Kas ir autonomā gazifikācija lauksaimniecības ražotnēm, un kā tā darbojas? 0
Vairākums lauksaimniecības ražotņu atrodas tālu no centrālajām dabasgāzes maģistrālēm, tāpēc milzīgo naudas un laika resursu dēļ pieslēgšanās centrālajai maģistrālei nereti nav lietderīga izvēle. Tieši tādēļ daudzas lauksaimniecības ražotnes gāzes vietā izmanto šķidrā (dīzeļdegviela, mazuts) vai cietā (ogles, šķelda, malka) kurināmā veidus. Diemžēl daudzos tehnoloģiskajos procesos minētie kurināmā veidi ir krietni vien mazāk efektīvi par gāzi.
Vai pastāv iespēja gazificēt uzņēmumus, kas atrodas tālu no dabasgāzes centrālās maģistrāles?
Autonomā gazifikācija ar sašķidrināto naftas gāzi (propāns, propāns-butāns) ļauj apgādāt ar gāzi lauksaimniecības ražotnes, kas neatrodas dabasgāzes centrālās maģistrāles tiešā tuvumā.
Sašķidrinātās gāzes autonomās gāzapgādes sistēmas darbības princips ir iespējami vienkāršs.
- Atkarībā no gazificējamā objekta mēroga, kā arī no ikdienas gāzes patēriņa iespējams uzstādīt dažādu izmēru gāzes tvertnes vai arī uzbūvēt rezervuāru parku, kas sastāv no vairākām savstarpēji savienotām gāzes tilpnēm.
- No gāzes tvertnēm pa pazemes gāzesvadiem sašķidrinātā gāze nepastarpināti nonāk gāzi patērējošās iekārtās. Gāzesvadi tiek aprīkoti ar papildu ierīcēm, kas garantē autonomās gāzapgādes sistēmas drošumu.
- Ja gazificējamā objekta sašķidrinātās gāzes patēriņa apjoms ir gana augsts, autonomās gāzapgādes sistēma tiek aprīkota ar iztvaicētājiem un gāzes reducēšanas sistēmu. Iztvaicētājos propāna-butāna šķidrā fāze mākslīgā veidā tiek pārvērsta gāzveida stāvoklī, savukārt reducēšanas sistēma gāzi patērējošajai iekārtai nodrošina vajadzīgo spiedienu. Nelielās autonomās gāzapgādes sistēmās iztvaicētāji nav nepieciešami – pietiek ar gāzes maisījuma dabisko iztvaikošanu, kas notiek sašķidrinātās gāzes tvertnē.
- Autonomā gāzapgādes sistēma ir aprīkota arī ar telemetrijas sistēmu, kas ļauj sekot līdzi sašķidrinātās gāzes līmenim gāzes tvertnēs. Tiklīdz sašķidrinātās gāzes līmenis gāzes tvertnēs nolaižas zemāk par noteikto minimumu, telemetrijas sistēma automātiski par to informē sašķidrinātās gāzes piegādātāju, kas pats sazinās ar klientu un vienojas par ērtu sašķidrinātās gāzes piegādes laiku. Tādējādi autonomās gāzapgādes sistēma lauksaimniecības ražotnēm ļauj nodrošināt nepārtrauktu ražošanas procesu.
Sašķidrinātās gāzes priekšrocības salīdzinājumā ar dažādiem citiem šķidrā un cietā kurināmā veidiem
- Energoresursu izdevumu ekonomija. Sašķidrinātajai gāzei piemīt augsta siltumietilpība (11200 kKal) un zems inertums – tas šo kurināmā veidu padara īpaši pievilcīgu salīdzinājumā ar citām alternatīvām: dīzeļdegvielu (10300 kcal), oglēm (6450 kcal) vai šķeldu (2240 kcal).
- Zādzību neiespējamība. Sašķidrinātās gāzes krājumus kontrolēt ir daudzkārt vieglāk nekā citu kurināmā veidu gadījumā. Sašķidrinātās gāzes zādzību vai ļaunprātīgas izmantošanas gadījumi praktiski nav iespējami.
- Kvotu neesamība. Sašķidrinātās gāzes (propāns, propāns-butāns) lietošana neprasa ikgadēju kvotu saņemšanu, kā tas ir, izmantojot bezakcīzes dīzeļdegvielas kurināmo.
