ĀCM otrajā riska zonā iekļaus Dobeles, Jelgavas, Tērvetes novadus, vairākus Auces novada pagastus un Auci 0
Āfrikas cūku mēra (ĀCM) otrajā riska zonā iekļaus Dobeles, Jelgavas, Tērvetes novadus, vairāki Auces novada pagastus un Auci, liecina piektdien oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publiskotais valsts galvenā pārtikas un veterinārā inspektora rīkojums par pasākumiem ĀCM apkarošanā.
Paziņojumā teikts, ka valsts galvenais pārtikas un veterinārais inspektors ĀCM riska zonas Latvijā nosaka saistībā ar šogad 22.martā Eiropas Savienības (ES) oficiālajā vēstnesī publicēto 2018.gada 20.marta Komisijas Īstenošanas lēmumu un, pamatojoties uz Veterinārmedicīnas likumu.
PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākā eksperte Māra Užule-Spriņģe aģentūrai LETA paskaidroja, ka valsts galvenā pārtikas un veterinārā inspektora rīkojums paredz īstermiņā ieviest izmaiņas ĀCM ierobežojumu teritorijās – līdz brīdim, kamēr šīs izmaiņas tiks iestrādātas Ministru kabineta (MK) noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.
Užule-Spriņģe piebilda, ka ĀCM turpina izplatīties, virzoties uz valsts rietumiem, kur konstatēti vairāki saslimšanas gadījumi ar ĀCM mežacūku populācijā. Tādēļ atbilstoši valsts galvenā pārtikas un veterinārā inspektora rīkojumam turpmāk Auces novada Bēnes, Lielauces, Īles, Vecauces un Ukru pagasti, kā arī Auces pilsēta būs iekļauta ĀCM otrajā riska zonā. Tāpat viss Dobeles novads, kā arī Jelgavas un Tērvetes novadi būs iekļauti ĀCM otrajā riska zonā un, attiecīgi, šajās teritorijās visām nomedītajām mežacūkām būs jāņem paraugi izmeklēšanai uz ĀCM.
Vienlaikus, pēc Užules-Spriņģes teiktā, līdz ar valsts galvenā pārtikas un veterinārā inspektora rīkojumu ir atcelta ĀCM trešā riska zona, kas ietvēra visu novada teritoriju vai daļu no tās – Sējas, Krimuldas, Inčukalna, Siguldas, Ropažu, Garkalnes, Ikšķiles un Salaspils novados, atvieglojot dzīvu cūku un to izcelsmes produktu pārvietošanu.
Rīkojums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas “Latvijas Vēstnesī” un būs spēkā līdz attiecīgo grozījumu veikšanai MK noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.
Jau ziņots, ka ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.
PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.