*Purvā uzzied vaivariņi (Ledum palustre)– sen zināms līdzeklis pret kodēm, tāpēc vienu otru zariņu var ielikt drēbju skapī. Vaivariņa smarža reibina, augs ir indīgs. 0
* Ap Jāņiem uzzied skaistākā no labības lauku nezālēm – rudzupuķe (Centaurea cyanus). No tās ziediem pagatavota tēja noder nieru, rīnceļu, aknu, žultsceļu, kā arī bronhu un plaušu slimību gadījumā. Bet mūsu senči kaltētas ziedlapiņas likuši pie smēķējamās tabakas aromāta uzlabošanai.
* Jūnija beigās uzzied vīgriezes (Filipendula hexapetala). Tējai der gan to laksti, gan ziedi. Lieto kā pretiekaisuma, urīndzenošiu, sviedrējošu un temperatūru mazinošu līdzekli. Arī pret klepu un uroģenitālās sistēmas kaišu gadījumā.
* Pļavā manot deviņvīru spēka (Verbascum thpusus) jeb saulessveces vāli, der lasīt un izkaltēt tās dzeltenos ziediņus. Drogai piemīt sviedrējošas, atkrēpojoša un pretiekaisuma iedarbība. To lieto augšējo elpceļu iekaisuma gadījumā, pret saaukstēšanos, kā arī kuņģa, zarnu trakta un aknu slimībām.
* Dzeltenā kaķpēdiņa (Helichrysum arenarium) meklējama nevis leknās, bet pasausās pļavās ar kaļķainu augsni. Zediņus ievāc, pirms tie pa īstam atvērušies, un ar saudzību – nenoplūcot tos visiem augiem un atgriešoties tajā pašā vietā ne agrāk kā pēc 5-7 gadiem. Novārījums sekmē gremošanas trakta darbību, darbojas pret parazīttārpiem. Labi der arī akūtu un hronisku aknu slimību gadījumos. Preparātiem ir antibakteriāla iedarbība, jo ziedu kurvīšos ir antibiotiskā viela arenarīns.
Plaša informācija par savvaļas augiem atrodama žurnāla “36,6 °C” jaunajā pielikumā “Dabas dziedniecības ceļvedis”.