Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Shutterstock

8 pārsteidzoši fakti par vīrieša lielāko dārgumu 0

Patiesībā ir tik pārsteidzoši, cik daudz mītu eksistē mūsdienu pasaulē par vīriešu organisma lielāko un nozīmīgāko dārgumu – spermatozoīdiem. Taču pasaule ir brīnišķīga un ne vienmēr, lai darītu lielas lietas, vajag lielus darītājus – patiesībā tos spēj pavisam maziņi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Lūk, 8 pārsteidzoši fakti par spermatozoīdiem:

1. Nenormāli normāla sperma

Jebkuram vīrietim 90% spermatozoīdi izskatās deformēti: kādam ir divas astītes, kādam citam – milzīgas “galviņas”, citiem – nav astīšu – šo sarakstu varētu turpināt bezgalīgi. Tā ir monogāmijas cena. Tām dzīvo radību sugām, kurām apaugļošanās iespēja no viena tēviņa ir ļoti bieža (piemēram, kaķiem) katrs spermatozoīds izskatās aizvien līdzīgāks cits citam.

2. Pavisam mazdrusciņ

CITI ŠOBRĪD LASA

Nobriedis vīrietis vienā reizē izdala aptuveni 2-6 ml spermas, kas ir aptuveni pielīdzināms vienai tējkarotei.

3. Spermatozoīdiem ir cepurītes

Protams, ne gluži cepurītes, bet tiem uz galviņām atrodas bļodveidīgs izstrādājums, ko sauc par akrosomu. Šis membrānveidīgais burbulis, kas satur ķīmiskus savienojumus, iztvaiko, kad spermatozoīds savienojas ar olšūnu. Šī “cepurīte” ir kā atombumba, kas “izkausē” olšūnas apvalku, lai spermatozoīds varētu iekļūt tās iekšienē.

4. Un tik un tā darbosies!

Ja, piemēram, vīrietis nelaimes gadījumā vai citu iemeslu dēļ zaudēs vienu oliņu, tad otra turpinās darboties un izstrādās spermatozoīdus – tieši tik daudz, lai varētu apaugļot sievieti.

5. Ļoti spēcīga konkurence

Par iespēju apaugļot 1 olšūnu, cīnās aptuveni 200 miljoni spermatozoīdu.

6. Ražotne darbojas visu mūžu

Sievietes piedzimst ar fiksētu olšūnu daudzumu visai dzīvei, bet vīriešiem ir pavisam citādi. Viņi ražo spermu katru dienu, 24h diennaktī. Visu dzīvi. Laikā, kad vīrietis noveco, viņa spermatozoīdi kļūst mazāk aktīvi, taču mehānisms vienalga darbojas 24 h diennaktī, 7 dienas nedēļā.

7. Imunitātei tie nepatīk

Cilvēka imūnsistēmā ir īpaši antigēni, kas nosaka, vai organismā ir atšķirīga šūna, kuru vajadzētu iznīcināt, jo tā ir ienaidnieks vai arī savējā – ko nepieciešams aizstāvēt. Taču šī “shēma” darbojas tikai pēc tā principa, kāds ir bijis cilvēka dzimšanas brīdī, pārējie ir “ienaidnieki”. Tā kā spermatozoīdi sāk nobriest zēniem 11 – 13 gadu vecumā, tad imunitāte tos uztvers kā “svešiniekus”. Tieši tāpēc to formēšanās notiek speciālos kanāliņos, kas ir izolēti no kopējās organisma imūnās sistēmas.

Reklāma
Reklāma

8. Dzīves ilgums

Kā tikko spermatozoīdi pamet cilvēks ķermeni, sākas viņu atpakaļ skaitīšanas laiks. Taču bojā tie iet ne dažu stundu laikā, kā bieži tiek uzskatīts. To dzīves ilgums ir 3 līdz 5 dienas. Jā, un “nogalināt” tos nav nemaz tik vienkārši – visbiežāk spermatozoīdi iet bojā no attūdenošanās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.