Ādažos svinīgi sagaida NATO starptautisko bataljonu 1
Ādažu bāzē šodien notiek svinīgā NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas sagaidīšanas ceremonija, kurā karavīrus uzrunāja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, Latvijas aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Kanādas aizsardzības ministrs Hardžits Sadžans.
Valsts prezidents atzina, ka situācija pasaulē pēdējo gadu laikā ir kļuvusi nedrošāka, ko izraisījusi Krievijas agresīvā rīcība pret tās kaimiņvalstīm. Viņš arī norādīja uz rudenī gaidāmajām mācībām “Zapad” mūsu robežu tuvumā, tāpēc ļoti svarīga ir pašaizsardzība.
Stoltenbergs teica, ka katra spēku izvietošana ir izaicinājums, un uzsvēra, ka saistības, ko NATO uzņēmusies ir nesaraujamas un karavīru izvietošana to apliecina. Viņš izteica pateicību Kanādas bruņotajiem spēkiem, kas uzņemas operācijas vadību, un kas ir lielākā Kanādas spēku izvietošana pēc Aukstā kara.
Kanādas aizsardzības ministrs pauda, ka neviens nevēlas atgriezties Aukstā kara apstākļos. Ir jābūt politiskam dialogam ar Krieviju, bet tas nevar notikt uz pašaizsardzības un atturēšanas politikas rēķina, teica ministrs.
Visi karavīri izgāja svinīgā parādē, atklājot misiju.
Visi par vienu, viens par visiem, šādi sacīja Stoltenbergs preses konferencē pēc misijas svinīgās sākšanas Ādažos.
Viņš norādīja, ka misija Latvijā ir daļa no plašākas ainavas, jo Polijā, Lietuvā, Latvijā un Igaunijā kopumā atrodas vairāk nekā 4000 labi trenētu un ekipētu karavīru. Šobrīd ir pagājis gads, kopš samita, kad tika pieņemti lēmumi par paplašinātu karavīru klātbūtni, kas tagad tiek nodrošināts dzīvē. Tajā pašā laikā NATO turpina dialogu ar Krieviju, lai reducētu riskus.
Uz jautājumu, vai Krievijas mācību “Zapad” laikā vajadzētu vēl vairāk spēku izvietot Latvijā, viņš atbildēja, ka reģionā notiek dažādas mācības, un NATO ir dažādi citi spēka veidi – ātrās reaģēšanas grupas, kas var tikt “pārsviestas” uz nepieciešamo reģionu.
Pēc viņa vārdiem, mēs neredzam tiešus draudus, Krievija veido savu militāro sistēmu, tomēr vienlaikus piedzīvots arī tas, ka Krievija ir izmantojusi savu spēku pret kaimiņiem, kā tas notika Gruzijā un Ukrainā.
Saistībā ar “Zapad” alianse vēlētos redzēt vairāk caurspīdīguma. Dialogs un riska mazināšana ir divi atslēgas momenti, kas tikšot pārrunāti arī gaidāmajā Krievijas un NATO padomē.