Foto: shutterstock.com

Acīs mušiņas un zibeņi. Ko tas nozīmē? 2

Lasītājs jautā: “”Gar acīm lido mušiņas, sniegpārsliņas vai aizrāpo zirneklis – gluži vai gribas ķert ar roku. Citam šķiet, ka tajās iekļuvis mats, diedziņš, iebiruši putekļi vai sodrēji. Vai tas ir redzes māns, kura dēļ uzreiz jāsteidzas pie ārsta?”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Mazos kustīgos punktiņus, staipekņus vai stīgas, ko nu katram tie atgādina, rada acs stiklveida ķermeņa apduļķojumi. Visbiežāk tie parādās, raugoties uz gaišu, vienkrāsainu fonu, piemēram, sniegu, debesīm, griestiem vai baltu papīra lapu, it īpaši skatoties ar vienu aci, skaidro acu ārste Marija Klindžāne.

Acs stiklveida ķermenis sastāv no caurspīdīgas želejveida masas, kurā gadu gaitā, salīpot šūnām un rodoties sklerotiskām pārmaiņām, veidojas vairāk vai mazāk izteikti apduļķojumi, kas, tajā peldot, veido ēnas uz tīklenes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kustīgie traucēkļi parasti vispirms parādās tikai vienā acī un pārvietojas atkarībā no tās ābola kustībām. Redze nav ievērojami traucēta, jo, mainot galvas pozu, traipiņi aizpeld.

Daudzi pie tiem pierod un iemācās skatīties garām. Citiem paveicas, jo apduļķojumi neatrodas pretim redzes līnijai.

✔ Kustīgo plankumu iemesls var būt stiklveida ķermeņa mugurējās kapsulas atslāņošanās.

Jaunam un veselam cilvēkam tas ir dzidrs un cieši pieguļ tīklenei – acs iekšējam, redzei svarīgajam apvalkam. Kad stiklveida ķermenis sašķidrinās, tā kapsula sāk peldēt tīklenē, radot ēnas. Šādas sūdzības visbiežāk ir mūža otrajā pusē – pēc 65 gadu vecuma līdz pat 75 procentiem cilvēku.

Jaunībā acs stiklveida ķermenis atslāņojas daudz retāk, piemēram, tas var notikt acs iekaisuma, traumas, arī lielas fiziskas piepūles gadījumā. Biežāk tas atgadās tiem, kuriem ir liela tuvredzība (vairāk nekā 5 dioptrijas), jo, pastāvot neatbilstībai starp acs ābola un stiklveida ķermeņa lielumu, tiek veicināta tā sašķidrināšanās.

Dažkārt šāda problēma mēdz rasties pēc acs lēcas (kataraktas) operācijas, kad, cilvēkam elpojot, kustoties un runājot, stiklveida ķermenis brīvāk pārvietojas un tādējādi var tikt veicināta tā mugurējās kapsulas atslāņošanās. Lielāks risks pastāv, ja ķirurģiskās iejaukšanās laikā radušies sarežģījumi.

Stiklveida ķermeņa kapsula visblīvākā ir redzes nerva atrašanās vietā, tādēļ apduļķojumi bieži vien sapulcējas tieši pretim redzes līnijai. Parasti parādās viens lielāks apļveida plankums un vienlaikus daudzas mazas mušiņas, kas vēlāk it kā izšķīst, taču prāvākais plankums saglabājas.

Reklāma
Reklāma

Ja nav radies arī tīklenes bojājums, īpaša ārstēšana nav nepieciešama.

✔ Ja parādās zibenim līdzīgas gaismas šautras, kurām seko lielāki vai mazāki peldoši apduļķojumi, tas liecina, ka stiklveida ķermenis kairina tīkleni.

Visbiežāk zibeņošana notiek tumsā vai strauji mainoties apgaismojumam, piemēram, ieslēdzot un izslēdzot gaismu, jo zīlīte sašaurinoties un paplašinoties iekustina arī acs tālākās daļas.

Atkarībā no tīklenes kairinājuma pakāpes var parādīties tikai viens uzplaiksnījums, taču dažkārt zibeņošana turpinās pat vairākas dienas un periodiski atkārtojas.

Tā kā tīklene atsevišķās vietās ir saaugusi ar stiklveida ķermeņa kapsulu, parādoties zibeņiem, nav vēlams izdarīt straujas acu un ķermeņa kustības, piemēram, noliekties, pagriezties, kā arī celt lielus smagumus, jo šādi tā tiek kairināta vēl vairāk un atraujoties var plīst.

Tas visbiežāk notiek, ja tīklenē radušās izmaiņas kā, piemēram, lielas tuvredzības gadījumā, kad tā saaugusi ar stiklveida ķermeņa apvalku un, tam kustoties, tīklene tiek raustīta un vājākajā vietā var plīst. Dažkārt nemanāmi mēdz sākties tās atslāņošanās. Vietā, kur starp to un pārējiem acs apvalkiem iekļūst acs iekšējais šķidrums un stiklveida ķermeņa sašķidrinātā masa, redzes laukā parādās defekts. Liela plīsuma gadījumā atslāņošanās pilnībā var notikt jau dažu stundu vai dienu laikā.

Tīkleni atpakaļ savā vietā iespējams novietot tikai ar sarežģītas operācijas palīdzību, taču tās funkcija un līdz ar to redze var arī neatjaunoties.

Ne vienmēr zibeņi un mušiņas liecina par nenovēršamu tīklenes atslāņošanos, taču ir svarīgi konsultēties ar acu ārstu, lai atklātu vainu, kamēr tā netraucē redzei. Ja tīklenē konstatē plīsumu, bet atslāņošanās vēl nav notikusi, to var piešūt ar lāzera palīdzību – apkārt caurumam piededzinot, šūnas starp acs apvalkiem salīp un tādējādi tiek novērsta nopietnākas problēmas rašanās.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.