Acu veselību svarīgi pārbaudīt 0
Lūkošanās tabulā uz burtiņiem, atbildot uz ārsta vai optometrista jautājumiem, ir visvienkāršākā acu izmeklēšana. Dažiem, iegādājoties brilles, šķiet, ka ir pietiekami parūpējušies par savām acīm, taču optometristi, kas strādā optikas salonos, galvenokārt pārbauda redzi, nevis veic vispusīgu acu veselības diagnostiku. Pie acu ārsta visbiežāk pacienti vēršas ar sūdzībām par nepatīkamām sajūtām acīs, piemēram, graušanu, asarošanu, sāpēm, izdalījumiem, redzes pasliktināšanos, nespēju skaidri lasīt, līniju un burtu kropļošanos, zibeņošanu, mirgošanu. Vairākas acu slimības sākumā noris bez simptomiem.
Galvenie izmeklējumi
Katra acu izmeklēšana sākas ar redzes pārbaudi, turklāt izmantojot koriģējošas lēcas. Tad tiek izmērīts acu spiediens un, pacientam sēžot pie speciāla aparāta – spraugas lampas jeb biomikroskopa, apskatītas acs struktūras – radzene, lēca un tīklene.
Lai agrīni atklātu glaukomu, jānosaka redzes lauks. Tā sašaurināšanās var liecināt par šo slimību, kaut arī acu iekšējais spiediens nav paaugstināts. Ja redzes lauks ir normāls, izmeklējumu atkārto pēc trim četriem gadiem. Glaukomas slimniekiem to nepieciešams pārbaudīt reizi gadā, lai pārliecinātos, vai slimība neprogresē.
“Ideāli būtu pacientu izmeklēt, kamēr viņam vēl nav sūdzību, piemēram, atklāt glaukomu jau pirms simptomu parādīšanās. Paaugstinātu acu spiedienu, kas nereti raksturīgs šajā gadījumā, pacients var sajust vien tad, kad tas ir ļoti augsts un jau radījis nelabvēlīgas izmaiņas acīs. Šī slimība ir ļoti viltīga un parasti piezogas nemanot,” uzsver P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja, RSU profesore Guna Laganovska.
Acu spiedienu mēra divējādi. Precīzāka ir kontaktmetode – pieskaroties acij ar speciāla aparāta uzgali. Taču tā nav patīkama, tādēļ sākumā izmanto orientējošu mērījumu, iedarbojoties uz radzeni ar gaisa plūsmu un noskaidrojot, vai nepieciešama padziļināta pārbaude.
Tīklenes slimību diagnostikai veic optisko koherences tomogrāfiju. Šo izmeklējumu izmanto arī agrīnai glaukomas atklāšanai, lai izmērītu redzes nerva slāņa biezumu, ko aparāts automātiski salīdzina ar vidējo normu. Ja attēls iezīmējas zaļš, viss kārtībā. Dzeltens liecina, ka tas “ir uz robežas”, bet sarkanas krāsas parādīšanās signalizē par plānu nervu slāni un glaukomu.
Grūtības lasīt, dubultošanās
Kataraktas slimniekiem, apduļķojoties lēcai, redze pasliktinās pakāpeniski. Par šo kaiti var liecināt grūtības lasīt, priekšmetu dubultošanās vai pat trīskāršošanās, kā arī vēlme lietot nevis pašreizējās, bet iepriekšējās vājākās lasāmbrilles. Šajā gadījumā var labi palīdzēt operācija.
Burtu “izlēkšana” uz augšu vai leju lasot un līniju kropļošanās liecina par vecuma makulas deģenerāciju. Visbīstamākā ir slimības mitrā forma, kad tīklenes audos sakrājas šķidrums un rodas jauni asinsvadi. Kad tās centrā izveidojas rēta, palīdzēt vairs nevar. Šī kaite ir biežākais akluma cēlonis pēc 50 gadu vecuma, taču nelabvēlīgo procesu var aizkavēt, pēc iespējas drīzāk ievadot acīs speciālus medikamentus.
Glaukomas gadījumā svarīgi nepieļaut redzes lauka defekta progresēšanu, kas iespējams, samazinot acu spiedienu. Ja tas sašaurinās pat samērā zema spiediena gadījumā, iespējami drīzāk jāveic operācija. Ja redzes lauks “aizvēries”, bojā gājušās šūnas nav iespējams atjaunot.
Nezaudēt acu gaismu
Ja acu priekšā sākas zibeņošana un parādās melns plīvurs, kas var liecināt par tīklenes atslāņošanos, nekavējoties jāsteidzas pie ārsta. Šādos gadījumos gan P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, gan Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā palīdzība pieejama visu diennakti.
Ja vienkārši radušās kādas sūdzības par acu veselību, lielāko daļu izmeklējumu valsts reģionos iespējams veikt ja ne gluži pie katra acu ārsta, tad vismaz tuvākajā apkārtnē. P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas poliklīnikā pašlaik uz valsts apmaksātu acu ārsta konsultāciju var pierakstīties tikai nākamā gada janvārī. Ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams. Ja pacients par konsultāciju maksā pats un viņam nav svarīgi, pie kura speciālista vērsties, parasti tā iespējama jau pieteikšanās dienā.