94 gadu vecumā miris leģendārais folkmūziķis Pīts Sīgers 0
94 gadu vecumā miris leģendārais amerikāņu folkmūziķis Pīts Sīgers, kas tiek uzskatīts par vienu no Amerikas folkmūzikas stūrakmeņiem.
Sīgera mazdēls Kitama Kahils Džeksons laikrakstam “New York Times” pavēstīja, ka mūziķis pirms nedēļas nogādāts slimnīcā un pirmdien miris dabiskā nāvē.
Sīgera muzikālā karjera sākusies vēl pagājušā gadsimta četrdesmitajos gados, taču pilnbriedu sasniedza piecdesmitajos un sešdesmitajos. Viņš tiek uzskatīts arī par Boba Dilana un Dona Maklīna mentoru.
Sīgers dziedāja strādnieku tiesību aizstāvju labā četrdesmitajos un piecdesmitajos gados, pilsonisko tiesību gājienos un Vjetnamas kara pretinieku mītiņos sešdesmitajos gados, bet septiņdesmitajos iedvesmoja vides aizstāvju un pretkara kustību.
Sīgera no seniem spričueliem adaptētā dziesma “We Shall Overcome” kļuva par pilsoņtiesību kustības himnu.
Sīgers bija folkmūzikas atdzimšanas galvenais virzītājspēks, kas izmainīja piecdesmito gadu populāro mūziku.
Kopā ar savu grupu “Weawers” viņš iekļuva topu virsotnēs ar “Goodnight, Irene” un “If I Had a Hammer”.
Par pretkara simbolu kļuva arī Sīgera 1955. gada dziesma “Where Have All the Flowers Gone”, kuru vēlākos gados iedziedājuši neskaitāmi mūziķi, starp kuriem slavenākās ir aktrises un dziedātājas Marlēnas Dītrihas angļu, vācu un franču valodā iedziedātās versijas.
Arī cita Sīgera piecdesmito gadu dziesma “Turn! Turn! Turn! (to Everything There Is a Season)”, kuras teksts ņemts no Vecās derības Sīraha gudrības grāmatas, labāk pazīstama ar 1965. gada grupas “The Byrds” iedziedāto versiju, atnesot grupai plašus panākumus.
Sīgers ir “Amerikas mūzikas un sirdsapziņas dzīvs arhīvs, apliecinājums dziesmas spēkam un ietekmei vēsturē”, dziedātāju viņa 90.gadu jubilejas koncertā Ņujorkā raksturoja Brūss Springstīns.
Springstīns interesi par Sīgera darbu no jauna uzjundīja 2006. gadā, izdodot albumu ar Sīgera dziesmām “We Shall Overcome: The Seeger Sessions”.
2009. gadā Springstīns kopā ar Sīgeru uzstājās ASV prezidenta Baraka Obamas inaugurācijas ceremonijā.
Kaut arī Sīgers savas dzīves laikā ierakstījis vairāk nekā simts albumu, viņš neuzticējās mūzikas industrijas komercijai un zvaigznes statuss viņam lika justies neērti. Viņš nemitīgi centās izmantot savu atpazīstamību, lai pievērstu uzmanību sociālpolitiskiem jautājumiem, kas viņam bija svarīgi, vai tradicionālām dziesmām, kuras viņš vēlējās saglabāt kultūras mantojumā.
Pats Sīgers sevi uzskatīja par tautas mūzikas tradīciju turpinātāju, nemitīgi ceļot gaismā laika pārbaudītus skaņdarbus.
“Mans darbs ir parādīt cilvēkiem, ka šajā pasaulē ir ļoti daudz labas mūzikas, kas var palīdzēt glābt pasauli,” 2009. gadā par savu muzikālo mantojumu sacīja Sīgers.