8 labi ieradumi, kuru pārmērīga piekopšana var kaitēt 0
Nav noslēpums, ka ir moderni ievērot veselīgu dzīvesveidu, dažādus citus labas dzīves priekšnoteikumus. Ārsti iesaka dzert daudz ūdens, kārtīgi izgulēties, psihologi – būt atvērtiem, aktīviem, visu izrunāt un izanalizēt.
Tomēr, tiecoties pēc ideāla, var sanākt šīs prasības sākt ievērot ar pārmērīgu neatlaidību un pat apsēstību. Rezultāts nav nemaz tik rožains, kā cerēts. Tāpēc – visu ar mēru!
1. Dzert daudz ūdeni
Ūdeni dzert vajag, jo mūsu ķermenim tas vienkārši ir nepieciešams, lai funkcionētu. Tomēr šķidruma pārmērīga lietošana var izraisīt nevēlamas sekas. Vesela cilvēka nieres stundā var izfiltrēt ne vairāk kā litru ūdens.
Tāpēc vēlams dzert ūdeni saprātīgos daudzumos. Dienā izdzeramais ūdens daudzums aprēķināms, ņemot vērā konkrētā cilvēka svaru. Turklāt vērts atcerēties, ka tas ietver ne tikai tīru ūdeni, bet arī citus šķidrumus: tēju, zupu u.c.
2. Plāno katru santīmu
Rūpēties par ģimenes vai personīgo budžetu un plānot izdevumus nav nekas nepareizs, taču arī šeit der saglabāt veselo saprātu. Reizēm mēdzam pāršaut pār strīpu, sākot noliegt sev jebko.
Šāds ieradums liegt sev visu pārvērš dzīvi par bezjēdzīgu eksistenci, kuras galvenais mērķis ir nopelnīt vairāk un nopelnīto krāt ilgi lolotam sapnim, rēķinu nomaksai u.c. Tas noved pie tā, ka pamazām sāk uzkrāties nerealizētas vēlmes, un līdz ar tām – nogurums, neapmierinātība.
Neatlieciet dzīvi uz vēlāku laiku! Ja vēlaties rūpīgi sekot līdzi saviem izdevumiem, dariet to, bet neaizmirstiet atvēlēt naudu arī saviem mazajiem prieciņiem, kuriem ne vienmēr jābūt noderīgiem.
3. Daudz gulēt
Ikviens zina, ka pastāvīgs miega trūkums ir kaitīgs veselībai, tomēr miega pārmērība cilvēkam arī nedod nekādu labumu. Ja jūs regulāri ļaujaties miegam, kas ilgst 9 vai vairāk stundas, jābūt gatavam tādām negatīvām sekām kā depresija, slikta smadzeņu darbība, diabēts, svara pieaugums, sirds slimības un muguras sāpes.
Lai justos labi, ikdienā ieteicams gulēt 7-8 stundas, iet gulēt pirms pusnakts un vienmēr piecelties vienlaicīgi.
4. Šķaudīt plaukstā
Bērnībā daudziem iemācīts, ka skaļa šķaudīšana ir nepieklājīga. Tādējādi par ieradumu kļuvis, šķaudot muti un degunu aizklāt ar roku. Šķaudīšanas laikā mūsu elpošanas orgānos rodas gaisa plūsmu, kas izplūst no elpceļiem ar ātrumu ~120 m/s.
Ja šajā brīdī jūs aizverat muti un degunu, cenšoties apslāpēt troksni un iespējamos šķaudiena izdalījumus, iekšējie orgāni tiek pakļauti milzu spiedienam.
Tas var ievainot elpceļu mīkstos audus, izraisīt acu asinsvadu plīsumus, izraisīt ausu bungādiņas plīsumu vai plaušu emfizēmu. Protams, tas notiek diezgan reti, taču risks pastāv. Kamdēļ izaicināt likteni?
Labāk šķaudīt piesedzot muti ar kabatas lakatiņu. Ja tā nav pa rokai, šķaudiet elkonī – tā būs mazāka iespēja radīt lielo spiedienu.
5. Pieņemt visus piedāvājumus
Jā, ir labi būt atvērtam jaunām iespējām un izaicinājumiem, taču priekšlikumus tomēr ir vērts izvērtēt. Daži no tiem var būt pilnīgi traki, bīstami, bet citi – tādi, kas nesagādās prieku. Tāpēc neaizmirstiet par veselo saprātu un vadieties tikai pēc savām vēlmēm.
6. Nesēdēt bez darāmā
Droši vien daudzi ir pamanījuši, ka vecāka gada gājuma cilvēki nespēj kārtīgi atpūsties. Viņi vienmēr atrod ko darāmu: gatavot, tīrīt, šūt, remontēt, stādīt, rakt, montēt – un to visu dara savā brīvajā laikā.
Nav brīnums, ka nākamā paaudze, kurus audzinājuši šādi vecāki, ir pārņēmuši šos ieradumus. Šādu cilvēku dzīvē parasti nav atpūtas un personīgā laika. Gulēšana vannā, laiska brīvdiena gultā pie televizora vai citāda laika veltīšana sev, tiek uzskatīta par slinkuma izpausmi.
Taču šādi uzskati ir pilnīgi nepareizu un norāda, ka cilvēks sevi nemīl. Centieties izprast un pieņemiet faktu, ka katram cilvēkam ir nepieciešama atpūta, un tā nav jāuztver kā laika izšķiešana, bet gan palīdzība sev, savam ķermenim un nervu sistēmai.
7. Izpildīt visus solījumus
Godprātīga, atbildība pret dotajiem solījumiem ir brīnišķīga īpašība. Bet dažreiz mēs solījumus mēdzam dot steigā, un tad nožēlojam un pārdzīvojam, bet tomēr cenšamies tas izpildīt.
Taču gadās, ka mēs pārvērtējam savas stiprās puses, apsolām un tikai procesā saprotam, ka nevaram paveikt apsolīto. Tas ir pilnīgi normāli, un tā var notikt. Nepārmetiet sev un nejūtiet kauna sajūtu par to, ka esat izvērtējis prioritātes vai neesat apmierinājuši kāda cita gaidas.
Vienkārši atzīstiet sev un citiem, ka esat pārvērtējis savus spēkus vai ka jūsu plāni ir mainījušies un jūs šoreiz nespējat izpildīt apsolīto.
8. Analizēt visu
Kopumā analītika nav slikta lieta. Jūs varat analizēt savu izturēšanos noteiktās situācijās, paveiktos darbus vai bijušās attiecības, bet analizēt katru soli un pagātnē izdarīto, nebūt nav labi.
Regulāra dažādu situāciju šķetināšana atmiņās, var izraisīt nopietnus garīgus traucējumus un zemu pašnovērtējumu. Turklāt koncentrēšanās uz pagātni neļauj dzīvot tagadnē, attīstīties un virzīties tālāk.