Ādas zvīņošanās bērnam 0
Manam bērnam ir psoriāze (zvīņēde). Pirkt homeopātiskos līdzekļus ir pārāk dārgi, jo par tiem nevar saņemt nekādu pabalstu no valsts, tikai par ķīmiju. Vai ir kāda apvienība Latvijā, kur kopīgi ārstē ar šo slimību sirgstošos bērnus? Eleonora A. Talsos
Ātra šūnu augšana
Parasti ādas šūnu atjaunošanās ilgst aptuveni mēnesi, bet psoriāzes gadījumā tas var notikt pat dažās dienās, jo šūnas aug pārāk ātri un uzkrājas ādas virsējā slānī. Zvīņainu plēkšņu veidošanās un iekaisums ir psoriāze jeb zvīņēde. Tā ir hroniska ādas slimība, kuras pamatā ir imūnsistēmas kļūdaina reakcija.
Ādas zvīņošanās visbiežāk ir uz elkoņiem, ceļgaliem un citām kāju daļām, muguras lejasdaļas, sejas, plaukstām un kāju pēdām, bet tā var parādīties arī uz roku un kāju pirkstu nagiem, dzimumorgānu un mutes dobuma gļotādā.
Ir droši zināms, ka psoriāze nav lipīga! Taču 30 – 40 % gadījumu tā ir ģenētiski pārmantota. Par psoriāzes klātbūtni var liecināt dažādas iekšķīgas problēmas, piemēram, holesterīna un cukura daudzuma pārmaiņas, vielmaiņas traucējumi, locītavu problēmas un ārējas pazīmes – izsitumi, nagu drupšana, ko rada nepareizi imūnsistēmas signāli.
Psoriāzi reizēm ir ļoti grūti diagnosticēt, jo tā var izskatīties kā cita ādas saslimšana. Tai ir raksturīga viļņveidīga izpausme – ar uzlabojumiem un pasliktinājumiem. Infekcijas, stress, laika apstākļu maiņas, kas sausina ādu, un noteikti medikamenti izpausmes var saasināt.
Arī ar ēdienu
Šī ir slimība, kuras ārstēšana nenotiek kolektīvi. Katru pacientu dermatologs izmeklē un terapiju izvēlas individuāli, ņemot vērā slimības stadiju, izpausmes, norises smagumu, ķermeņa bojājuma plašumu un lokalizāciju, pacienta vecumu, dzimumu. Tikpat svarīgi novērtēt veicinošus faktorus un blakusslimības, rēķinoties ar iepriekš pielietotās terapijas efektu. Maziem bērniem ārstēšana pilnībā atkarīga no vecāku piekrišanas.
Psoriāzes dziedēšanā ir pieejami dažādi medikamenti, to iedarbība ir individuāla katram pacientam. Ja ir smaga forma, lokālo terapiju (ārīgus līdzekļus) kombinē ar sistēmisku (iekšķīgu) terapiju. Īpaši plašu ķermeņa ādas bojājumu gadījumā tikai viens no šiem ārstēšanas veidiem nav efektīvs, bet labvēlīgs rezultāts ir īslaicīgs.
Diemžēl vēl nav radītas zāles, kas psoriāzi izārstētu pavisam. Tomēr procesam ir nozīme! Ieilgusi psoriāze, par ko neliekas ne zinis, var izraisīt asinsrites slimības, problēmas ar asinsspiedienu, dažādas sirds slimības.
Dermatologu literatūrā ir atrodami ieteikumi sabalansēt diētu. Tajā pārsvarā jābūt produktiem ar neaizstājamām taukskābēm (augu eļļas, graudaugi), augļiem un dārzeņiem. Jāizvairās no dzīvnieku valsts taukiem, trekna uztura, ātri asimilējamiem ogļhidrātiem (baltmaize, kartupeļi), pieaugušajiem jāatturas no alkohola. Labs neaizstājamo taukskābju papildus avots ir zivju eļļa un polinepiesātinātās Omega-3 taukskābes, ko iegūst arī no rapšu eļļas.
Cilvēkiem, kuri dzīvo tālāk uz ziemeļiem, psoriāze ir izplatītāka. Tādēļ dermatoloģe Linda Kapteine veselības stāvokļa uzlabošanai iesaka atpūtu pie Vidusjūras vai Nāves jūras, jo ūdenī esošie sāļi un minerāli normalizē ādas šūnu pārragošanos. Arī saulei ir liela nozīme šīs slimības mazināšanā. Tomēr jārēķinās, ka neder solārijs, jo ir nepieciešams plaša spektra ultravioletais starojums, tādēļ ārstēšanai arī bērniem ir paredzētas speciālas ultravioleto staru kabīnes ārsta uzraudzībā.
Ikdienā ieteicamas D vitamīna (galvenokārt tā atvasinājuma kalcipotriola) ziedes un krēmi. Uzliesmojuma brīžiem ārsts nozīmē kortikosteroīdu preparātus, ādu mitrinošus, mīkstinošus līdzekļus, ārstnieciskos šampūnus un citu dermokosmētiku atkarībā no bojājumu lokalizācijas.
Pasaulē turpinās plaši bioloģisko preparātu pētījumi.