Foto: 7th Son Studio/SHUTTERSTOCK

Kā apkarot sīkstos nakts vampīrus – gultas blaktis 0

Tā dažkārt mēdz saukt blaktis – nelielus, plakanus insektus sarkanīgi brūnā krāsā, kas barojas ar cilvēku asinīm un strauji izplatās. Cīņa ar blaktīm ir diezgan sarežģīta, jo tās ātri vairojas un ir izturīgas, taču šos nakts vampīrus var iznīdēt.

Reklāma
Reklāma

Kur dislocējas

Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
Krievijā parādās arvien vairāk “vārtu uz elli”: zinātniekiem, iespējams, izdevies atrisināt, kāpēc tā
Lasīt citas ziņas

Gultas blaktis parasti dzīvo cilvēku tuvumā: dīvānu, gultu vai matraču spraugās, citās mēbelēs, tapešu salaiduma vietās, aiz gleznām, spoguļiem, elektrības rozetēs un slēdžos, zem grīdas dēļiem un paklājiem, arī gaismas ķermeņos.

Šie insekti parasti novērojami vietās, kur pulcējas daudz cilvēku: viesnīcās, hosteļos, kopmītnēs un citās cilvēku nakšņošanas vietās, slimnīcās, vilcienos, uz kuģiem, daudzdzīvokļu ēkās un citviet.

CITI ŠOBRĪD LASA

Blakšu invāzija var notikt dažādi – tās var pārceļot no dzīvokļa uz dzīvokli pa ventilācijas šahtām, elektrības vadu kanāliem, cilvēks pieaugušos īpatņus vai nimfas (blakts mazuļus) var pārnest no blakšu pārņemtām vietām ar savām personiskajām mantām (somām, apģērbu).

Jaunās blaktis met ādu. Ja mana ādas paliekas un izkārnījumus, tas norāda uz šo insektu klātbūtni.

Kā apkarot

Gultas blaktis ir aktīvas naktīs vai aptumšotās telpās. Pēc barošanās tās atgriežas savā slēpnī. Šie insekti sazinās, izdalot feromonus, – tā nodod informāciju par olu dēšanas, barošanās un pārošanās vietām.

Savus upurus tās atrod, uztverot cilvēka organisma izstaroto siltumu. Blakšu kodumi izraisa ādas kairinājumu un dažādus iekaisumus. Pēc insekta dzēliena brūce var kādu laiku asiņot.

Higiēnas ievērošana, rūpīga telpu uzkopšana un izsmidzināmu pretblakšu līdzekļu izmantošana palīdzēs samazināt kukaiņu skaitu, bet, lai tās iznīdētu pilnībā, jāapbruņojas ar pacietību, jo blaktīm ir augsta rezistence pret daudziem ķīmiskajiem līdzekļiem.

Lai iznīdētu insektus, nav nepieciešams veikt apstrādi visā mājā, jo blaktis uzturas galvenokārt vietās, kur cilvēks pārguļ naktis.

Šie insekti iet bojā aukstumā (-12 °C trijās dienās izmirst 95% no telpā esošajām blaktīm), to ienaidnieks ir arī augsta temperatūra – blaktīm nāves punkts ir 45–46 °C, šādā temperatūrā visi īpatņi aiziet bojā jau pēc 7 minūtēm.

Padomi

• Pēc ceļojumiem/nakšņošanas viesnīcās uzmanīgi jāpārbauda personiskās mantas, vai nav insektu atstātu pēdu – brūnu vai melnu plankumu.

Reklāma
Reklāma

• Arī pirms lietotu mantu iegādes un ienešanas savās mājās tās rūpīgi jāapskata.

• Veļu ieteicams mazgāt augstā temperatūrā – tai jābūt vismaz 55 °C. Šādā temperatūrā gultas blaktis iet bojā.

• Gludinot veļu, gludeklis jānoregulē uz maksimāli pieļaujamo gludināšanas režīmu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.