Foto – Stock.XCHING

82 % jaunieši kaut reizi lietojuši alkoholu līdz 15 gadu vecumam. Kā ar marihuānu? 0

2014. gadā Rīgas domes Labklājības departaments ir veicis pētījuma „Riska un aizsargājošo faktoru ietekme uz atkarību izraisošo vielu lietošanu jauniešu vidū” 5.posmu, analizējot atkarību izraisošo vielu lietošanas biežumu jauniešu vidū, lietošanu pamudinošos un atturošos faktorus.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

Pētījuma 5. posmā, kura ietvaros 2014. gada oktobrī – novembrī tika aptaujāti 15 – 16 gadus veci 2872 jaunieši no 56 Rīgas pilsētas skolām, tika noskaidrots tabakas, alkohola, nelegālo atkarību izraisošo vielu un citu atkarību izraisošo vielu lietošanas līmenis jauniešu vidū, kā arī faktori, kas jauniešus pamudina vai attur no vielu lietošanas uzsākšanas, regulāras lietošanas.

Kopumā šajā jauniešu grupā ir vairāk nekā 55 % jauniešu, kuri ir mēģinājuši smēķēt cigaretes vai ūdenspīpi, 12 % (17 % zēnu, 16 % meiteņu), kuri lietojuši šņaucamo tabaku. Šajā pētījuma posmā pirmo reizi tiek apskatīts jautājums par elektronisko cigarešu lietošanu jauniešu vidū. Kopumā šādas smēķēšanas veida pieredze ir 32% jauniešu (pārsvarā zēniem).

CITI ŠOBRĪD LASA

Neskatoties uz to, ka salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem situācija ar alkohola lietošanas pieredzi jauniešiem ir mazliet mazinājusies, tomēr saglabājas tendence, ka aptuveni katrs ceturtais jaunietis pirmo reizi pamēģinājis alkoholu līdz 11 gadu vecumam, vairāk nekā 82 % jauniešu ir alkohola lietošanas pieredze līdz 15 gadu vecumam.

Ievērojami samazinājies ir to pusaudžu skaits, kuri alkoholu lieto salīdzinoši regulāri (3 vai vairāk reizes mēnesī), un tādu ir 11 %. Taču joprojām diezgan augsts skaits jauniešu, kuriem ir piedzeršanās pieredze dzīves laikā – tādu jauniešu ir 41%. Kopumā pētījuma rezultātu dinamika norāda uz pozitīvu tendenci – alkohola lietošanas vecums, kaut nedaudz, taču palielinās.

Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, marihuānas lietošana jauniešu vidū ir nedaudz samazinājusies (2012.gada – 19%, 2014.gads – 16%). Taču pētījuma rezultāti salīdzinājumā ar iepriekšējo pētījuma posmu norāda uz bīstamu tendenci – pieaug to jauniešu skaits, kuri izmēģinājuši marihuānu jau 11-12 gadu vecumā (2012.gadā – 6%, 2014.gadā – 10%). Zēnu vidū šo respondentu skaits ir pat 12%. Savukārt, sasniedzot 15 gadu vecumu, marihuānu biežāk pamēģina un lieto meitenes. Jāatzīmē, ka 27% jauniešu nepiekrīt, ka lietot marihuānu būtu bīstami.

Pētījumā iegūtie rezultāti apstiprina ģimenes nozīmi bērnu un jauniešu uzvedības izpausmēs un vecāku attieksmes kā būtiska aizsargājoša faktora pret dažādu atkarību izraisošo vielu lietošanas nozīmi jaunieša ikdienā. Atkarību izraisošo vielu lietošana raksturīga jauniešiem, kuri nāk no nepilnām ģimenēm. Jāatzīmē, ka salīdzinot ar pētījuma iepriekšējo gadu posmiem, pakāpeniski pieaug vecāku noraidoša attieksme pret visu veidu atkarību izraisošu vielu lietošanu, taču joprojām vecāki diezgan pielaidīgi attiecībā uz jauniešu piedzeršanos. Pozitīvi, ka no gada uz gadu vecāku uzraudzība pār bērniem kļūst stingrāka.

Reklāma
Reklāma

Ļoti liela nozīme ir jauniešu un skolotāju savstarpējām attiecībām, skolotāju spējai laikus pamanīt radušās grūtības kā arī prasmei uzklausīt un sadzirdēt jauniešu teikto.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.