88% uzņēmēju sastopas ar šķēršļiem modernizācijai 0
Vairums jeb 98% uzņēmēju ir vienisprātis, ka digitalizācija un procesu automatizācija palīdzētu veicināt viņu uzņēmumu konkurētspēju globālajā tirgū. Tiesa, kā norāda 88% uzņēmēju, modernizācijas iecerēm šķēršļus nereti rada līdzekļu, izpratnes un uzņēmuma specifikai piemērotu risinājumu trūkums, liecina Finanšu nozares asociācijas un Latvijas Tirdzniecības rūpniecības kameras veiktā Latvijas uzņēmēju aptauja.
Galvenais šķērslis – naudas trūkums
Līdzekļu trūkumu kā galveno iemeslu kūtrākai pārejai uz digitalizētiem un automatizētiem procesiem norādījuši 43% aptaujāto uzņēmēju, kamēr izpratnes un uzņēmuma specifikai atbilstošu risinājumu trūkumu – 33% un 12% aptaujāto.
Vienlaikus tuvākā gada laikā gandrīz divas trešdaļas jeb 61% uzņēmēju plāno investēt digitalizācijā un automatizācijā. 69% no viņiem to darīs par pašu uzkrātajiem uzņēmuma līdzekļiem, un tikai piektā daļa grasās piesaistīt ārējo finansējumu, aizņemoties finanšu institūcijās vai bankās, apgūstot Eiropas fondu finansējumu vai izmantojot valsts atbalsta programmu finansējumu.
“Viens no galvenajiem lēnākas ekonomikas attīstības iemesliem ir kūtras investīcijas biznesa attīstībā, tostarp ražošanas un procesu modernizācijā, kas ļautu uzlabot gan konkurētspēju, gan produktivitāti ilgtermiņā. Ārējo finanšu resursu piesaiste, t. sk. kreditēšana, ir viens no būtiskākajiem finanšu atbalsta punktiem stabilai un mērķtiecīgai uzņēmējdarbības izaugsmei,” norāda Finanšu nozares asociācijas Kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētājs, “SEB bankas” valdes loceklis Kārlis Danēvičs.
Tomēr daļa uzņēmēju šīs iespējas neizmanto, labprātāk īstenojot pieticīgākus attīstības plānus, finansējot tos ar savā rīcībā esošajiem līdzekļiem vai izvēloties šobrīd neveikt nekādas aktivitātes digitālās transformācijas virzienā. Pēdējā stratēģija ilgtermiņā uzņēmumam var būt īpaši bīstama, jo laikā, kad globālajā tirgū lielākā daļa uzņēmumu pāriet uz zināšanās un tehnoloģijās balstītiem procesiem, tas nozīmē teju neatgriezeniski zaudēt savu vietu tirgū, kuru nelielas valsts uzņēmējiem jau tā ir grūti izcīnīt un saglabāt, skaidro K.Danēvičs.
Piektā daļa uzņēmēju digitalizācijā ieguldīt neplāno
Kā atklāj aptauja, piektā daļa jeb 20% uzņēmēju tuvākā gada laikā investīcijas digitalizācijā un procesu automatizācijā neplāno, bet 18% vēl nav pieņēmuši lēmumu. Daļēji tas varētu būt skaidrojams ar samērā lielo aktivitāti aizvadīto trīs gadu laikā, kad uzņēmuma procesu automatizācijā un digitalizācijā līdzekļus ieguldījuši 74% aptaujāto. Savukārt trešā daļa to, kuri neko nav darījuši šajā virzienā, kā galveno šķērsli minējuši līdzekļu trūkumu.
“Laikā, kad ātrums kļūst par aizvien būtiskāku faktoru saskarsmē ar klientu un veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatā, digitalizācija un automatizācija var kļūt par lielu atspaidu ikdienas procesos, un tā tas arī būtu jāuztver, nevis kā izaicinājums vai liekas klapatas. Brīdī, kad daudzi uzņēmēji saskaras ar darbaspēka trūkumu, daudz vairāk jādomā par to, kā darba rokas aizstāt ar tehnoloģijām, meklējot modernus risinājumus. Šis ir arī veids, kā celt kopējo produktivitāti uzņēmumos, tāpēc aicinu ikvienu izzināt un rast iespējas sava biznesa kvalitatīvai attīstībai,” saka Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Padomes priekšsēdētājs Aigars Rostovskis.
Kopumā lielākā daļa (72%) Latvijas uzņēmumu pēdējos trīs gados digitalizācijas un automatizācijas risinājumu ieviešanā savā uzņēmumā investējuši līdz 50 000 eiro. Visbiežāk uzņēmēji ir digitalizējuši vai automatizējuši klientu servisu (19%), iekšējos procesus, t. sk. personālvadību, sistēmu integrāciju ar trešajām pusēm (piemēram, noliktavu vai grāmatvedību) un ražošanas procesus (17%).
Galvenie ieguvumi – ātrums un produktivitāte
Kā galveno ieguvumu no digitalizācijas un automatizācijas uzņēmēji min mazāku nepieciešamo laiku konkrētu aktivitāšu veikšanai (92%), augstāku produktivitāti (86%) un samazinātas darbaspēka, ražošanas un citas izmaksas (61%).
Savukārt jomas, kurās digitalizācija un procesu automatizācija sniedz vislielākos ieguvumus, uzņēmējuprāt, ir norēķini, sistēmu integrācija ar trešajām pusēm un ražošana; salīdzinoši daudz resursu iespējams ietaupīt arī klientu servisā, dokumentu vai lēmumu plūsmu administrēšanā, mārketingā, klientu datu apstrādē un piedāvājuma izstrādē. Vienlaikus ražošana un dokumentu vai lēmumu plūsmu administrēšana visbiežāk tiek minētas kā tās jomas, kur jūtami vismazākie ieguvumi no digitalizācijas un automatizācijas.
Aptaujā piedalījās 49 Latvijas uzņēmumi, visvairāk – apstrādes rūpniecības un komercpakalpojumu sektorā. 80% aptaujāto uzņēmumu nodarbina līdz 50 darbiniekiem, un 43% uzņēmumu apgrozījums nepārsniedz 500 000 eiro gadā.