“ABLV Bank” likvidators: “FinCEN” nenoslēgtā lieta rada bankai zināmus apgrūtinājums likvidācijas gaitā 1
ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla (“FinCEN”) nenoslēgtā lieta pret “ABLV Bank” rada bankai zināmus apgrūtinājums likvidācijas gaitā, aģentūrai LETA sacīja “ABLV Bank” likvidators, zvērināts advokāts Jānis Rozenbergs.
Viņš norādīja, ka 2018.gadā bija paziņojums, ka “FinCEN” apsver administratīvā lēmuma pieņemšanu par “ABLV Bank”, bet līdz šim nekādi lēmumi nav pieņemti.
Tāpat Rozenbergs atzīmēja, ka “FinCEN” nekādu aktīvu interesi par bankas darbību neizrāda.
“Jāsaka jau arī tas, ka “ABLV bank” likvidācija risināsies un tiks pabeigta neatkarīgi no tā, vai šis “FinCEN” aizsāktais process tiks vai netiks izbeigts ar tādu vai citu lēmumu. Bet, protams, šī nenoslēgtā procesa esamība ASV rada zināmus apgrūtinājums “ABLV Bank” likvidācijas gaitā, un pamatā tie ir saistīti ar starptautisko maksājumu veikšanu, vērtspapīru operācijām, jo ir virkne kredītiestāžu, kuras ar “ABLV Bank” nevēlas nekādā veidā sadarboties. Tas līdz šim nav radījis nepārvaramus šķēršļus, bet kaut kādi sarežģījumi tie ir,” teica bankas likvidators.
Rozenbergs arī norādīja, ka banka algo ASV advokātu biroju, lai viņi censtos noskaidrot, vai ir vēl kādas ziņas, ko banka var sniegt, lai “FinCEN” nonāktu pie gala lēmuma.
“Mēs arī ceram, ka lēmums varētu būt par šī procesa izbeigšanu, jo, mūsuprāt, tas pašlaik jau ir diezgan bezmērķīgs. Ja potenciālais “FinCEN” lēmums varētu būt aizliegt “ABLV Bank” iesaistīties ASV finanšu tirgos vai veikt ASV dolāra operācijas, tad mēs jau četrus gadus nekur neiesaistāmies un neko neveicam. Pēc likuma arī bankas likvidācijas process ir neatgriezenisks un bankas darbību atjaunot nevar,” uzsvēra Rozenbergs.
Runājot par piemēriem, kā tiek apgrūtināta bankas darbība, Rozenbergs minēja, ka, piemēram, pārskaitot kreditoriem naudas līdzekļus, banka jau zin bankas Eiropā un ārpus Eiropas, kurās, ieraugot “ABLV Bank” nosaukumu, atsakās pieņemt maksājumus. “Mēs jau uzreiz informējam klientus, ka diemžēl jums būs jāatver konts kaut kur citur, jo šī banka no “ABLV Bank” maksājumus nepieņems,” viņš sacīja.
Tāpat Rozenbergs norādīja, ka bankai ir vērtspapīri ASV dolāros un par šīm akcijām būtu jāsaņem dividendes, bet arī tas šobrīd īsti nav iespējams. Tāpat brīvos naudas līdzekļus, kuri pašlaik nav nepieciešami izmaksām kreditoriem un likvidācijas izmaksu segšanai, bankai izdevīgāk būtu ieguldīt kādos drošos īstermiņa vērtspapīros, bet arī vērtspapīru tirgus bankai lielākoties nav pieejams.
Aģentūra LETA jau vēstīja, ka, maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, “ABLV Bank” akcionāri ārkārtas sapulcē 2018.gada 26.februārī nolēma pašlikvidēties, savukārt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome 2018.gada 12.jūnijā atļāva “ABLV Bank” sākt pieteikto pašlikvidācijas procesu. Eiropas Centrālā banka no 2018.gada 12.jūlija ir anulējusi “ABLV Bank” izsniegto licenci.
“ABLV Bank” problēmas radās pēc “FinCEN” 2018.gada februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas “ABLV Bank” par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.
“FinCEN” publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka “ABLV Bank” vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.
“ABLV Bank” apsūdzības ir noraidījusi, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) paziņojis, ka nav atradis pierādījumus “ABLV Bank” vadības iesaistei kukuļdošanā, kā to savā ziņojumā bija apgalvojusi “FinCEN”.