Foto – Shutterstock

Ādas veidojumiem – sava pase. Kas tā ir un ko dod 0

Zinu, kas ir potēšanas pase un kam tā nepieciešama, bet nu pie kādas ārstes dzirdēju, ka esot arī pase ādai. Kam tāda nepieciešama? Lūdzu, izskaidrojiet! Ilze Vangažos

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pēdējos gados daudz tiek runāts par ādas vēzi, īpaši par vienu no agresīvākajām tā formām – melanomu, kā arī par nepieciešamību to savlaikus pamanīt un atklāt, lai būtu iespējams efektīvāk sākt ārstēšanu un nenonākt situācijā, kad viss kļūst bezcerīgs.

Melanoma var attīstīties kā mazs ādas jaunveidojums, kam sākotnēji neviens nepievērš uzmanību. Tikai palielinoties, tas iegūst melanomai raksturīgās pazīmes. Otrs variants – melanoma sāk attīstību uz kāda cita pigmentēta veidojuma (dzimumzīmes). Arī šajā gadījumā sākotnēji pamanīt izmaiņas ar neapbruņotu aci ir teju neiespējami. Melanomas gadījumā ļoti svarīgi saslimšanu pamanīt un pazīt pēc iespējas agrāk, jo tad ir cerības uz veiksmīgu tās ārstēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bieži dzirdam arī dakteru brīdinājumus par ultravioletā starojuma kaitīgo ietekmi un nepieciešamību uzraudzīt jaunveidojumus uz ādas. Taču apskatīt un novērtēt visu ķermeni, īpaši mugurpusē, praktiski nav iespējams. Šajā ziņā talkā var nākt dermatoskopija jeb ādas daudzkārtējs palielinājums. Taču ir vēl viens variants – tagad arī Latvijā ir iespēja tikt pie savas ādas pases.

Derma Clinic Riga dermatoloģe Evita Jakušonoka stāsta, ka šāda ādas pase tiek veidota, izmantojot jaunākās paaudzes skrīningaparātu, ar kuru tiek iegūti ķermeņa attēli no četrām pusēm, papildinot ar pēdu fotoattēliem. Iespējams nofotografēt arī ādas veidojumus atsevišķi. Ādas pase ir lielisks veids, kā izsekot līdzi varbūtējām izmaiņām ādas veidojumos un bojājumu gadījumos. Šādu ādas pasi vēlams veikt ikvienam, bet īpaši tiem, kas ir riska grupā (ja bērnībā bijuši saules apdegumi, ja kopumā ir daudz ādas veidojumu, ja kādam ģimenē bijis ādas vēzis).

“Dokumentējam visu ķermeņa ādas virsmu, ieskaitot pēdas, kā arī nepieciešamības gadījumā piefiksējam un izpētām atsevišķi katru veidojumu, izmantojot gan dermatoskopa, gan fotografēšanas iespējas,” stāsta daktere. “Tas nepieciešams, lai laikus pamanītu, ka veidojumi mainās. Visa šī dokumentēšana un ādas pases veidošana ir tikai vienam nolūkam – lai agrīni diagnosticētu ādas vēzi. Ja to savlaikus atklājam, ir daudz lielāka iespēja pilnībā izārstēties. Šāda izmeklēšana ir cilvēka organismam nekaitīga – tā balstās uz pasaulē veiktiem zinātniskiem pētījumiem, savukārt iekārtā tiek izmantoti unikāli tehniskie risinājumi.”

Iekārta nofotografē un izanalizē visas pacienta dzimumzīmes. Šādi iegūtos ādas pases datus saglabā datorā. Ja pacients vēlas savā pārziņā iegūt rezultātus ar visām uzņemtajām bildēm, informāciju var ierakstīt atmiņas kartē vai pārsūtīt uz e-pastu – pacients var redzēt, kā kura dzimumzīme izskatās dermatoskopiski, un mājās pats vai ar savu tuvinieku līdzdalību sekot tam, vai nenotiek kādas izmaiņas. Ja pēc kāda laika pacients nomainīs dermatologu, viņam uz rokas būs šie iepriekš veiktie fotouzņēmumi.

Reklāma
Reklāma

Kā notiek process

Uz jautājumu, kā notiek ādas pases sastādīšana un ar ko tās laikā pacientam jārēķinās, daktere Evita Jakušonoka atbild: “Pacientam jāizģērbjas līdz apakšveļai, pēc tam jānostājas pie speciālas sienas, un aparāts viņu bildē – sākumā visu ķermeni no četrām pozīcijām, ieskaitot pēdas, pēc tam atsevišķi katru ķermeņa veidojumu. Parasti šis process aizņem apmēram stundu. Ja pacients nevēlas fotografēt visu ķermeni, bet tikai kādu atsevišķu veidojumu, ir arī tāda iespēja – tad patērētais laiks ir krietni īsāks un var pietikt ar pāris minūtēm.”

Šo procedūru veic dermatologs, kurš veidojumu analizē un novērtē, vai tas ir labdabīgs vai ļaundabīgs, kā arī nozīmē turpmāko taktiku – ārstēšanu vai novērošanu. Ja visi veidojumi ir labdabīgi, nākamo pārbaudi vēlams veikt pēc gada.”

Varbūt tomēr citas pārbaudes?

Pēc dermatoloģes Evitas Jakušonokas vārdiem, nav pareizi uzskatīt, ka, vienu reizi uztaisot pārbaudi un saņemot no ārsta atzinumu, ka viss ir kārtībā, pacients drīkst par saviem ādas veidojumiem vairs nedomāt. Kā reizi gadā mēs veicam asinsanalīzes un plaušu rentgenu, lai novērtētu visa organisma veselības stāvokli, tāpat būtu nepieciešams izmeklēt ādas veidojumus. Ja nav vēlmes vai arī finansiālais stāvoklis neļauj, ādas pases vietā var apskatīt dzimumzīmes dermatoskopā. Taču vēža riska grupu pārstāvjiem rekomendē ādas veidojumus dokumentēt, izveidojot ādas pasi.

Protams, ādas pase ir izvēles iespēja, taču tas ir lielisks veids, kā izsekot izmaiņām ādas veidojumu un bojājumu gadījumos. Tā ir specifiskāka un detalizētāka diagnostika.

Mūsu eksperte: Evita Jakušonoka, Derma Clinic Riga dermatoloģe

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.