Foto – Shutterstock

8 mīti par mezodiegiem, kurus izmanto, lai likvidētu novecošanas pazīmes 0

Populāri kļuvuši mezodiegi. Ar garu, tievu adatu tos ievada zemādas tauku slānī, lai savilktu augšup noslīdējušu sejas ovālu un likvidētu citas novecošanas pazīmes – gluži kā ar virvi paceļ priekškaru. Taču pieredzējušais plastikas ķirurgs Jānis Ģīlis brīdina: “Pie manis regulāri ierodas sievietes, kuras pēc diegu ievadīšanas labākajā gadījumā neredz uzlabojumu. Diemžēl bieži kādā sejas zonā ir izveidojušies nelīdzenumi, jutības traucējumi vai pūžņošana.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

36,6 °C konsultants JĀNIS ĢĪLIS, plastikas ķirurgs, Starptautiskās plastikas ķirurģijas un medicīnas izstrādājumu kvalitātes garantijas komitejas pārstāvis Latvijā

Sejas modelēšanu ar mezodiegiem sauc arī par tredliftingu (no angļu valodas thread lifting – ādas nostiepšana ar diegiem). “Ko darām, ja, sēžot šūpuļtīklā, dibens sāk strīķēties gar zemi? Tīkla malās stingrāk pievelkam stiprinājumus! Līdzīgs princips ir tredliftingam,” tēlaini skaidro plastikas ķirurgs Jānis Ģīlis. Procedūras laikā, kas ilgst 20–60 minūtes, speciālists savelk uz augšu vecuma ietekmē noslīdējušo ādu un nofiksē, no mezodiegiem izveidojot zem tās stingru karkasu, citiem vārdiem –armatūru. Diegus ievada ar tievām, pagarām adatām, kuri iestiprināti to asajā galā. Izvelkot adatas, diegi paliek audos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mezodiegi ir līdzīgi tiem, ko izmanto šuvēm ķirurģijā. Veidoti no polidioksanona, kas siltuma un mitruma ietekmē 180–240 dienu laikā pamazām sadalās, uzsūcas audos un tiek izvadīts no organisma. Un pēc tam efekts vējā!? Nē, jo uzreiz pēc diegu ievadīšanas zemādā ap tiem veidojas rētaudi un kolagēna šķiedras, kas turpina veikt karkasa funkciju pēc diegu sadalīšanās, apgalvo metodes autori.

1. Ar mezodiegiem iespējams panākt tikpat labu rezultātu, kā veicot face lift jeb sejas ādas savilkšanas operāciju, piemēram, tikt vaļā no dziļām grumbām un noļukušiem vaigiem.

“Cilvēki baidās no tik radikālām metodēm kā face lift, tāpēc ļoti grib ticēt kādam brīnumlīdzeklim, kas neprasa ķirurģisku iejaukšanos. Mezodiegu reklamētāji to prasmīgi izmanto. Daudzas sievietes cer, ka aizies pie speciālista, vēl labāk – pa draugam pie kosmētiķes, kura desmit minūtēs sejā ievadīs dažus diedziņus, un iegūs perfektu rezultātu. Realitātē tā diemžēl nenotiek. No izteiktām ādas novecošanas pazīmēm atbrīvoties iespējams vienīgi ķirurģiski. Veicot sejas ovāla pacelšanas operāciju, ķirurgs pie ausīm un matu līnijas reizēm izgriež pat 100 (!) kvadrātcentimetru liekās ādas, tāpēc ir acīm redzams un ilgnoturīgs efekts. Kur paliek liekā āda, ievadot mezodiegus?” retoriski vaicā Jānis Ģīlis.

2. Pēc tredliftinga estētiskais efekts ir redzams uzreiz un saglabājas 2–5 gadus.

“Patiesībā pirmais iespaids pēc procedūras ir ļoti mānīgs, jo, ievadot diegus, zemādas audi tiek traumēti un veidojas tūska. Sejas pietūkuma dēļ tiešām uzreiz izskatās, ka grumbiņu kļuvis ievērojami mazāk un vaigi mazliet pacēlušies uz augšu, taču īstais rezultāts būs redzams tikai pēc dažām dienām, kad tūska pāries. Uz to, ka procedūras efekts varētu saglabāties pat piecus gadus, raugos ļoti skeptiski. Savulaik skolotāji man mācīja, ka labu Šveices sieru uz makšķerāķa ilgi nevar noturēt. Tas agri vai vēlu izgriežas cauri, un gabaliņš noslīd. Domāju, arī ar mezodiegiem ilgstoši nevar noturēt noslīdējušu sejas ovālu. Ar sūdzībām, ka tredliftings izrādījies neefektīvs, visbiežāk ierodas dāmas, kurām ir izteikts vaigu un kakla ādas nošļukums. Smalkie diedziņi vienkārši nespēj tādu svaru noturēt.

