā izmanto zemas un resnas, pirms Ziemassvētkiem – slaidākas. Uz galda var izkārtot čiekurus, ābolus, riekstus un kanēļstandziņas.

Adventes laiks un, protams, Ziemassvētki asociējas ar smaržām: ar skuju, krustnagliņu, bišu vaska, kanēļa un muskatrieksta aromātu. Bet kā tos tvert? Var iegādāties jau gatavus smaržīgus augu maisījumus, var nopirkt koka figūras un piesūcināt ar smaržvielām vai aromātiskām eļļām, kas, nedaudz sajauktas ar ūdeni un pasildītas virs sveces liesmas, izplata tās pa visu telpu. Var aizdedzināt smaržīgās sveces vai kūpināt vīraku. Ikviens var atrast piemērotu veidu, kā iegūt patīkamāku aromātu, vien jāņem vērā, ka smarža labāk izplatās siltā telpā.

Reklāma
Reklāma

Adventes vainags ar sarkaniem akcentiem

Materiāli

Pamatnei – klūgas, salmi un kokvilnas diegs. Rotājumam – priežu čiekuri (tie žūstot skaisti atveras, ir ļoti dekoratīvi), lapegļu čiekuri, ciedru čiekuri, kastaņi, dižskābarža augļi, lazdu rieksti, valriekstu čaulas, priežu miza, kanēļmizu standziņas, krustnagliņas, ievu saknes, eglīšu rotājumi, piparkūkas, fliteri un laka.

Darba gaita


No klūgas izveido apli pamatnei. To sastiprina un aptin ar salmiem. Nosien ar kokvilnas diegu. Salmi vainagam piešķir apjomu, ir arī vieglāk pielīmēt rotājumus, kas pie šī dabiskā materiāla ļoti labi turas. Ja nav klūgu un salmu, pamatnei var izmantot sausās oāzes, jau gatavas salmu pamatnes, kuras var nopirkt floristikas piederumu veikalos, lielveikalos “Maxima”, “Prisma”, tirdzniecības centros “K-Rauta”, “Depo”, “Cenu klubā” un citviet.

Pamatnē iesprauž metāla svečturīšus (nopērkami turpat, kur materiāli pamatnei). Tad ir mazāks risks, ka Adventes vainags varētu aizdegties. Lai svečturīši turētos stabilāk, tos pielīmē ar līmes pistoli. Amatieriem paredzētā maksā vien pāris eiro, profesionālā – dažus desmitus eiro. Līmes pistoli var iegādāties turpat, kur pieminētos elementus vainaga darināšanai. Var izmantot universālo līmi “Moments”, bet tad materiāls neturēsies tik stipri.

Vainagu sāk rotāt no pamatnes ārmalas. Vispirms pielīmē priežu mizas, liela izmēra priežu čiekurus un eglīšu rotājuma bumbas, tad – arvien mazākas un mazākas detaļas, tās cieši kārtojot citu pie citas. Beigās ar neliela izmēra rotājuma detaļām (krustnagliņām, dižskābarža augļiem, eglīšu bumbiņām) aizpilda tukšos laukumiņus.

Stiprina sveces svečturos. Tās var novietot vienādā attālumā, var kārtot krusta formā, var vienu likt priekšplānā, bet pārējās trīs grupēt fonā.

Lai Adventes vainagam piešķirtu spīdumu, tam uzpūš laku.

Kad uzpūsta laka, uzbārsta fliterus zeltītā tonī. Ja vēlas, no aerosola var uzpūst arī mākslīgo sniedziņu.

Adventes vainaga aromātiskie elementi:
• dabiski smaržojoši augi ir anīss, kanēlis, piparmētra, koriandrs u.c.;
• materiāli, kas asociējas ar smaržu, – rožu ziedlapas, jasmīna ziedi u. c.;
• žāvēti augļi – apelsīnu un citronu šķēlītes, rozīnes, plūmes un aprikozes;
• materiāli, kas uzsūc smaržvielas, – koka miza, čiekuru zvīņas u.c.;
• uz zāģu skaidām var uzpilināt smaržīgās eļļas vai esenci un pievienot kompozīcijai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.