Foto: AP/ SCANPIX/ LETA

Ābečnieki uz skolu, bet visa atbildība tāpat uz vecāku pleciem. Kā bērni turpmāk mācīsies? 2

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Nākamnedēļ no 8. februāra 1. un 2. klašu skolēni atgriezīsies skolas solā, taču ne tik daudz izglītības kvalitātes dēļ, cik tāpēc, ka daudzi vecāki sūdzas, ka darba dēļ nespēj pilnvērtīgi palīdzēt mazajiem mācībās, kā arī tāpēc, ka jaunāko klašu skolēni ir sliktāk nodrošināti ar mācībām nepieciešamajām tehnoloģijām nekā vecāko klašu skolēni.

Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča gan piebilda: vecākiem būs tiesības 1. un 2. klases skolēnus uz skolu tomēr nelaist, bet nodrošināt apmācību ģimenē. Taču tam vajadzīga atļauja. Atbildība par to, kā bērns mācīsies, tad gulstas uz vecāku pleciem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt bērniem, kas dosies uz skolu, obligāta būs sejas masku lietošana. “Rēķināmies gan, ka var būt gadījumi, kad skolēns masku nelietos,” atzina I. Juhņēviča. “Ja maskas nebūs tāpēc, ka bērns to aizmirsis mājās, skola izsniegs masku. Ja bērns atteiksies to nēsāt, tad nevarēs piedalīties izglītības procesā kopā ar citiem bērniem un nāksies vienoties par izglītību ģimenē.”

Katrai skolai šobrīd piešķirtas trīs maskas uz katru skolēnu. Tas, protams, ir maz, ja zināms, ka maskas bieži jāmaina. Turklāt, kā izskanēja vakar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīkotajā preses konferencē, daļā skolu vēl nav nonācis arī šis masku daudzums.

IZM aicina skolā izvairīties vai samazināt mūzikas un sporta stundas vai arī rīkot tās ārpus telpām, jo šajās stundās ir apgrūtināta masku lietošana. Bērni aicināti ceļā uz skolu neizmantot sabiedrisko transportu, ja tas iespējams.

Tikmēr par vecāko klašu skolēnu kaut daļēju atgriešanos skolās pagaidām netiek domāts. Tā vietā IZM rosina skolas organizēt individuālās klātienes konsultācijas skolēniem, kuri ir pakļauti priekšlaicīgam mācību pārtraukšanas riskam, kā arī 12. klasei.

Skaidrojot sīkāk, kam tad konsultācijas pienāksies, I. Juhņēviča sacīja, ka to izlems skolotājs. Konsultāciju telpā drīkstēs atrasties tikai skolēns un pedagogs. Telpas būs jāvēdina pēc katras konsultācijas, arī konsultācijas laikā varētu būt pauze ar vēdināšanu. Skolotājam un skolēnam būs jāievēro divu metru distance, jānēsā maska. Konsultāciju laiks nedrīkstēs pārklāties ar 1. un 2. klašu nodarbībām skolā.

Vai skolas saņems papildu finansējumu no valsts budžeta individuālo konsultāciju rīkošanai? Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska atbildēja, ka skolotāju slodzē jau ir tarificētas arī konsultācijas. To gan ir maz: bieži vien tikai divas nedēļā, un skolu direktori teikuši, ka jau tagad, kad iespējamas tikai attālinātās konsultācijas, skolotāji tās vada vairāk, nekā viņiem samaksā. Tāpat I. Šuplinska norāda, ka izmantojams Eiropas struktūrfondu finansējums no projekta “Pumpurs”, kas paredzēts skolēniem, kam ir risks priekšlaikus pamest mācības. Ja ar jau piešķirto finansējumu nepietikšot, skolas varēšot prasīt vēl, teica ministre.

Reklāma
Reklāma

Skaidri izlemts, ka pamatskolas, tātad 9. klašu absolventiem, eksāmeni nebūs jāliek, tomēr būs diagnosticējošie darbi.

Kaut arī saslimšanas līmenis ar koronavīrusu dažādos Latvijas reģionos ir atšķirīgs, pašvaldības pašas lemt par mācību procesu organizēšanu un iespējamu vismaz daļēju atsākšanu nevarēs līdz ārkārtas stāvokļa beigām, bet to valdība plāno turpināt vismaz līdz 6. aprīlim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.