Ādamsonu un Ruku atsauc no izmeklēšanas komisijas, Balodi – nē 1
Saeima ceturtdien atsauca opozīcijas deputātu Jāņa Ādamsona (“Saskaņa”) un Jāni Ruku (LRA) no jaunizveidotās parlamentārās izmeklēšanas komisijas, kuras pienākumos ietilpst ekonomisko noziegumu izmeklēšana un valsts institūciju amatpersonu atbildības izvērtēšana, taču noraidīja lūgumu atsaukt Ringoldu Balodi (NSL).
Balodis skaidroja, ka, lai arī bija viens no komisijas izveidošanas iniciatoriem, viņš nespēj saredzēt sevi strādājam komisijā, kuru vada valdošās koalīcijas pārstāvis. Balodis informēja, ka viņa pārstāvošais politiskais spēks negrasās nominēt citu partijas pārstāvi komisijai.
Saeimā norisinājās ilgākas debates par komisijas darbu un iespējamo opozīcijas pārstāvju atsaukšanu no komisijas.
Opozīcijas deputāti uzsvēra, ka vairākas sēdes sasauktas speciāli brīžos, kad daļa komisijas nav varējusi ierasties un tādējādi ir iespējams pieņemt komisijas lēmumus apšaubāmā veidā. Šādi esot ievēlēts arī komisijas priekšsēdētajs Veiko Spolītis (“Vienotība”). Tāpat opozīcijas pārstāvji vairākas reizes norādīja, ka komisija veidota, lai izmeklētu valdošās koalīcijas iespējamās pieļautās nelikumības, tāpēc ir nepareizi, ka komisiju vada koalīcijas pārstāvis.
“Vienotības” frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa komentēja, ka kamēr Balodis bija potenciālais komisijas priekšsēdētājs, tikmēr bija gatavs darboties, taču kad par vadītāju netika, tad uzreiz aizsāka runas par aiziešanu no komisijas.
Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā ar līdzīgu iesniegumu par pārstāvja atsaukšanu no izmeklēšanas komisijas vērsās arī Nacionālās apvienība, lūdzot no komisijas atsaukt deputātu Jāni Dombravu, taču partija savu iesniegumu atsauca, kad parādījās runas par opozīcijas deputātu vēlmi pamest komisiju, kas nozīmētu, ka komisijā vairs nav trīs deputātu un tā nav darboties spējīga.
Komisijas darbs ir izraisījis plašu ažiotāžu, jo opozīcijas deputāti, kuri iniciēja komisijas izveidošanu, vēlējās vadīt komisiju, taču valdošās koalīcijas deputāti izmantoja savu kvorumu un par komisijas priekšsēdētāju ievēlēja Spolīti. Pēc šā notikuma pieci no komisijā ievēlētajiem deputātiem norādīja šaubas par iespējamo turpmāko komisijas darbu. Opozīcijas deputāti norādīja, ka grasās pamest komisiju, uzsverot, ka komisija nebūs ieinteresēta risināt jautājumus, kuru dēļ komisija izveidota, ja to vadīs koalīcijas pārstāvis.
Komisijas priekšsēdētājs Spolītis gan uzskata, ka komisija ir darboties spējīga un Saeimas Prezidijs pirmdien atbalstīja finansējuma piešķiršanu komisijai ar mērķi tās darbam algot divus konsultantus. Tāpat Spolītis ir nosūtījis pārējiem pieciem deputātiem turpmākā darba plānu. Ņemot vērā, komisijas pilnvaru termiņu – seši mēneši, no kuriem atlicis strādāt aptuveni piecus – izdevumi konsultantu algošanai varētu sasniegt aptuveni 7000 eiro.
Komisija izveidota pēc 34 deputātu pieprasījuma. Saskaņā ar Saeimas lēmumu komisijas darbības laiks ir seši mēneši no izveidošanas dienas.
Tāpat jau ziņots, ka iepriekš parlamentārās izmeklēšanas komisijā par korupcijas, lobēšanas, organizētās noziedzības un kontrabandas ietekmi uz nodokļu iekasēšanu un ekonomisko un finanšu noziegumu izmeklēšanu, kā arī Iekšlietu, Tieslietu, Finanšu ministrijas un citu valsts institūciju amatpersonu personīgās atbildības izvērtēšanu sabiedrības interešu un labas pārvaldības principu ievērošanā ievēlēja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvi Gunti Kalniņu, “Vienotības” pārstāvi Spolīti, LRA pārstāvi Ruku, “Saskaņas” pārstāvi Ādamsonu, “No sirds Latvijai” pārstāvi Balodi, kā arī Nacionālās apvienības pārstāvi Dombravu.