95 gadu vecumā miris Nelsons Mandela 0
Miris bijušais Dienvidāfrikas prezidents un Nobela Miera prēmijas laureāts Nelsons Mandela
95 gadus vecais Mandela pēdējā laikā ārstējās savā mājā Johannesburgā. Šogad viņš plaušu infekcijas dēļ slimnīcā bija spiests aizvadīt trīs mēnešus.
Dienvidāfrikas Republikas aparteīda režīms Mandelu 27 gadus turēja ieslodzījumā, taču 1990.gadā, iznākot brīvībā, viņš joprojām bija uzticīgs demokrātijas principiem un spēja panākt vienošanos par vispārēju vēlēšanu tiesību atzīšanu. Uzskata, ka tieši ilgais ieslodzījums saistīts ar viņa saslimšanu ar tuberkulozi.
Mandela miris savās mājās Johannesburgā īsi pirms plkst.21.
Cieņas apliecinājumus Mandelam un līdzjūtību Dienvidāfrikas tautai pauduši pasaules valstu līderi.
“Mēs esam zaudējuši vienu no ietekmīgākajiem, drosmīgākajiem un labākajiem cilvēkiem šī vārda dziļākajā nozīmē, ar kādu vien mēs pavadīsim laiku uz šīs zemes,” īsi pēc Zumas uzrunas sacīja ASV prezidents Baraks Obama. “Viņš mums vairs nepieder, viņš pieder laikmetiem.”
“Ar savu skaidro cieņu un nemaināmo vēlmi upurēt savu brīvību citu brīvības labā Mabida pārmainīja Dienvidāfriku un aizkustināja mūs visus. Viņa ceļš no cietumnieka līdz prezidentam iemiesoja solījumu, ka cilvēki un valstis var mainīties uz labāko,” uzsvēra Obama.
“Ir izdzisusi liela šīs pasaules gaisma,” sacīja Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons. “Nelsons Mandela bija mūsu laika varonis.”
Dienvidāfrikas Republikas aparteīda režīms Mandelu 27 gadus turēja ieslodzījumā, taču 1990.gadā, iznākot brīvībā, viņš joprojām bija uzticīgs demokrātijas principiem un spēja panākt vienošanos par vispārēju vēlēšanu tiesību atzīšanu.
1993.gadā viņš līdz ar toreizējo baltādaino Dienvidāfrikas prezidentu Frederiku de Klerku saņēma Nobela Miera prēmiju par vienošanos, kas ļāva īstenot miermīlīgu aparteīda režīma izbeigšanu un pāreju uz demokrātiju.
1994.gadā Mandela kļuva par pirmo melnādaino Dienvidāfrikas Republikas prezidentu un vadīja valsti līdz 1999.gadam. Kopš 2004.gada viņš sabiedrībā rādījies reti.