Foto-Fotolia

Ābelēm no lielās ražas lūst zari. Apkopjam traumēto vietu, lai kociņš nebojātos 0

Raža šogad ābelēm un bumbierēm milzīga. Dažām zari nolūza, jo nespēja noturēt augļu svaru. Vai nozāģējot vajag pie stumbra atstāt stumbeni? MĀRTIŅŠ AIZKRAUKLES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Ja nolūzis liels zars (arī tad, ja tikai ielūzis, traucētas barības vielu uzņemšanas dēļ tik un tā tas aizies bojā) pie stumbra vai vidusdaļā, tas tūlīt jānozāģē. Dārzkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase uzsver: “Tas jādara, atstājot garu celmiņu. Ja zars ir rokas resnumā vai resnāks, stumbeņa garumam 2–3 reizes jāpārsniedz zara diametrs (stumbriņa garums atkarīgs no zara diametra – jo tievāks zars, jo īsāks celmiņš). Nav pareizi zāģēt pie paša stumbra, jo liela rēta neaizaug un stumbrā var ieviesties trupe. Ja arī stumbenī ieperināsies kāda sēne, to varēs nozāģēt, bet stumbrs paliks neskarts.

Ja zars nolūzis, no stumbra atplēšot garu mizas loksni, brūci apsmērē ar brūču ziedi Lerāns un ļauj aizaugt dabīgi, kas var notikt vairāku gadu garumā. Nevajag zāģējuma vietu aizkrāsot ar krāsu vai apsmērēt ar potvasku, jo tas veicinās slimību izplatību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad ābelēm, bumbierēm un citiem augļukokiem, kuriem ir pārbagāta raža, vajag uzlikt balstus tā, lai tie atbalstītu zaru vidū, novēršot lūšanu. Balsta galam jābūt V vai U burta formā, lai zars tajā stabili iegultu.

Vislabāk pret zaru lūšanu sargā ražas normēšana un regulāra vainaga veidošana (bez šaurām žāklēm, pārāk resniem un gariem sānzariem). Ziemas ābelēm vēl tagad nav par vēlu izplūkt augļus no pārslogotiem zariem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.