Cik bieži jāmēra acs spiediens? Atbild eksperts 0
Cik bieži vajag mērīt spiedienu acīs? Vai optikas salonā pirms briļļu iegādes veikts mērījums arī skaitās? ILONA Rēzeknē
Atbild Latvijas – Amerikas acu centra oftalmoloģe Gunta Blezūra: “Acs iekšējo jeb intraokulāro spiedienu pēc 40 gadu vecuma iesaka mērīt reizi divos gados, bet pēc 50 – reizi gadā. Paaugstināts acs iekšējais spiediens ir raksturīga glaukomas pazīme. Ja asinsradinieku – vecāku, brāļu vai māsu – vidū jau ir bijis glaukomas pacients, šiem mērījumiem jāpievērš īpaša uzmanība, jo slimība var tikt ģenētiski pārmantota.
Acs iekšējo spiedienu mēra ar kontakta un bezkontakta metodi, šim nolūkam lietojot dažāda veida tonometrus. Tonometrijas pamatā ir noteikta spiediena izdarīšana uz radzeni. Jo lielāks acs iekšējais spiediens, jo lielāku pretspiedienu rada radzene. Rezultātu izsaka milimetros uz dzīvsudraba stabu (mm/Hg).
Normāls acs iekšējais spiediens ir ap 10 – 21 mm/Hg.
Optikas salonos acs iekšējā spiediena mērīšanai izmanto bezkontakta metodi, tas nozīmē, ka spiediens uz radzeni tiek veikts ar gaisa plūsmas palīdzību, nepieskaroties pacienta acij.
Šī metode ir ērta un pacientiem daudz patīkamāka, taču nav pārāk precīza, tādēļ tā neder diagnostikai. To parasti izmanto skrīningos un profilaktiskās apskatēs, lai atlasītu tos pacientus, kuriem nepieciešama padziļināta izmeklēšana. Lai precīzi noteiktu acs iekšējo spiedienu, tiek lietotas kontakta metodes. Par zelta standartu tiek uzskatīta Goldmana aplanācijas tonometrija, it sevišķi glaukomas pacientiem. Acs iekšējā spiediena mērīšanai tiek izmantota arī “iCare” atsitiena tonometrija, kura ir ātra, precīza un nerada diskomfortu pacientam.
Acs iekšējais spiediens var būt paaugstināts gan dažādu acs iekaisumu, gan bezrecepšu medikamentu, piemēram, acu pilienu, gēlu ilgstošas lietošanas dēļ, īslaicīgi paaugstināts spiediens var būt arī pēc kataraktas operācijas.
Viens no galvenajiem iemesliem tomēr ir glaukoma, kura neārstēta var beigties ar redzes zudumu. Mūsdienās to iespējams sekmīgi ārstēt, lietojot efektīvus valsts kompensējamos medikamentus, ja vien pacients laikus vēršas pie acu ārsta.
Diemžēl visbiežāk pat ievērojami paaugstināts acs iekšējais spiediens nerada nekādas sūdzības, dažreiz par to var liecināt redzes miglošanās. Taču ilgstoši paaugstināts spiediens bojā redzes nervu, pakāpeniski zūd redzes lauks. Redzes defekti ir tik nelieli, nemanāmi, ka tos var atklāt, tikai veicot datorizēto redzes lauka izmeklējumu. Tikai tad, kad lielākā daļa redzes nerva un redzes lauka jau zaudēti, pacients pats sāk ievērot izmaiņas, kuras diemžēl ir neatgriezeniskas. Nelielai daļai cilvēku ar paaugstinātu acs iekšējo spiedienu glaukoma tomēr neveidojas, taču arī šādā gadījumā nepieciešams regulāri apmeklēt acu ārstu, lai to kontrolētu.”