8 noderīgi padomi, kā jaunlaulātajiem plānot savu budžetu 0
Budžeta plānošana nav vienkāršs uzdevums, kad tas jāveic katram individuāli, taču kā tikt galā, ja finansiālā situācija jāpārvalda pārim, kas tikko apprecējušies un izveidojuši ģimeni? Šajā gadījumā jāiesaistās ir abiem cilvēkiem, ja viņi vēlas saprast, kā turpmāk plānot savu kopējo budžetu. Crediton.lv piedāvā astoņus vērtīgus padomus jaunlaulātajiem.
1. Ieplānojiet laiku, kad apspriest finanšu naudas jautājumus!
Viena no lielākajām problēmām, ar kuru sastopas daudzi pāri, ir naudas jautājumu neapspriešana vai melošana par tiem. Lai nonāktu pie kopēja risinājuma, šos ieradumus būs nepieciešams mainīt. Komunikācija starp sievu un vīru ir ļoti svarīga, neatkarīgi no tā, par ko jādiskutē.
Vismaz reizi nedēļā mēģiniet atrast brīvu brīdi, kad aprunāties par ģimenes finansiālās situācijas kontroli. Īpaši svarīgi to darīt, ja plānojat ģimenes pieaugumu vai kādu lielāku pirkumu. Iespējams, kāds no Jums domās, ka ārkārtas situācijā noderēt var kredītlīnija, savukārt otrs cilvēks dos priekšroku citai metodei. Par to visu nepieciešams iepriekš vienoties.
2. Nosakiet svarīgākos uzdevumus, pie kuriem kopā strādāt!
Pirmais solis budžeta plānošanā – kopā ar savu partneri noteikt, kas šobrīd būtu Jūsu abu svarīgākais uzdevums, kuru īstenot. Varbūt tā ir jauna mājokļa iegāde vai īre, virtuves remonts, automašīnas remonts, jaunas sadzīves tehnikas vai mēbeļu iegāde? Jo ātrāk sapratīsiet, ko vēlaties, jo vieglāk būs sākt plānot budžetu.
3. Sakārto savu finansiālo situāciju!
Vispirms būtu nepieciešams novērtēt, kāda ir jaunās ģimenes kopējā finansiālā situācija. Jūsu plānotais budžets nestrādās, ja tas nebūs reālistisks. Ir situācijas, kad jau pašā kopdzīves sākumā jaunlaulātajiem jāiekļaujas ierobežotā summā, jo gaidāms ģimenes pieaugums, jāmaksā īre un jāsedz citi izdevumi. Tādās situācijās jāmēģina atrast iespējas, kā samazināt ikmēneša izmaksas un gūt papildu ienākumus.
4. Iemācies savaldīt impulsīvās tērēšanas paradumus!
Budžeta plānošanā īpaši svarīgi ir izvērtēt visus savus izdevumus, lai saprastu, vai un kā to apjomu pēc iespējas efektīvāk samazinātu. Nākamreiz, kad Jūs vai Jūsu partneris gribēsiet iegādāties kādu lielāku pirkumu, izskaitiet līdz 10 un padomājiet, vai tiešām iztērētā nauda būs ieguldītā darba vērta. Tāpat ir nepieciešams iemācīties nošķirt iegribas un vajadzības. Ja Jūs mēdzat veikt impulsīvus pirkumus, pirms iegādāties kādu preci, nogaidiet trīs dienas! Ja pēc tam vēl joprojām Jums tā ir nepieciešama, visticamāk, to ir vērts pirkt.
5. Atvēli finanšu līdzekļus arī izklaidēm!
Budžeta plānošana biedē daudzus cilvēkus tieši tādēļ, ka viņiem šķiet – ja sākšu to darīt, vairs nedrīkstēšu atļauties ko tādu, kas varētu mani iepriecināt. Taču tā tam nav jābūt. Mēneša budžetā ir ne tikai iespējams, bet arī vēlams iekļaut vismaz vienu kopēju izklaidi, piemēram, vakariņas ārpus mājas un kino, teātra vai koncerta apmeklējumu.
6. Regulāri pārskatiet savu budžetu kopā!
Kad esat izveidojuši budžeta plānu par to, kā pelnīt un tērēt naudu, to noteikti nevajadzētu aizmirst. Šis plāns darbosies tikai tad, ja tiks regulāri pārskatīts un ievērots. Lai sekotu līdzi tam, kur tērējat naudu, budžetu ieteicams pārskatīt vismaz reizi mēnesī.
7. Atvieglojiet rēķinu apmaksu!
Lai steidzīgajā ikdienas ritmā nepiemirstu, ka, piemēram, jāapmaksā elektrības, īres vai telefona rēķins, izmantojiet internetbankās piedāvātos automātiskos maksājumus, kā arī atgādinājumus viedtālrunī. Tāpat, protams, varat par to atgādināt viens otram.
8. Neaizmirstiet noteikt savus individuālos mērķus!
Par spīti tam, ka cilvēki uzsāk kopdzīvi, katram no viņiem tik un tā ir jābūt vismaz vienam individuālam mērķim, kuru sasniegt. Esot ar kādu kopā, Jums nav jāpazaudē pašam sevi. Ir pilnīgi normāli uzstādīt savus mērķus, neatkarīgi no tā, vai tie saistās ar finansēm vai kādu citu jomu. Iespējams, Jūs vēlaties iemācīties jaunu valodu, zaudēt svaru vai uzkāpt kalnā? Izdariet to!