Reklāma
Reklāma

Metodes autori gan atkal un atkal uzlabo diegus. To taču nedarītu, ja paņēmiens būtu attaisnojis uz to liktās cerības. Piemēram, ir radīti mezodiegi ar mikroskopiskiem zobiņiem, lai labāk ieķertos apkārtējos audos. Tomēr arī šis materiāls ar laiku uzsūcas, tāpēc neticu, ka efekts būs ilgnoturīgs. Savā praksē atsevišķos gadījumos izmantoju polipropilēna diegus (Silhouette lift), kuri atšķirībā no mezodiegiem ir paliekoši un uz kuriem ir vairāki kausiņveida stiprinājumi. Tos ievada vaigu zemādas tauku slānī caur nelielu iegriezumu galvas matainajā daļā deniņu rajonā, pēc tam saudzīgi savelk uz augšu un nostiprina. Parasti tos izmantoju pacientiem, kuriem pēc traumas radusies sejas asimetrija. Silhouette lift metodes efektivitāte ir zinātniski pierādīta, ko nevar teikt par mezodiegiem.”

3. Procedūra nav traumatiska un nevar izraisīt nopietnas blakusparādības, retos gadījumos izveidojas vien nelieli zilumi.

“Tā ir cilvēku maldināšana, jo pie manis ierodas sievietes, lai atbrīvotos no ļoti nepatīkamām blakusparādībām. Mediķu aprindās klejo melnais jociņš, ka labākais mezodiegu ievadīšanas iznākums ir tāds, ka nav nekāda efekta, jo tad vismaz nav problēmu. Līdz šim neesmu saticis nevienu, kurš būtu apmierināts ar rezultātu, taču, iespējams, šādi cilvēki pie manis nenonāk. Problēma ir tāda, ka mezodiegus bieži ievada skaistumkopšanas salonu darbinieki, kuriem nav pietiekamu zināšanu par sejas anatomiju, nemaz nerunājot par medicīnisko izglītību. Tā nedrīkstētu būt, jo, neprasmīgi ievadot zemādā adatas, var iekulties ļoti nopietnās nepatikšanās. Piemēram, diegus mēdz implantēt rievās, kas iet no deguna līdz lūpu kaktiņiem. Pavisam tuvu šai zonai atrodas lielā artērija – viens neveikls dūriens var izraisīt stipru asiņošanu. Svarīgi netrāpīt arī kādam nervam, citādi pacientam var kļūt šķība seja, rasties mīmikas traucējumi, piemēram, grūtības smaidīt.

Diemžēl nereti mezodiegu ievadīšana nenotiek sterilos apstākļos, tāpēc zemādā iekļūst infekcija un izveidojas strutu perēklis. Bieži vien pietiek ar antibiotiku kursu, taču smagākos gadījumos ir nācies veikt nelielu iegriezumu, lai strutas izvadītu.

Nāk pacienti, kuriem, durot adatu, ir traumēts nervs un kāda sejas zona kļuvusi nejutīga vai, tieši otrādi, tik jutīga, ka katrs pieskāriens ir ļoti nepatīkams. Inervācijas pārmaiņas var nepāriet.

Taču nepatīkamākās ir ādas krociņas un iedobes, kas izveidojušās, savelkot diegu. Laime nelaimē, ka mezodiegi pamazām izšķīst un nelīdzenumi izzūd. Tomēr, ja pievienojusies strutaina infekcija, audu defekts var saglabāties. Pēc tam to nākas koriģēt ķirurģiski.

Ja novecošanas pazīmes nav ļoti izteiktas un procedūru veic zinošs speciālists, kurš lieliski orientējas sejas anatomijā, piemēram, plastikas ķirurgs, dermatologs vai kosmetologs (ārsts), ir iespējams labs rezultāts, tomēr ilgnoturības ziņā tas noteikti nevar sacensties ar sejas ādas nostiepšanu ķirurģiskā ceļā. Pats šo metodi neizmantoju, jo ir citas – efektīvākas un stabilākas. Ja tomēr vēlaties riskēt, izraugieties speciālistu, kuram ir medicīniskā izglītība, un pārliecinieties, ka procedūra noritēs sterilos apstākļos.”

