Ja pēc augļu un ogu ēšanas jutīgi zobi… Ir risinājumi 0
Uzturzinātnieki daudz runā par augļu un ogu veselīgumu, taču es tos, it īpaši ķiršus, nevaru ēst, jo, kā saka tautā, nomizojas zobi. Ko darīt, lai tāpēc nenāktos atteikties no vitamīniem? LAIMA RĪGĀ
Augļu, ogu, vēsu atspirdzinošu dzērienu un saldējuma ēšana var kļūt par nepatīkamu pārbaudījumu jutīgiem zobiem.
Zobārstes Ineses Priednieces pieredze liecina, ka zobu jutīgums kļūst arvien izplatītāks. Tas nozīmē, ka emalja – viscietākie un blīvākie zoba audi – kļūst plāni un caurspīdīgi. Tā notiek gan ēšanas paradumu, gan abrazīvu zobu pastu lietošanas, gan citu iemeslu dēļ.
Zobārste Zane Tereščuka stāsta, ka nepatīkamās sajūtas izraisošie produkti un dzērieni ne vienmēr ir izteikti skābi, piemēram, kokakola ir saldena, taču tās pH līmenis – augsts. Savukārt citroniem, kas šķiet ļoti skābi, šis rādītājs ir mazāks nekā ķiršiem un bumbieriem.
Speciālistes jutīgu zobu īpašniekiem iesaka augļus notiesāt uzreiz lielākā daudzumā, nevis našķēties ik pa laikam. Pēc tam vēlams izskalot muti, taču zobus vajadzētu tīrīt ne ātrāk kā pēc pusstundas, jo emalja skābajā vidē ar birsti un pastu tiks mehāniski bojāta.
Vēlams apēst gabaliņu siera, pakošļāt košļājamo gumiju, lai veicinātu siekalu izdalīšanos, kas neitralizēs skābo vidi mutē. Citādi skābe var kairināt receptorus, kuri novada impulsus līdz nervam, izraisot sāpes.
Daktere Priedniece problēmas mazināšanai iesaka lietot jutīgiem zobiem paredzētas pastas, kas satur atvērtos dentīna kanāliņus pārklājošas vielas. Ja jutīgums raksturīgs tikai augļu sezonas laikā, to izmanto kursa veidā.
Zobārsts var pārklāt zobus ar speciālām putām, gelu vai laku, kas atkarībā no to virsmas nodiluma pakāpes spēj mazināt problēmu nedēļu vai pat pāris mēnešu. Dažkārt nodilums ir tik stiprs, ka jāizņem nervs, jo kairinājuma dēļ grūti ēst un arī izskats nav glīts. Ja priekšzobiem atkailinājušies kakliņi, zobus pārklāj ar kroņiem.