Adoptētājus atbrīvos no reģistrācijas maksas par patversmes suni 3
Adoptētāji tiks atbrīvoti no reģistrācijas maksas par patversmes suni, paredz otrdien, 4.oktobrī, valdībā apstiprinātie MK noteikumi Nr.880 “Lauksaimniecības datu centra publisko maksas pakalpojumu cenrādis”.
Grozījumi paredz atbrīvot no samaksas par suņa reģistrāciju Lauksaimniecības datu centra (LDC) datu bāzē tās privātpersonas, kuras adoptēs dzīvnieku no patversmes. Suņi joprojām tiks turēti patversmē bez reģistrācijas un LDC datu bāzē informācija par tiem parādīsies tikai pēc adopcijas, un jau uzreiz uz jaunā īpašnieka vārda.
Tā ir pretimnākšana cilvēkiem, kuri izrāda labo gribu un pieņem ģimenē kāda pamestu suņa dvēselīti, taču atklāts paliek jautājums par kontroles īstenošanu. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa apstiprināja, ka šobrīd patversmju noteikumos ir teikts, ka dzīvnieki ir jāidentificē un jāreģistrē LDC pie atsavināšanas, proti, atdošanas jaunajiem saimniekiem. Prakse rāda, ka pagaidām lielākā daļa suņu patversmēs faktiski nav identificējami. 28 patversmēs oficiāli LDC ir reģistrējušas tikai 55 suņus. Taču pēc Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) aplēsēm pagaidu mītnēs Latvijā varētu būt pat vairāki tūkstoši suņu.
Kā pie jaunās kārtības pašvaldība, PVD vai Valsts ieņēmumu dienests (VID), nekavējot laiku papīru pārbaudēm patversmē, varēs ar LDC reģistra starpniecību pārliecināties, ka suns, kurš reģistrēts bez maksas, ir tiešām tas pats, kurš līdz tam bijis izmitināts patversmē, ja viņa pirmā un vienīgā reģistrācija LDC būs veikta uz privātpersonu? Kā kontrolējošās iestādes varēs konstatēt, kam un kā tiek tērēta ziedotāju un nodokļu maksātāju nauda, ja patiesais suņu skaits par spīti vērienīgi par ES līdzekļiem izveidotai valsts datu bāzei arī turpmāk nebūs zināms? Jāpiebilst, ka ne visi suņi patversmēs ir bez mikročipa un reģistrācijas LDC, un ne visas patversmes informāciju par patieso suņu skaitu patur slepenībā. Ir tādas, kuras darbojas pilnīgi atklāti un iestājas par suņu plūsmas caurspīdīgumu valstī.
Pret otrdien pieņemtajiem grozījumiem iebilda Latvijas Kinoloģiskā federācija (LKF) un LVB. Tās pārstāve Lita Konopore uzrunāja MK sēdē klātesošos, uzsverot, ka no šīs maksas vajadzētu atbrīvot pašas patversmes, nevis privātpersonas. Tas stimulētu pagaidu mājās mītošo suņu reģistrēšanu un patversmju finanšu plūsmas caurspīdīgumu. L.Konopore pauda nožēlu, ka profesionāļu viedoklis sistēmas sakārtošanā kārtējo reizi tika ignorēts. Netika ņemti vērā arī tik būtiski argumenti, ka par vienu reizi reģistrētu dzīvnieku atkārtoti nav jāmaksā un adoptētājs arī LVB ieteiktajā modelī savā īpašumā patversmē iegūtu jau izsekojamu suni.
LVB pārstāve norādīja, ka jaunā kārtībā attiecībā uz privātajiem suņu adoptētājiem ir un būs spēkā arī nākamgad. Turpretī patversmēm nāksies sākt reģistrēt suņus no savas kabatas, jo. 1.janvārī nepielūdzami stāsies spēkā noteikumi – jebkuram sunim, kurš ir vecāks par sešiem mēnešiem, būs jābūt apzīmētam ar mikročipu (15 – 20,- euro) un reģistrētam LDC datu bāzē (3,50 euro). L.Konopore sacīja, ka valsts neizdarīs izņēmumus tieši patversmēm, lai tās drīkstētu pēc 1.janvāra turēt nereģistrētus suņus. Tas gluži vienkārši būtu prettiesiski pret tiem suņu īpašniekiem, kas neatkarīgi no suņa vecuma un veselības stāvokļa ir spiesti reģistrēt savu mīluli. Turpretī, ja tagad KM noteikumos Nr.880 tiktu iekļaus veterināru biedrības ierosinātais formulējums, patversmes tiktu atbrīvotas no suņa reģistrācijas maksas uz visiem laikiem un kaut rīt varētu piereģistrēt savus suņus LDC bez maksas.
Arī reģistrācijas maksas samazināšanu no 7,11 eiro uz 3,50 eiro, par kuru vienojās ministri, veterinārārsti sauc par zemē nomestu valsts budžeta naudu, kas neveicinās reģistrēto suņu skaita pieaugumu. Īpašnieki, kuri apzināti izvēlas savu suni nereģistrēt LDC, attieksmi var mainīt tikai valsts kontroles iestāžu ietekmē.