4. Mezodiegu procedūru var izmantot kā novecošanas profilaksi samērā jaunām sievietēm.

“Kāpēc likt sejā diegus, ja novecošanas pazīmes vēl nav manāmas? Tas ir tikpat absurdi kā profilaksei veikt face lift operāciju. Jaunībā daudz efektīvāka profilakse pret novecošanu neapšaubāmi ir veselīgs dzīvesveids, proti, regulāras fiziskās aktivitātes, uzturēšanās svaigā gaisā, pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs.”

5. Plastiskās operācijas vietā izraugoties tredliftingu, ievērojami ietaupīsiet.

“Protams, sejas plastika maksā dārgāk, jo tā ir nopietna ķirurģiska operācija, tomēr arī tredliftinga izmaksas ir ievērojamas. Sejai vajag vidēji 25–30 diegus, un viens maksā aptuveni 20 eiro. Diemžēl, šķīrušies no 500–600 eiro, daudzi konstatē, ka ievērojamu pārmaiņu nav un nauda velti izmesta. Ko lai dara? Nereti ierodas pie plastikas ķirurga, lai tomēr veiktu feisliftu, un beigās ir pamatīgi pārmaksājuši. Ja vēl nākas cīnīties ar neprasmīgi veikta tredliftinga sekām…” nopūšas plastikas ķirurgs.

6. Diegi ir gatavoti no polidioksanona, tāpēc nevar izraisīt alerģisku reakciju un ir organismam absolūti nekaitīgi.

“Ja izmanto oriģinālos mezodiegus, kuru sastāvā ir tikai polidioksanons, alerģijas iespējamība tiešām ir ļoti niecīga. Taču tie ir diezgan dārgi, tāpēc izveidojies plašs pakaļdarinājumu tirgus. Līdziniekus masveidā ražo Ķīnā un Krievijā, un, lai mazinātu izgatavošanas izmaksas un varētu iegūt lielāku peļņu, daļa ražotāju mēdz krāpties, piemēram, polidioksanonam pievieno dažādus piemaisījumus, kas var izraisīt alerģiju. Speciālisti, kuri nodarbojas ar tredliftingu, arī grib lielāku peļņu, tāpēc reizēm ekonomē, iegādājoties viltojumus, nevis oriģinālos diegus.

Ražotāji diegiem mēdz pievienot vitamīnu un dažādu bioloģiski aktīvu vielu kokteili, kam piedēvē kolagēna šķiedru veidošanos un ādas atjaunošanos stimulējošu efektu. Ja paskatās uz katru komponentu atsevišķi, tas šķiet ļoti noderīgs, taču patiesībā audos nonāk vairāku vielu sajaukums – ķīmiska laboratorija, kuras iedarbība nav lāgā izpētīta un var būt cēlonis dažādām blakusparādībām, piemēram, alerģiskai reakcijai.”

7. Tredliftingu parasti veic bez anestēzijas, jo smalko, slideno diegu ievadīšana ir nesāpīga. Neliels diskomforts ir vien dūriena brīdī.

“Grūti iedomāties, kā vismaz 20 samērā garu adatu ievadīšana zemādā var būt pilnīgi nesāpīga. Taisnība, atšķirībā no plastiskās operācijas šo procedūru veic bez vispārējās anestēzijas, proti, pacients ir nomodā, tomēr bez atsāpināšanas diegu ievadīšana varētu būt ļoti nepatīkama. Parasti problemātiskajai zonai uzklāj anestezējošu krēmu vai veic atsāpinošas injekcijas.”

8. Ar mezodiegiem iespējams atbrīvoties no celulīta.

“Tādām pasakām gan nevajadzētu ticēt. Jābrīdina, ka uzreiz pēc procedūras minētās audu tūskas dēļ var rasties maldīgs iespaids, ka celulīts ir izlīdzinājies, taču, pietūkumam pārejot, grubulis būs turpat, kur bijis. Ja āda ir nelīdzena kā apelsīna miza, nav pamata domāt, ka, savelkot ar mezodiegiem to vēl vairāk, pēkšņi kļūs gluda.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.