9 pazīmes, kas liecina par paaugstinātu jutīgumu pret glutēnu vai tā nepanesamību 0
Glutēna nepanesamību bieži dēvē arī par “kluso slepkavu”, jo tā var izraisīt hroniskus bojājumus visā ķermenī, pašiem cilvēkiem par to bieži vien pat nenojaušot. Iespējams, tas ir visļaunākais – cilvēki neapzinās, ka nepanes glutēnu, raksta portālā En.newsner.
Kas ir glutēna nepanesamība?
Celiakija jeb glutēna nepanesamība nozīmē to, ka ķermenis cīnās pret lipekļa proteīniem, tos satur, piemēram, kvieši, rudzi un citi graudaugi. Tas var izraisīt tievās zarnas iekaisumu, jo ķermenis neuzņem uzturvielas tā, kā vajadzētu.
Vai glutēna nepanesamība ir modes lieta?
Tā kā interese par glutēna nepanesamību pēdējos gados ir pieaugusi, tad rodas jautājums, vai bezglutēna pārtikas lietošana ir modes lieta, kurai cilvēki tagad seko?
Kaut arī glutēna nepanesamība ir ļoti reāla lieta, tomēr pētnieki apgalvo, ka cilvēki biežāk pašdiagnosticē glutēnu saturošu produktu nepanesamību nekā paļaujas uz nopietnu testu rezultātiem. Tādēļ var prognozēt, ka bezglutēna pārtikas pārdošanas apjomi tuvākajos gados palielināsies.
Lai palīdzētu izprast un novērtēt situāciju, lūk, deviņas pazīmes, kurām ir vērts pievērst uzmanību.
Problēmas ar kuņģi un zarnu traktu
Daži no visbiežāk sastopamajiem neārstētas glutēna nepanesamības simptomiem ir caureja, aizcietējumi un zarnu traktā uzkrājušās gāzes.
Cilvēki bieži vien saista šos simptomus ar citām saslimšanām, tā ignorējot iespēju, ka viņiem var būt glutēna nepanesamība. Bieži vien nepareizi tiek diagnosticēts kairinātās zarnas simptoms. Pētījumi liecina, ka aptuveni 10-15% cilvēku visā pasaulē cieš no kairinātās zarnas simptoma. Protams, nepareizi noteiktas diagnozes rezultātā cilvēki, kuri ir jutīgi pret glutēnu, nesaņem korektus padomus vai ārstēšanu un problēmas tikai saasinās.
Neizskaidrojamas svara izmaiņas
Glutēna nepanesamība var radīt gan svara pieaugumu, gan samazinājumu bez acīmredzamiem iemesliem. Tas notiek, jo šūnu līmenī rodas iekaisumi vai arī vielmaiņas traucējumi. Protams, ja zarnu sieniņas ir bojātas, tad jūties slikti, ir slikta apetīte, kas rada svara zudumu.
Neizskaidrojamas galvassāpes
Vai tu zināji, ka daudzi cilvēki, kam ir glutēna nepanesamība, cieš arī no galvassāpēm? Tā parasti var sākties aptuveni 30-60 minūtes pēc “nepareizo” produktu apēšanas. Pievērs uzmanību diētas ietekmei uz veselību!
Hormonālie traucējumi
Ir tieša saistība starp glutēna nepanesamību un hormonālajiem traucējumiem. Tie var izpausties, piemēram, kā neregulārs menstruālais cikls, pēkšņas svara izmaiņas, PMS un gulēšanas traucējumi.
Ja to cēlonis ir glutēna nepanesamība, tad situācija var pasliktināties pubertātes, grūtniecības un menopauzes laikā. Saprotams, ka šie simptomi tiek novēroti galvenokārt sievietēm.
Centrālās nervu sistēmas traucējumi
Glutēna nepanesamība var izraisīt zarnu kairinājumu un iekaisumu. Tādēļ ir palielināta jutība pret glutēnu var radīt problēmas ar koncentrēšanos, depresiju, trauksmi, bezmiegu un nogurumu. Cilvēki, kuriem ir glutēna nepanesamība, bieži sūdzas par kairinājumiem un viegli zaudē koncentrēšanās spējas.
Protams, galvassāpju iemesli var būt dažādi. Taču, kā minēts iepriekš, ja tās izraisa paaugstināts jutīgums pret glutēnu, tad tās sākas apmēram stundu pēc tam, kad apēdīsi ko tādu, kas tavam ķermenim nepatīk.
Āda un nagi
Ādas problēmas var būt tieši saistītas ar glutēna nepanesamību. Vai tev ir niezoši izsitumi uz rokām, krūtīm, sejas, sēžamvietas, elkoņiem vai matu līnijas? Šos simptomus bieži saista ar ekzēmu vai psoriāzi, bet tikpat labi iemesls var būt arī celiakija. Cita pazīme ir trausli un lūstoši nagi.
Ievērojot bezglutēna diētu, šie simptomi lielākoties pazūd aptuveni pēc gada.
ADHD
Cita problēma, ko reizēm var saistīt ar glutēna nepanesamību, ir uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms jeb ADHD. Pētījumi atklāj ciešu saistību starp ADHD un celiakiju. Proti, bērniem un pieaugušajiem ar nediagnosticētu glutēna nepanesību ir lielāks risks iegūt ADHD nekā vidēji populācijā.
Slikti zobi
Glutēna nepanesamības gadījumā zarnās samazinās organismam nepieciešamo minerālu uzņemšana. Tas attiecas arī uz kalciju, tādēļ rezultātā, iespējams, var rasties problēmas ar zobiem, tostarp paaugstināts emaljas jutīgums, caurumi un čūlas.
Ja tu pamatīgi rūpējies par zobiem, bet netiec galā ar problēmām, tad, iespējams, iemesls var būt glutēna nepanesamība.
Dzelzs trūkums
Dzelzs trūkums nozīmē, ka organisms neuzņem tik daudz dzelzs, cik tam būtu vajadzīgs. Tas izskaidrojams ar to, ka dzelzs organismā tiek uzņemta zarnās. Tādēļ neārstēta celiakija var radīt dzelzs un vitamīnu deficītu gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Kā ārstēt paaugstinātu jutīgumu pret glutēnu vai tā nepanesamību?
Vispirms veiciet testus – nododiet asinis analīzei vai apmeklējiet gastroskopiju. Lai rezultāti būtu korekti, pirms pārbaudes diētā ir jāiekļauj glutēns.
Pēc tam izslēdziet glutēnu no diētas, to var atrast kviešos, rudzos, bulgurā, miltos, kā arī citos produktos. Vienmēr pārbaudiet produkta sastāvu, ja tā šķiet drošāk.