Kur un par cik var nodot ģērēšanai trušādu 0
Jautājums. Kur var nodot ģērēšanai trušādas? Cik tas maksā? D. DEKSNE OLAINĒ
Latvijā šo pakalpojumu grūti saņemt. Vecie pieredzējušie meistari iet mazumā, bet jauni vietā nerodas, jo ģērētāja darbs ir smags, netīrs, saistīts ar ķimikāliju lietošanu.
“Es pirms pāris gadiem pārtraucu ģērēt ādas, kaut man bija sagādāts aprīkojums, ar ko pietiktu divām ģērētavām. Darbs ar ķimikālijām sabeidzis veselību, arī palīgus vai mācekļus nevarēju atrast. Jaunie vairs negrib fiziski smagi strādāt,” uz skumīgu faktu norāda Valters Saukums, ādas apstrādes ceha Daugmale īpašnieks.
Ģērēšana ir ne vien smaga, bet arī ārkārtīgi smalka lieta. Lai to prastu kvalitatīvi darīt, jāmācās un jāpilnveidojas visu mūžu, jāseko aktualitātēm šajā jomā, jo tirgū ienāk arvien jauni līdzekļi, kas paredzēti ādas apstrādei. Protams, jābūt ģērēšanai nepieciešamajam aprīkojumam, tāpēc iepriekš šo procesu vislabāk varēja veikt kažoku šūšanas fabrikās vai zvēraudzētavās, kur strādāja profesionāli ģērētāji. Tagad fabriku vairs nav, audzētavu skaits sarūk, meistaru – arī.
Šķirnes trušu audzētavas Mārasdārzi saimniece Māra Ostrovska no Ogres novada Madlienas pagasta izstāsta, ka pēc rūgtas pieredzes, kad sniegti nekvalitatīvi pakalpojumi kādā ādas ģērētavā Rīgā, jau vairākus gadus trušu ādiņas (un ne tikai) ved uz Lietuvu – uz ādas apstrādes uzņēmumu Kailiu Mitas Šauļos. Pasūtījumu izpildot ļoti kvalitatīvi. “Tur ģērē arī meža zvēru ādas, sākot ar vāveri un beidzot ar alni, protams, arī mājdzīvnieku ādas, izņemot aitādas. Ne tikai ģērē, bet arī krāso un cērp, sniedz pilna cikla pakalpojumu. Ja ir vajadzība un vēlēšanās, uz vietas var nopirkt jau izģērētas ādas,” ar informāciju dalās trušu audzētāja. “Lai atmaksātos ceļa izdevumi, sakrāju pārsimt ādu un tikai tad braucu uz Lietuvu vai arī kooperējamies vairāki trušu audzētāji. Ādas vai nu izkaltēju un uzvelku uz rāmīša, vai arī uzglabāju saldētavā. Līdz ģērēšanai var arī iesālīt, bet es neprotu to pareizi izdarīt.”
Māra Ostrovska zina teikt, ka meža zvēru ādas tiek vestas iesālītas. “Kazu ādas labāk iesālīt, bet trušu ādas ieteicams kaltēt, tad ir vieglāk uzglabāt un arī pārvadāt. Ja sāla, noteikti jāievēro uzglabāšanas temperatūras režīms. Ja ādas tur pārāk siltā telpā, pēc ģērēšanas tās var ieplīst un krist ārā spalva, veidojas pliki laukumi.”
Kaltēšanas un uzglabāšanas laikā ādas jāpārlūko, vai nav iemetušies spalvgrauži vai citi kaitēkļi. “Vasarā kaltēties izliktajā ādā mušas var iedēt olas, iemetušies tārpi daļu ādas saēd. To ir grūti pamanīt, ja pavirši aplūko. Taču, ādu paceļot pret gaismu, redzams, ka ir sacaurumota kā marle vai siets un tai spīd cauri gaisma. Ja tādu ādu izģērē, atpakaļ dabū skrandas. Pieņemot uz pārstrādi, tam pievērš uzmanību.”
Māra Ostrovska arī brīdina, ka nedrīkst trušu ādas kaltēt kaut kur bēniņos, jo mitrumā tās mēdz pelēt. Āda iekrāsosies zaļganā tonī, bet pēc apstrādes spalva kritīs ārā. Kaltēta āda jāuzglabā istabas temperatūrā. Tās var salikt kartona kastēs.
Ģērēšanas tehnoloģiskais process ir garš, darbietilpīgs un sarežģīts, turklāt nepieciešamās operācijas jāizpilda ar lielu precizitāti. Vispirms ādas mērcē, tad skalo, izsukā un mazgā. Pēc tam seko atgaļošana un miecēšana, izmantojot dažādas ķimikālijas. Tad atkal skalo un žāvē.
Lai, nododot trušu ādas apstrādei, varētu būt drošs, ka atpakaļ saņems savējās, uzņēmumā Kailiu Mitas tās marķē. “Meistars tās novērtē un marķē, ādā izsitot nelielus caurumiņus, piemēram, lai veidotos “V”, “O” vai cits burts vai arī noteikts skaits caurumiņu. Marķējuma veidu atzīmē kvītī, pēc tā atpazīst konkrētā klienta nodotās trušu ādiņas. Kvītī arī tiek norādīts ģērējamo vienību skaits un ādu raksturojošie lielumi: liela vai maza izmēra un tamlīdzīgi. Par trušu ādiņas ģērēšanu jāmaksā 4,50 eiro par vienību neatkarīgi no tās izmēra. Reksu šķirnes trušādas apstrāde izmaksās dārgāk – 6 eiro. Kad pasūtījums ir gatavs, tiek atsūtīta īsziņa.”