8 padomi ziemas dārza ierīkošanai 0
Gribu sev ziemas dārzu. Kas jāņem vērā, ar ko sākt, lai tādu dabūtu? Apmēram cik maksā? ANDRIS LIMBAŽOS
Sapnis par piebūvi
Vispirms saimniekam jāpārdomā, kam šis ziemas dārzs vajadzīgs. Vai tas kalpos kā māja augiem, vai būs kā dzīvojamās telpas paplašinājums, vai no vēja un lietus pasargāta vieta, kur pavadīt laiku tikai siltajā gadalaikā. Vai ziemas dārzam būs apkure. Varbūt stiklotā piebūve vajadzīga džakuzi ierīkošanai vai gleznotāja darbnīcai, varbūt – zvaigžņu pētīšanai. Pasakaina ir uz mājas balkona vai jumta izveidota stiklota guļamistaba. Arī visas šīs būves tradicionāli dēvē par ziemas dārziem.
Apsildāmo ziemas dārzu parasti aktīvi lieto deviņus mēnešus. Trīs vasaras mēnešus no tā uz dārzu pārvācas gan augi, gan cilvēki.
Vietas izvēle
Ziemas dārzam vispiemērotākās ir ēkas ziemeļu, austrumu un rietumu pusē. Dienvidu puse vasaras mēnešos padarīs šo telpu neizmantojamu. Arī augi tajā apdegs. Dienvidu puses stiklotajai būvei vajadzēs noēnojošas žalūzijas.
Stiklotās ēkas tuvumā nevajadzētu būt lieliem kokiem, lai uz seguma nekristu čiekuri, āboli, sausie zari, lapas un skujas. Tas apgrūtina tīrīšanu, turklāt vētras laikā var sabojāt jumtu.
Lai arī kāds būtu sapnis par stikloto piebūvi, tikai profesionāļi pateiks, vai tas īstenojams konkrētajā vietā.
Konstrukciju materiāls
Vispopulārākās ziemas dārziem ir alumīnija konstrukcijas. Taču šis materiāls ir dārgs un vada aukstumu.
Skaistā izskata dēļ daži piebūves konstrukcijas darina no koka. Taču skaistums ir īslaicīgs – koks mitrumā bojājas, tas regulāri jāatjauno. Dažkārt bijuši gadījumi, kad, kokam deformējoties, jumta stikla pakete nokrīt uz grīdas. Koka konstrukcijas noteikti nederēs, ja telpā plānots palielināts mitrums, piemēram, telpaugi, baseins.
Latvijas apstākļiem piemērots variants cenas, izskata un klimata prasību ziņā ir konstrukcija, kur sānu daļas izgatavotas no PVC materiāla (līdzīgi kā plastmasas pakešu logi), bet jumta konstrukcijai veido alumīnija karkasu.
PVC materiālu var izgatavot vēlamajā tonī. Efektīgi izskatās, piemēram, konstrukcija ar koka faktūru. Toni var pieskaņot logu rāmjiem vai jumtam.
Ja ziemas dārzs nav kā atvērts istabas turpinājums, bet noslēgta telpa, augiem pietiks ar 10–12 grādu siltumu. Sevišķi labi tajā jutīsies citrusaugi, kamēlijas.
Seguma izvēle
Populārākais seguma materiāls ir rūdītais stikls. Tas ir izturīgs pret triecieniem. Sienām der 4 mm, jumtam – 6 mm biezs stikls.
Apkurināmam stikla dārzam vislabākās ir trīskāršās stikla logu paketes. Ja dārzs nav apkurināms, tam pietiks ar vienu stikla kārtu rāmī.
Laba (un mazliet lētāka) alternatīva stiklam ir polikarbonāts. Tas sevišķi labi piemērots jumtam un īpaši patīk augiem, bet nederēs, ja saimnieks plānojis skatīties zvaigznēs un mākoņos. Lai ziemas dārzs nelīdzinātos polikarbonāta siltumnīcai, jumtam labi izskatās bronzas toņa polikarbonāts. Tas, kura biezums ir 35 mm, siltumvadībā līdzinās dubulto stikla pakešu logam.
Patīkamu noskaņu telpas interjeram piešķir viegla materiāla aizkari. Tie arī mazina saules staru ietekmi, var radīt noslēgtu telpu. Logiem var pierīkot arī žalūzijas, taču tās ievērojami sadārdzina būves izmaksas.
Individuālais – labākais
Ir iegādājami gan gatavi ziemas dārzu moduļi, gan pasūtāmi pēc individuāla projekta. Tas ir vislabāk, jo katra ēka un novietojums ir atšķirīgs.
