Foto – Shutterstock

Mutē nepatīkami dedzina 0

Veicina stress

Dedzināšana var būt visā mutes dobumā, taču visvairāk tā koncentrējas uz mēles un aukslējām. Biežāk par šo problēmu sūdzas cilvēki pēc 50 gadu vecuma, kuri sirgst ar vairākām hroniskām slimībām, novērojusi Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Orālās patoloģijas klīnikas zobārste Ingrīda Krasta.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Nepatīkamā sajūta galvenokārt moka miera stāvoklī, bet naktī, ja izdevies aizmigt, parasti netraucē. To var veicināt stress, uztraukums, ilga runāšana, bet mazināt – ēšana un gulēšana. Nereti vienlaikus ir sūdzības par mutes sausumu, miega traucējumiem, biežām galvassāpēm, kā arī dedzināšanu uz roku un kāju ādas vai citām ķermeņa vietām.

Daudziem svilināšanas sajūta sākas jau no rīta, bet citiem – uz vakarpusi. Tā mēdz būt gan pastāvīgi, gan tikai dažkārt.

Galvenajā lomā − emocijas

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja dedzināšanas iemesls ir sēņu infekcija, mutē redzami sārti plankumi un aplikta mēle, taču visbiežāk nav nekādu vizuālu pārmaiņu. Šajā gadījumā sūrstēšanu pastiprina skābi, sāļi un pikanti produkti vai zobu pasta. Sēnes mēdz savairoties veciem cilvēkiem, kuriem ir pazemināta imunitāte un mainījusies organisma vide, it īpaši lietojot daudz dažādu medikamentu, kas var izraisīt arī garšas sajūtas pārmaiņas, rūgtu un metālisku garšu mutē. Dažkārt sēņu infekcijas attīstību veicina vecas, slikti pieguļošas protēzes, kurās savairojušies mikroorganismi.

Problēma var slēpties sejas un mēles nervos, kas nezināmu iemeslu dēļ nepareizi pārraida impulsus. Tā var būt saistīta ar mugurkaula kakla skriemeļu slimībām, cukura diabētu un citām saslimšanām.

Dedzināšanu un sausumu mutē var izraisīt daudzi medikamenti, piemēram, sirdszāles, urīndzenoši līdzekļi, antidepresanti un antipsihotiskie līdzekļi, antihistamīnu saturoši medikamenti un daudzi citi. Šādas izpausmes var rasties vēža slimniekiem pēc ķīmijas un staru terapijas.

Daktere Ingrīda Krasta novērojusi, ka aptuveni trešdaļai pacientu, kuri sūdzas par dedzināšanu, ir psiholoģiskas problēmas vai psihiska slimība, piemēram, depresija. Biežāk cieš trauksmainas un depresīvas sievietes, kuras nespēj tikt galā ar emocijām un spriedzi, pielāgoties apkārtējai pasaulei.

Reizēm mutē sāk svilināt vai mēles gals sūrstēt, ja ar to ilgstoši tausta kādu vietu mutē.

Vēl iemesls var būt dzelzs deficīts, kas visbiežāk mēdz rasties gremošanas traucējumu gadījumā, kad neuzsūcas vai nepietiekami tiek uzņemta dzelzs. Jāielāgo, ka dzelzs uzsūkšanos organismā kavē piens un citi kalciju saturoši produkti.

Dažkārt sūrstošu sajūtu var izraisīt tā sauktā ģeogrāfiskā mēle, kuras iemesls – konservantiem bagāti produkti, fast food, saldināti dzērieni un gremošanas traucējumi. Šajā gadījumā uz mēles parādās sārti plankumi ar baltām maliņām. Šādas pārmaiņas pēc ballītēm un negulētām naktīm raksturīgas jauniešiem. Ja iemesls ir gremošanas traucējumi, problēma mēdz saasināties pavasaros un rudeņos.

Reklāma
Reklāma

Bieži vien ar dedzināšanas sajūtu mutē cilvēks konsultējas pie vairākiem dakteriem. Visprātīgāk būtu uzreiz vērsties pie zobārsta, kurš nosūtīs pie mutes gļotādas speciālista. Iespējams, būs nepieciešama konsultācija un izmeklēšana pie gastroenterologa un neirologa. Iemesli var būt ļoti komplicēti, tāpēc sākumā ārstēšana bieži vien tikai atvieglo pašsajūtu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.