Kā saplaisājušu roku ādu padarīt mīkstu 0
“Kā ārstēt saplaisājušas rokas?” ZINAĪDA DAUGELLO PILSKALNES PAGASTĀ
Roku āda no dažādiem fiziskiem un ķīmiskiem kairinātājiem cieš biežāk nekā pārējās ķermeņa daļas, jo mājas uzkopšanā, trauku un veļas mazgāšanā, kā arī citos darbos bez roku palīdzības nekas nav paveicams.
Bieži izplatīts ir alerģiskais kontaktdermatīts, jo daudzu profesiju pārstāvji nepārtraukti saskaras ar alergēniem. Tas attiecas, piemēram, uz mediķiem, agronomiem, māksliniekiem, tipogrāfiju darbiniekiem, celtniekiem, frizieriem, automehāniķiem, floristiem, kurpniekiem, veterinārārstiem u.c. Pat zemes darbi mēdz kaitēt roku ādai. Alerģiskās izpausmes – niezi, apsārtumu, ādas plaisāšanu, sāpes – var izraisīt rotaslietas no niķeļa un zelta, kam pievienots niķelis, konservanti un aromātiskās vielas ziepēs un kosmētiskajos līdzekļos, personiskās higiēnas produktos, matu krāsās, ilgviļņu šķīdumos. Ja ikdienā ilgstoši jāvalkā lateksa cimdi, arī tie daudziem cilvēkiem sagādā roku ādas problēmas. Citkārt kaitē pārspīlēta tīrības kāre – bieža roku mazgāšana un antibakteriālās ziepes iznīcina ādas spēju dabiski mitrināties.
Kad pārtrauc saskarsmi ar alergēnu, stāvoklis parasti uzlabojas, bet, ja pašam neizdodas noteikt, kāpēc plaisā āda, “Derma Clinic Riga” vadītājs, dermatologs Raimonds Karls iesaka cēloņus un problēmas novēršanai piemērotākos līdzekļus meklēt kopā ar ārstu. Speciālista padoms arī noder, lai efektīvāk sadziedētu stipri cietušas rokas.
Ādas mitrināšanai un kopšanai pat ne tik problemātiskos gadījumos noder parafīna vanniņas vai peldes siltā olīveļļā un aptiekās pieejamie mīkstinošie krēmi.