Āboltiņa: jārūpējas par gatavību ilgākam darba mūžam 0
Līdz ar lēmumu par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu nepieciešams rūpēties arī par to, lai cilvēki būtu veselāki un gatavi ilgākam darba mūžam, bet darba tirgus būtu atvērts arī cilvēkiem pirmspensijas vecumā, šodien, atklājot konferenci “Vesels un aktīvs Latvijā mūža garumā: esošā situācija un nākotnes izaicinājumi”, sacīja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V).
Āboltiņa uzsvēra, ka sabiedrības novecošana nav tikai Latvijas problēma, bet ir globāla tendence, kurai līdzi nāk arī sociālie, ekonomiskie, emocionālie un psiholoģiskie izaicinājumi. Arī vecumdienās cilvēkiem jādod iespēja būt sociāli un fiziski aktīviem, kā arī veseliem, tomēr veselība ir arī katra paša atbildība, uzskata Saeimas priekšsēdētāja. Pēc viņas domām, veselīga dzīvesveida ievērošana ir cilvēka labākais ieguldījums savā nākotnē.
Arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne norādīja, ka visas pasaules iedzīvotāji kļūst vecāki un palielinās cilvēku dzīves ilgums, tāpēc turpmākajos gados palielināsies veco cilvēku īpatsvars. Sabiedrības novecošana rada arī vairākus izaicinājumus, piemēram, kā iespējami veselīgāk dzīvot vecumdienās, saglabāt aktivitāti, vienlaikus palielinās izmaksas veselības un sociālajam sektoram, akcentēja Rūrāne. Turklāt, rūpējoties par veselības saglabāšanu, jāatceras, ka veselība ir visu sektoru atbildība un ieguldījums.
Savukārt labklājības ministre Ilze Viņķele (V) pauda viedokli, ka līdz ar pensionēšanās vecuma paaugstināšanu iedzīvotājiem jābūt pieejamam arī “adekvātam” sociālo pakalpojumu klāstam un tiek strādāts, lai to nodrošinātu. Ministre teica, ka arī sociālo pakalpojumu jomā, visticamāk, neizdosies izvairīties no “sarežģītas reformas”, jo patlaban pašvaldību piedāvātie pakalpojumi sadalās nevienmērīgi.
Veselības ministre Ingrīda Circene (V) sacīja, ka veselība vecumdienās – tā ir saglabāta dzīves kvalitāte, savukārt, lai veselīgi novecotu, jāievēro veselīgs dzīvesveids visa mūža garumā. Tāpēc iedzīvotājiem jābūt nepieciešamām zināšanām par sabalansētu uzturu, fizisko aktivitāti.
Tāpat Veselības ministrijā patlaban tiek izstrādātas plāns sirds un asinsvadu slimību profilaksei, jādiskutē arī par iespējām samazināt traumatismu. Liela loma šajā jomā ir arī pašvaldībām, tāpēc pašvaldībām ir izstrādātas vadlīnijas veselības veicināšanai, sacīja Circene.
Kā ziņots, ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību un rosināt diskusiju par aktīvu dzīvesveidu visa mūža garumā šodien Saeimā notika novecošanas un veselības problemātikai veltīta starptautiska konference.