Jāņem arī vērā, ka lielākā daļa gatavo konstrukciju ir tapušas zemēs ar siltāku klimatu un mazāk nokrišņiem nekā Latvijā. Nereti tās pat nav paredzēts aprīkot ar notekcaurulēm lietusūdenim. Arī konstrukcijas var būt par trauslu bagātīgi sniegotai ziemai.
Saimnieka mājasdarbi
Lai ietaupītu izmaksas, prasmīgs saimnieks var sagatavot pamatus un segumu vietai, uz kuras tiks uzlikta stiklotā konstrukcija. Taču, pirms to dara, ieteicams konsultēties ar ziemas dārzu izgatavotāju. Teorētiski uzlikt konstrukciju var uz jebkādas virsmas, taču tā var radīt problēmas lietošanas laikā. Piemēram, koka seguma grīda mitrā laikā piebriest, mazliet deformējot konstrukciju, un stikla durvis vairs brīvi nebīdās.
Projektējot stikloto terasi vai ziemas dārzu, vispirms izstrādā skici. Nofotografē māju no visām pusēm. Derētu uzņemt arī skatu, kas pavērsies no stiklotā namiņa. Varbūt kādu sienu, kas vērsta pret kaimiņiem vai ielu, būs prātīgāk izgatavot no blīva materiāla vai stiklu jau laikus apstrādāt ar speciālām aizsargplēvēm (piemēram, lai no ārpuses neredz, kas notiek iekšā, bet no iekšas uz āru – redz). Varbūt uz jumta vajadzīga speciāla aizsargplēve pret tiešiem saules stariem, kas laiž cauri augiem tīkama spektra gaismu.
Pirms darbu sācis profesionālis, pats saimnieks jau uz fotogrāfijas var pamēģināt uzskicēt dažādus apjomus, jumta formas.
Apkurināmo vai auksto
Visdārgākie gan būvniecības, gan lietošanas ziņā ir apsildāmie ziemas dārzi. Taču rezultātā var iegūt papildu dzīvojamo platību, kurā lieliski jūtas arī augi. Sevišķi ziemā tīkami jūtams šis kontrasts starp zaļumu iekšā un balti sniegoto dārzu.
Neapkurināmā ziemas dārzā cilvēks var tīkami uzturēties no agra pavasara līdz novembrim. Augiem tādā būs labi īsāku laiku – tas ir periods, kad āra temperatūra turas stabili plusos.
Taču pat neapkurināms ziemas dārzs ēkai rada ievērojamus siltuma ietaupījumus. Tiklīdz saule sāks spīdēt ilgāk, tas iesils kā vasarā (ja neatrodas ziemeļu pusē). Tad varēs atvērt durvis un laist siltumu iekšā dzīvojamajās telpās. Arī tad, ja stiklotā būve atradīsies pirms ieejas durvīm, tā aizturēs sala un vēja iekļūšanu istabā. Turklāt priekšnamu var izmantot kā improvizētu siltumnīcu stādu audzēšanai pavasarī.
Ja ziemas dārzs ir apkurināms, tā būs mīļākā vieta ziemas mēnešos. Taču arī neapkurināmais izmantojams ziemā. Piemēram, ja tajā ievieto infrasarkano staru sildītāju vai iekurina kamīnu, dārzs iesils pietiekami, lai tajā varētu sarīkot ballīti.
Tīkams aizvējš ir ziemas dārzs vai stiklota terase, kas atrodas pirts durvju priekšā. Nav jāuztraucas, ka kāds svešinieks redzēs plikumus, jo, tiklīdz pirts durvis atveras, logi aizsvīst.
Aptuvenās izmaksas
Precīzu ziemas dārza cenu nevar nosaukt, jo katrs projekts ir individuāls. Taču ar vismaz diviem tūkstošiem eiro jārēķinās, ja plānots pagatavot vienkāršu neapkurināmu ziemas dārzu. Dažkārt gatavotāji sauc konkrētas izmaksas par vienu kvadrātmetru, taču tas visbiežāk ir reklāmas triks. Nevar aprēķināt cenu, neredzot konkrēto situāciju.
Katrai ēkai var atrast arī visizdevīgāko variantu, lai samazinātu stiklotās konstrukcijas izmaksas, piemēram, veidot tikai divas sienas un jumtu mājas L veida stūrī, iestiklot jau esošu terasi.
Konsultējusi ziemas dārzu veidotāja INETA BĒRZIŅA