Saimniecībā grozu nevar būt par daudz: Meistara Pētera Tutāna padomi grozu pasaulē 0
Patlaban ir īstais laiks sagatavot klūgas groziem un citiem pinumiem. Var doties arī apmācībā pie meistara, jo tieši ziemā visčaklāk notiek pīšana. Turklāt var izvēlēties pavisam svaigu, sev tīkamu grozu.
Saimniecībā grozu nekad nevar būt par daudz, uzskata arī pinējs un uzņēmuma Pinumu pasaule saimnieks PĒTERIS TUTĀNS no Smārdes pagasta Kalndaķiem.
Kur ņemt materiālu pinumiem?
Laiks no lapu nobiršanas līdz plaukšanai ir piemērotākais klūgu griešanai. Šo darbu šoziem var veikt sevišķi labi, jo nav sniega, turklāt nesalst rokas.
Pašam pinot grozu savām vajadzībām, klūgas var sagriezt ceļmalās. Taču jārēķinās, ka materiālu vajag daudz un viendabīgu. Taču kārkliem ir ļoti daudz dažādību. Vienam pinumam ieteicams izvēlēties klūgas no vienādiem augiem (tām būs viena krāsa, vienāda lokanība).
Pinumiem labākās ir garas viengadīgas kārklu vicas bez atzarojumiem. Resnums atkarīgs no tā, ko paredzēts darināt. Piemēram, dārza mēbelēm derēs resnākās, mazajiem groziņiem – smalkākās klūgas.
Profesionāli pinēji mēdz audzēt sev tīkamāko kārklu veidu klūgas speciālos stādījumos. Katru gadu klūgu ražu novāc, lai aug jauna. Ir atlasīti īpaši gari un lokani kloni, taču katrs var saaudzēt arī patīkamākos eksemplārus no savvaļas.
Kā noteikt, kurš grozs labākais?
Vispirms izvēlas grozu, kurš vislabāk patīk. Katram ir savs iemīļotais modelis, lielums, forma. Pēc tam noskatīto pinumu der pārbaudīt – to mēģina paspiest. Labam grozam jābūt stingram, tas nemaina formu.
Iegādājoties grozu, der to paturēt rokās vai uzmaukt uz elkoņa, lai var noteikt, cik ērti būs lietojams. Dažkārt lielveikalos nopērkami lēti grozi, kuri krakšķ un brakšķ, jau pacilājot vien.
Taču arī tie var derēt, piemēram, ja tajos ieklāj plēvi un iestāda puķes dārzā. Ogās vai sēnēs ar tādu nav droši doties. Vienādi ilgi kalpos grozi no mizotām vai nemizotām klūgām. Dažkārt groziem izmanto abu veidu klūgas, lai iepītu rakstu.
Mazāk izturīgi, taču vieglāki ir grozi, kas pīti no šķeltām klūgām. Jārēķinās, ka katram grozam ir sava funkcija.
Kuri pinumi ir populārākie?
Populārākais pirkums sev vai dāvanai ir sēņu grozi. Latviešiem tradicionāli patīk iet uz mežu ar grozu, nevis plastmasas spaini. Tie ir lielie, izturīgie grozi ar pamatīgu rokturi.
Arvien lielāks pieprasījums ir pēc iepirkumu groziem – tie ir plakanākas formas ar garu rokturi, lai ērti nest.
Moderniem gaišiem interjeriem mēdz iegādāties tumšas krāsas pinumus, dekorus. Tas sevišķi modē Skandināvijas valstīs. Pinumus var pasūtīt arī pēc savas skices un ieceres. Derēs arī fotogrāfija, kur vēlamais objekts redzams.
Kā paildzināt groza mūžu?
Labs grozs var kalpot ilgus gadus, ja ievēro galveno nosacījumu – to glabā sausumā. Kad mājās atnestas sēnes vai izbērtas salasītās ogas, grozu tūliņ liek žāvēties.
Jo pinumu biežāk lietos, jo tas ātrāk nolietosies. Piemēram, malkas groziem ir pamatīga slodze. Savukārt dekoratīvos kamolu vai citu mantu glabāšanas grozus un kastes var pat atstāt mantojumā.
Pinumus ieteicams glabāt sausumā, istabas temperatūrā, piemēram, skaisti salikt uz skapja.
Vai drīkst mazgāt?
Pinumus var mazgāt ar neitrālu mazgāšanas līdzekli, paberžot ar saru suku. Droši var skalot, jo īsu brīdi klūgām slapjums nekaitēs.
Ja klūgās ieēdušies ogu traipi, tos var mēģināt pabalināt ar kādu saimniecībā lietojamu skābi, tomēr pilnībā iztīrīt tos nevarēs.
Tāpēc der iegādāties vairākus grozus, kas paredzēti dažādām vajadzībām, piemēram, seklāku grozu atvēlēt ogām, kādu citu turēt āboliem vai parādes vajadzībai (iepirkumiem, piknikam, ciemkukuļiem).
Vai ieteicams krāsot?
Dažkārt ilgmūžībai iesaka grozu nolakot. To var darīt, taču tad tas zaudē daļu skaistuma un galvenais – tas vairs nav elastīgs. Ja lakotu grozu stiprāk saspiež vai atsit, tas var salūzt.
Krāsot var skalu grozus (tos arī moderni rotāt ar attēliem dekupāžas tehnikā), bet no klūgām pītos glīti nokrāsot ir gandrīz neiespējami. Moderni un praktiski ir grozi, kas jau darināti no tumši tonētām klūgām.
Vai iespējams salabot?
Ja groza saimnieks pats mazliet pieprot pīšanu, tad to var darīt. Taču nest vecu grozu pie meistara neatmaksājas. Ja jaunam grozam gadījusies kāda trauma, tad ir lielākas izredzes to atjaunot, taču, ja klūgas jau sākušas sabrukt no vecuma un kļuvušas trauslas, nav vērts grozu labot.
Vecu grozu labojot, jāpatērē vairāk laika, nekā uzpinot jaunu. Turklāt tam var nebūt ilgs mūžs, jo labojuma vieta turēsies labi, bet vecās klūgas turpinās lūzt.
Ja grozs bijis sevišķi mīļš, tad var doties pie meistara un palūgt uzpīt jaunu pēc vecā parauga.
Kur var apgūt pīšanu?
Grozu pīšanas pamatus var apgūt dažādos kursos un arī tieši pie meistariem. Ja sadarbība bijusi veiksmīga, dažkārt tā var kļūt arī par arodu. Protams, par skološanos ir jāmaksā.
Taču prakse liecina, ka tikai retajam piemīt šim darbam vajadzīgā pacietība un rūpība. Jārēķinās arī, ka darba telpā vienmēr valdīs specifiskā klūgu smarža.