- Nepārtraukts ražošanas process. Sašķidrinātā gāze (propāns) iztvaiko pat –40 C temperatūrā, un tas uzņēmumam ļauj nodrošināt nepārtrauktu ražošanas procesu.
- Zemas ekspluatācijas izmaksas. Sašķidrinātās naftas gāzes autonomās gāzapgādes sistēma salīdzinājumā ar analogām sistēmām, kas darbojas ar dīzeļkurināmo, kalpo ilgāk.
- Ekoloģiski tīrs kurināmā veids. Salīdzinot ar iekārtām, kas darbojas ar akmeņoglēm vai šķidrajiem kurināmā veidiem, sašķidrinātā gāze sadegot izdala daudz mazāk kaitīgu vielu.
Lauksaimniecības ražošanas sfēras, kurās izmantojama sašķidrinātā gāze
Lauksaimniecībā ir virkne tehnoloģisko procesu, kuros iespējams izmantot sašķidrināto naftas gāzi (propāns, propāns-butāns).
- Graudu kaltes gazifikācija. Sašķidrināto gāzi var izmantot dažādu veidu graudaugu kaltēšanai – labība (tostarp kvieši), kukurūza, mieži, rapši. Autonomā gāzapgādes sistēma uztur kaltēšanai piemērotu temperatūru, tādējādi paaugstinot kaltēto graudaugu kvalitāti. Sadegšanas procesā sašķidrinātā gāze neveido kodīgus dūmus, līdz ar to graudos neiekļūst degšanas produkti. Tas ļauj gāzes degļus ievietot pašā kaltē, nodrošinot, ka 100% siltumenerģijas tiek novirzīts graudu kaltēšanai.
- Lopkopības fermu gazifikācija. Sašķidrinātā gāze tiek izmantota lopkopības telpu (vistu, govju un cūku kūtis) apkurei. Autonomā gāzapgādes sistēma dzīvnieku audzēšanai un uzturēšanai lopkopības fermās ļauj uzturēt optimālu temperatūru.
- Siltumnīcu gazifikācija. Sašķidrinātās gāzes izmantošana (propāns, propāns-butāns) siltumnīcu apsildei gada aukstajā sezonā ļauj automatizēt sildīšanas procesu un paaugstināt ogļskābās gāzes ražošanu, kas savukārt paaugstina siltumnīcas augu fotosintēzi. Iespējas regulēt siltumpadeves intensitāti dažādās siltumnīcas zonās ļauj panākt elastīgāku ražošanas grafiku.
Pie kā vērsties, lai uzstādītu autonomo gāzapgādes sistēmu?
Uzņēmums SIA Intergaz piedāvā pilnu autonomās gāzapgādes uzstādīšanas pakalpojumu spektru: projektēšanu, projekta saskaņošanu, uzstādīšanu un tālāko gāzapgādes sistēmas tehnisko apkalpošanu.
Kāpēc Intergaz?
- Lieliska pieredze – 16 gadu laikā uzņēmums Intergaz realizējis vairāk nekā 1350 autonomās gāzapgādes sistēmas (no privātmājām un kotedžu ciematiem līdz vērienīgiem ražošanas objektiem). Intergaz lauksaimniecības nozares klientu vidū ir tādi uzņēmumi kā Baltic Agro, VOKA, Elagro Trade, Tukuma Straume un daudzi citi.
- Pašiem savas uzstādīšanas brigādes – uzņēmuma Intergaz kvalificētie speciālisti veic visu darbu kompleksu: no montāžas un pārbaudes-palaišanas ekpluatācijā līdz pat autonomās gāzapgādes sistēmas servisa apkalpošanai.
- Neatkarība no vidutājiem – mums ir pašiem savs noliktavu komplekss, kvalificēti darbinieki un pilns autonomās gāzapgādes sistēmas montāžai nepieciešamā aprīkojuma klāsts.
- Strādājam visā Latvijā – gazificējam objektus jebkurā, pat visgrūtāk sasniedzamajā Latvijas vietā.
Kvalificēti uzņēmuma Intergaz speciālisti veiks ekonomiskos aprēķinus un izraudzīsies optimālos gāzapgādes risinājumus jūsu uzņēmumam. Bezmaksas izbraukumu uz objektu var pieteikt pa īso tālruņa numuru 1804 vai aizpildot kontaktformu internetā: www.intergaz.lv