Foto – Shutterstock

ABC par valsts kompensējamajiem medikamentiem 0

Tā kā vairumam Latvijas iedzīvotāju ir nepietiekamas zināšanas un pat maldīgs priekšstats par valsts kompensējamo medikamentu iegādi, “Euroaptiekas” aptieku tīkla kvalitātes vadītāja Zane Melberga skaidro būtiskākās lietas – faktus, kas ikvienam būtu jāzina par medikamentiem, kurus pilnībā vai daļēji kompensē valsts.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

“Lai gan visus interesējošos jautājumus par kompensācijas apmēru un principiem noteikti vajadzētu pārrunāt ar savu ārstu, arī savā iecienītakajā aptiekā ir iespējams noskaidrot, kāda ir kārtība, lai saņemtu nepieciešamos medikamentus,” norāda Zane Melberga.

1. Procentuālais iedalījums

Valsts kompensējamā daļa (100%, 75% un 50%) tiek aprēķināta no lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāļu cenas, ko sauc par references cenu. Trīs kompensāciju apmēri paredz:

CITI ŠOBRĪD LASA
  • 100% kompensāciju – ja diagnoze liecina, ka cilvēks bez šīm zālēm nevar dzīvot, nelietošanas gadījumā var būt letālas sekas (piemēram, diabēts);
  • 75% – salīdzinoši nopietnas diagnozes, piemēram, paaugstināts asinsspiediens vai bronhiālā astma;
  • 50% – mazāk bīstamas diagnozes.

“Tas nozīmē, ka, pat ja pacientam 100% kompensācijas gadījumā ir izrakstīts kāds no dārgākajiem nevis lētākais līdzvērtīgas efektivitātes medikaments, tad starpība starp lētāko un dārgāko medikamentu jāpiemaksā pašam pacientam”.

2. Zāļu saraksti

Kompensējamie medikamenti tiek iedalīti dažādās kategorijās jeb sarakstos. Tas, kurā sarakstā iekļaujas katrs medikaments, atkarīgs no tā, kādu slimību ārstēšanai un kam tas paredzēts. Piemēram, M sarakstā ietilpst kompensējamie medikamenti bērniem un grūtniecēm.

A saraksts – līdzvērtīgas efektivitātes medikamenti (savstarpēji aizvietojami, kur vienu aktīvo vielu ražo vairāki ražotāji).

B saraksts – ar patentu aizsargāti medikamenti (nav līdzvērtīgas efektivitātes medikamentu).

C saraksts – medikamenti, kur izmaksa viena pacienta ārstēšanai pārsniedz 4268,62 eiro un ražotājs zāļu kompensācijas izdevumus noteiktam pacientu skaitam apņemas segt no saviem līdzekļiem.

M saraksts – visā Latvijā reģistrētās zāles mātēm, grūtniecēm un bērniem līdz 18 gadiem, kas tiek kompensētas 50% apmērā.

Valsts kompensējamo zāļu sarakstu maina divas reizes gadā, parasti uz 1. janvāri un 1. jūliju, mainot tajā iekļautās zāles un to cenas. Tādēļ kompensējamo medikamentu sarakstam ir regulāri jāseko līdzi, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem aptiekā.

Reklāma
Reklāma

3. Kas ir kompensējamo medikamentu līdzmaksājums?

Farmaceite stāsta, ka cilvēkiem, kuriem tiek izrakstīti medikamenti ar 100% kompensāciju, šobrīd tiek iekasēts līdzmaksājums par recepti 0,71 eiro apmērā. Var diskutēt par tā apjomu, bet līdzmaksājums ir vajadzīgs, jo cilvēki samērā nevērīgi izturas pret to, kas tiek dots pilnīgi par velti, to arī apliecina starptautiskā prakse. Šis līdzmaksājums neattiecas uz trūcīgajiem iedzīvotājiem un bērniem līdz 18 gadu vecumam.

4. Biežāk zināmās diagnozes, kad tiek izrakstīti valsts kompensājamie medikamenti

Sirds un asinsvadu slimību, cukura diabēta, onkoloģijas, hemofilijas, sklerozes, HIV, tuberkulozes u.c. slimību ārstēšanai ir nepieciešami valsts apmaksātie medikamenti. “Aktīvā viela, kas ārstē konkrētu slimību, vienādas iedarbības zālēm – gan lētākajām, gan dārgākajām – ir viena un tā pati. Gadījumos, kad receptē norādīts zāļu vispārīgais nosaukums jeb aktīvā viela, farmaceita pienākums ir izsniegt lētāko medikamentu, un, ja ārsts nav norādījis, ka zāles nedrīkst aizvietot, farmaceits var piedāvāt lētākas alternatīvas. Dārgākās no vienādas iedarbības zālēm parasti tiek izrakstītas tad, ja terapija ar lētākajām zālēm nav palīdzējusi. Zāļu starpību pacients sedz no saviem līdzekļiem, tāpēc svarīgi ar ārstu pārrunāt iespējas iegādāties lētākās no vienādas iedarbības zālēm,” apgalvo Zane Melberga.

5. Vai visās aptiekās var iegādāties šos medikamentus?

Kompensējamos medikamentus iespējams iegādāties visās aptiekās, un nav nepieciešamības doties uz kādu konkrētu zāļu tirgotavu citā pilsētas rajonā vai pat citā pilsētā. Ja pacientam netālu no mājām atrodas aptieka, visticamāk tajā būs pieejami nepieciešamie medikamenti. Ja nē – tad kompensējamās zāles ir iespējams pasūtīt jebkurā aptiekā. Visām zālēm, kas reģistrētas Latvijas Zāļu reģistrā, jābūt pieejamām 24 stundu laikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.