Adriāna Kauliņa: Atbalsts mājokļa iegādei – finansiāli spēcīgām mājsaimniecībām 0
Valsts iniciatīva mājokļu pieejamības veicināšanā, atvieglojot hipotekārā kredīta pirmās iemaksas slogu, vērtējama ļoti pozitīvi.
Pirmās iemaksas trūkums ir būtisks iemesls, kāpēc hipotekārais aizdevums ģimenei nav pieejams. Visbiežāk šādā situācijā ir mājsaimniecības, kas dzīvo īrētos dzīvokļos. Kad nomaksāta īre, summa, kas paliek pāri pēc ikdienas tēriņu segšanas, nav pietiekama ātrai pirmās iemaksas uzkrājuma izveidošanai.
Optimistiski aprēķini liecina, lai sakrātu mājokļa pirmajai iemaksai, ģimenei Rīgā būtu jākrāj 5-7 gadi, uzkrājumam novirzot vismaz 10% no ģimenes ienākumiem. Praktiski pirmās iemaksas sakrāšanas posms mājsaimniecībām varētu ieilgt pat līdz 10 gadiem un vairāk, padarot savu mājokli kā finanšu mērķi nereālistisku.
Valsts atbalsts nenozīmē, ka mājokļa iegādei ģimene varēs iztikt bez iekrājumiem. Piemēram, 70m2 padomjlaika dzīvokļa iegādei Rīgas mikrorajonā divu bērnu ģimenei vajadzēs savu naudu aptuveni 6000 eiro apmērā pirmajai iemaksai un darījuma noformēšanai.
Programmas atbalsts vērsts uz mājsaimniecībām, kuras ir salīdzinoši finansiāli spēcīgas un kredītspējīgas. Pārskatāmā nākotnē šīs ģimenes kredītu spētu saņemt arī pašu spēkiem, taču valsts garantija ir iespēja nezaudēt laiku pirmās iemaksas uzkrāšanai un jaunajā mājoklī sākt dzīvot jau šodien.
Jāņem vērā fakts, ka plānotā minimālā aizņēmēja pirmā iemaksa ir 5%, uzsverot kredītņēmēja līdzdalību un atbildīgu aizņemšanos. Līdz ar to situācijā, kad ģimene kvalificējas valsts galvojumam, kas teorētiski pilnā apmērā nosegtu aizdevēja pieprasīto pirmo iemaksu, faktiski jārēķinās ar nepieciešamību veikt iemaksu vismaz 5% apmērā. Programmas ietvaros, izvēloties mājokli jaunajā projektā, tipiska darījuma nosacījumu gadījumā visām ģimenēm neatkarīgi no bērnu skaita ir jāsedz pirmā iemaksa minimālajā 5% apmērā.
Apsveicami, ka programma neierobežo mājokļa veidu – kaut arī jaunā apbūve ir salīdzinoši labāks ieguldījums, lielai iedzīvotāju daļai tā nav pa kabatai. Piemēram, tipiskā darījumā iegādājoties 70m2 dzīvokli padomju laika daudzdzīvokļu mājā Rīgā ikmēneša kredīta maksājums būtu ap 190 eiro, bet jaunajā projektā Rīgas mikrorajonā jau ap 350 eiro.
Faktiski programmas lielākie ieguvēji būs tieši jauno projektu pircēji gan summas, gan darījuma nosacījumu ziņā, ņemot vērā sakarību, ka dzīvokļiem jaunajos projektos procentuālās pirmās iemaksas prasības lielākoties ir mazākas.
Autore Adriāna Kauliņa ir “Swedbank” Privātpersonu finanšu institūta direktore.