8 zelta likumi, kas nodrošinās veselus zobus un mutes dobumu 0

Skaists smaids, svaiga elpa un veseli zobi — tas ir viens no galvenajiem pārliecinoša vizuālā tēla elementiem. Lai to iegūtu, ik dienu un visa mūža garumā jāievēro daži zelta likumi, kuriem ir jābūt neatņemamai dzīvesveida daļai. Ar padomiem, kā ikdienā un visa mūža garumā pareizi rūpēties par zobu un mutes veselību, dalās ģimenes zobārstniecības “Dr. Apines Klīnikas” speciālisti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

1. Sākt zobu kopšanu jau no pirmā piena zoba

Zobu veselības pamatā ir regulāra un pareiza to kopšana jau no paša pirmā zobiņa, kas mazuļiem izšķiļas jau dažu mēnešu vecumā. Piena zobu tīrīšanai ir ļoti liela nozīme bērna tālākajā zobu un mutes veselībā. Slikti piena zobi arī var negatīvi ietekmēt īstos zobus, kas mutē parādās pakāpeniski vairāku gadu garumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

2. Pareizi tīrīt zobus divas reizes dienā

Zobi ir jātīra divas reizes dienā — to zina katrs. Bet realitāte ir tāda, ka tikai neliela daļa cilvēku to arī tiešām dara. Kāds zobus tīra tikai no rīta vai tikai vakarā, vēl kāds to dara neregulāri, cits iztiek ar tīrīšanu reizi nedēļā. Tomēr, ja grib veselus un skaistus zobus visas dzīves garumā, ir jāpiespiež sevi veltīt tās piecas minūtes gan no rīta, gan vakarā, lai veiktu pareizu un pilnīgu zobu kopšanas rituālu.

3. Jau gada vecumā pirmo reizi pie zobārsta

Zobārstniecība mazam bērnam pirmo reizi jāapmeklē nevis tad, kad jau jālabo piena zobi, bet gan apmēram gada vecumā, kad ir izšķīlusies daļa piena zobu. Zobārsts veic profilaktisku apskati, bērns pierod pie vides, gūst pirmo pozitīvo pieredzi, vecāki arī var pārrunāt ar zobārstu bērna zobu kopšanas jautājumus.  

4. Līdz bērna 10 gadu vecumam pārtīrīt zobus

Vecākiem šķiet, ka jau 4-5 gadu vecumā bērns ir gana patstāvīgs un prasmīgs, lai zobus tīrītu pats. Jā, tā tas ir, bet vecāku uzdevums ir vienalga pārtīrīt zobus pēc tam, kad to darījis bērns. Pārtīrīt bērna zobus vajadzētu vismaz līdz 10 gadu vecumam. Bērns paša spēkiem nevar veikt pilnvērtīgu un pareizu zobu tīrīšanu.

5. Reizi gadā veikt zobu higiēnu

Foto: LA.lv arhīvs

Jau no divu gadu vecuma ar bērnu jāapmeklē zobārstniecība, lai tiktos ar zobu higiēnistu. Zobu higiēnists reizi gadā būtu jāapmeklē visa mūža garumā. Ideālā gadījumā to vajadzētu darīt pat divas reizes gadā. Ļoti labi, ja ir sava zobārstniecība, kur ir savs zobu higiēnists un arī zobārsts.

6. Laicīgi aizstāt trūkstošos zobus

Ja ir nācies zaudēt kādu zobu, tad uzreiz jādomā par tā aizvietošanu, jo iztrūkstoši zobi negatīvi ietekmē sakodienu, traucē pilnvērtīgi sakošļāt ēdienu, kā arī ir estētisks defekts, kas ietekmē pašapziņu. Dr. Apines zobārtniecība piedāvā gan zobu protezēšanu, gan zobu implantus. Vairāk uzziniet — http://www.apinesklinika.lv/.

Reklāma
Reklāma

7. Reizi gadā veikt zobu pārbaudi pie zobārsta

Arī tad, ja nekas nesāp un nav bojājumu pazīmju, zobārstniecība ir jāapmeklē vismaz reizi gadā, lai veiktu profilaktisku pārbaudi. Tas ļaus nepalaist garām bojājumus, kamēr tie vēl ir nelieli. Lai mazākajiem ģimenes locekļiem šīs vizītes būtu iespējami patīkamas, tad jāizvēlas bērniem draudzīga zobārstniecība.

8. Katru dienu izmantot zobu diegu

Veicot ikdienas zobu kopšanas rutīnu, nevajadzētu aizmirst par zobu diegu. Tas ļaus iztīrīt no zobu starpām to aplikumu, kam netiek klāt zobu suka. Zobu diegošana ievērojami uzlabo mutes kopējo veselību, tāpēc arī šis ir jāpadara par savu zobu higiēnas paradumu.