Foto – Timurs Subhankulovs

9. maija īlenu maisā nenoslēpsi (Foto) 10

Uzvaras dienu svinību organizatori biedrība “9may.lv” Rīgā šogad bija mēģinājusi tradicionālajam pasākumam Uzvaras parkā piešķirt pieklājīga piemiņas pasākuma dekorāciju. Tomēr lielkrievu šovinisma īlenu aiz politkorektuma maskas tik viegli nevar noslēpt – tas lien ārā pa visām vīlēm.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Neizslēdzu, ka tiks ierosināta lieta par novešanu līdz pašnāvībai.” Anna Sedokova tikusi intervēta saistībā ar Jāņa Timmas aiziešanu mūžībā 25
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

Organizatoru neoficiālais līderis Rīgas mērs Nils Ušakovs vairākas dienas pirms pasākuma publicēja viedokli, cenšoties pārliecināt latviešu sabiedrību, ka uzvaras dienas svinētāji nav noskaņoti pret Latvijas valsti.

Rīgas mērs nenoliedza, ka uzvaras dienas svinībās gadās pa kādām dzērājam un huligānam, bet tas esot “kāds nepilns procents no visiem dalībniekiem”. “Bet kas pavisam noteikti nav sastopams pie pieminekļa – pretvalstiski noskaņotas personas ar Staļina portretiem rokās un ar sapni ieriebt visiem latviešiem. Absolūtais svētku pasākumu dalībnieku vairākums ir brīnišķīgi rīdzinieki,” apgalvoja Ušakovs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Biedrība “9may.lv” centās šos apgalvojumus apstiprināt dzīvē. Pasākuma pirmajā pusē tas viņiem arī diezgan labi izdevās. Kā solīts – Maskavas 9. maija parāde netika translēta un arī oranžmelnās Georga lentītes pasākuma organizatori nedalīja. Viņi gan neatzina, ka tam ir politiski iemesli, jo pēc Ukrainas tās kļuvušas par krievu imperiālisma pazīmi, tā vietā atrunājoties, ka lentītes esot izbeigušās. Pasākuma vadītāji no skatuves latviešu un krievu valodā vairākkārt aicināja apmeklētājus izturēties ar cieņu vienam pret otru, nelietot alkoholu un nepiemēslot apkārtni.

Vairākums apmeklētāju dienas pirmajā pusē bija sirmgalvji vai ģimenes ar bērniem. Ik pa laikam ieradās pa kādam provokatoram ar Krievijas karogu, bet organizatori, apsardze vai policija pieprasīja to novākt un pēc nelielas burkšķēšanas viņi tomēr piekāpās. Taču karogu vietā cilvēki savu attieksmi pauda ar apģērbu. Netrūka ne treniņtērpu ar uzrakstu “Russia” vai “CCCP”, ne Krievijas desantnieku un jūras flotes formu. Kāds apaļīgs svētku dalībnieks pat bija iespīlējies T kreklā ar krievisku uzrakstu “Slava Berkutam – Ukrainas varoņiem”.

Ziedus pie pieminekļa nolika oficiālās amatpersonas – vispirms Rīgas mērs Ušakovs un saskaņiešu deputāti no Rīgas domes un Saeimas. Viņiem sekoja Krievijas vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs, kā arī Baltkrievijas, Kazahstānas un Ķīnas vēstniecības pārstāvji.

Jau priekšpusdienā pasākums sāka slīdēt ārpus iecerētajiem politkorektuma rāmjiem. Tā kā organizatori Georga lentītes nedalīja, šo tukšumu ātri vien aizpildīja citas politiskās organizācijas. Vispirms ieradās eirodeputāta Aleksandra Mirska jauniešu “desants” un, spītējot organizatoru lūgumiem, pie ieejas parkā dalīja oranžmelnās lentītes garāmgājējiem. Pēc brīža viņiem pievienojās arī “antifašists” Josifs Korens un Krievu savienības jaunieši. Kā novēroju, cilvēki labprāt ņēma lentītes un sprauda pie sava apģērba un pat rotāja ar tām līdzpaņemtus mājdzīvniekus.

Reklāma
Reklāma

Uzvaras parka teritorijā nekāda politiskā aģitācija netika pieļauta. Taču netālu no tā garāmgājējiem tika dalītas Tatjanas Ždanokas vadītās partijas “Latvijas Krievu savienība” reklāmas un Alfrēda Rubika Sociālistiskās partijas izdevumi. Rubiks bija ieradies arī uz pasākumu. Viņš arī tradicionāli teica runu no skatuves, kurā slavēja Krieviju par atbalstu veterāniem un brīdināja, ka Latvijā joprojām esot fašisma atbalstītāji.

Ap pusdienlaiku Uzvaras parkā ieradās Vladimirs Lindermans ar domubiedriem, nesot lielu karogu Georga lentīšu krāsās, kā arī Austrum­ukrainas pašpasludināto Doņeckas un Luganskas republiku karogus. Organizatori un pasākuma apsargi lūdza karogus novākt, bet Lindermans šīs prasības ignorēja un skaidroja, ka atbalsta Austrumukrainas “brīvības cīnītājus”. Arī policija bez oficiāla iesnieguma nevarēja neko iesākt, tādēļ provokatori ar karogiem netraucēti pozēja uzvaras pieminekļa priekšā.

Tuvojoties darba dienas noslēgumam, sirmgalvjus un ģimenes ar bērniem nomainīja gados jauni svinētāji. Alkohola lietošana, kas priekšpusdienā notika paslepus, kļuva arvien atklātāka.

Pēc pasākuma kulminācijas – salūta – Ušakova solītie “smaidīgie, pozitīvie rīdzinieki” vairs neizskatījās ne īpaši smaidīgi, ne pozitīvi. Patiesībā grūti bija noticēt, ka tie maz ir rīdzinieki. Pūlis, kas, vicinot Krievijas karogus un aurojot “Rossija! Bļ*ģ! Pobeda!”, bloķēja satiksmi Uzvaras bulvārī, vairāk raisīja asociācijas ar kādu Maskavas priekšpilsētu.

9. maijs skaitļos


 Latvijā kopumā notika 20 uzvaras dienas svinību pasākumi.

 Pasākumu Rīgā pie uzvaras pieminekļa apmeklēja vairāk nekā 100 000 cilvēku.

 Policija sastādījusi kopumā 67 administratīvo pārkāpumu protokolus (no tiem 64 Rīgā).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.