Ābolu pilns grozs… Idejas, kādiem ēdieniem pievienot ābolus, lai bagātinātu garšu 0
Šogad ābolu tik daudz, ka zari liecas līdz zemei. Nu jau ābolmaizes smaržojušas katrā mājā. Taču augļus var izmantot ne tikai desertos, bet arī pievienot pamatēdienam vai uzkodām. Uzreiz svaigāk un neparastāk!
Vasaras āboli ir izteikti saldi, reizēm arī miltaini, tāpēc ideāli iederas dažādos desertos, rudens āboli ir sulīgāki, saldskābi, kas dod izcilas garšas īpašības, lai tos izmantotu sāļo ēdienu un uzkodu pagatavošanai.
Labs akcents salātiem
Āboli kā labs akcents un patīkama garšas nots noder dažādos salātos.
• Jau zināma kombinācija ir svaigu seleriju salāti ar ābolu, bet tikpat labi šis auglis saskan ar burkānu, gurķiem un salātlapām, tajā skaitā rukolu un spinātiem.
• Kur ābols, tur labi iederas arī rozīnes un rieksti.
• Var pamēģināt pagatavot ābolu ar gurķi un rukolu – tā ir ļoti patīkama, neierasta un atsvaidzinoša kombinācija, sevišķi, ja tiek pasniegta ar eļļas un garšaugu mērcīti, kam pievienota arī citrona sula un cukura sīrups.
• Āboli labi sader ar sieru, piemēram, salātos, kur ir siers un vārīti burkāni.
• No gaļas ēdieniem tieši vistas gaļas salātus ābols spēj patīkami atsvaidzināt.
• Neparasta kombinācija ir āboli ar vārītām pupiņām, kur kā mērci izmanto majonēzi, kas nedaudz atjaukta ar mārrutkiem.
Siltie gaļas ēdieni
Āboli lieliski papildina dažādus cepešus, piemēram, franči iemanījusies cepešus pildīt ar ābolu un rozīņu maisījumu. Cūkgaļas fileja labi garšo kopā ar karamelizētiem āboliem. Jau no padomju laikiem labi zināmajā pīlē var pagatavot gardu sautējumu – pamatā liek vidēja lieluma gabaliņos sagrieztu cūkas gaļu, virsū gredzenos sagrieztus sīpolus, kubiņos sasmalcinātus ābolus, tam visam pārber sāli un garšvielas, pārlej eļļu un sautē 190 °C aptuveni stundu. Pēc tam noņem vāku un 5–10 minūtes apbrūnina režīmā ar ventilatoru.
Ziemai – visērtāk biezenī un kaltēti
Ja āboli jāuzglabā un nav laba pagraba, visērtāk un vieglāk tos izkaltēt vai pārstrādāt biezenī. Ja savāra biezenī, to sapilda sterilās burkās un aizvalcē, tie pat siltā pagrabā glabājas bez cukura un citām piedevām līdz pavasarim. Praktiski ir ābolus izkaltēt – pēc tam, tos izmērcējot, var pagatavot gan dažādus desertus, gan pievienot gaļas ēdieniem, piemēram, krāsnī ceptai cūkgaļai. No kaltētiem āboliem iznāk aromātiska tēja, kvass, ķīseļi un pat sausmaizītes, tos var pievienot maizes zupai. Lai arī mūsdienās kompotus reti kurš vāra, tieši ābolu kompots ideāli sader ar saldējumu, no tā iznāk garda želeja ar biezpiena krēmu, tas ir labs papildinājums augļu salātiem pavasarī.
PADOMS
Izmantojot ābolus kulinārijā, būtiski tos pēc sagriešanas uzreiz apslacīt ar citrona sulu, citādi tie ātri iekrāsojas tumši brūni un nerosina apetīti. Ja sagriezti āboli jāuzglabā ilgāku laiku, tos var iemērkt vieglā citronskābes ūdenī vai arī ūdenim pievienot nedaudz etiķa.