75% no Spānijas teritorijas apdraud pārtuksnešošanās: lauksaimniekiem Vidusjūras reģionā nāksies efektīvāk izmantot ūdeni 8
75% no visas Spānijas valsts teritorijas apdraud pārtuksnešošanās. Sausums dramatiski ietekmē lauksaimniecību visā Dienvideiropā. Ekstremāli apstākļi kā sausums un plūdi mijas viens ar otru no vienas galējības otrā, kā tas nesen notika maijā Itālijā, vēstīja ārvalstu medijs “Euronews“.
Eiropas Komisija uzskata, ka tās ir klimata pārmaiņu tiešas sekas. Ūdens trūkums vai pārpalikums – pārlieku liels daudzums kā plūdi ir nopietnas klimata pārmaiņu sekas, ar ko mēs jau saskaramies. Nākotnē sausums var izraisīt pārtikas krīzi ar tūlītējām ekonomiskām sekām.
Spānijā regulāru nokrišņu trūkums izraisītu 7 % iekšzemes kopprodukta (IKP) kritumu, ja Vidusjūras reģionā tiktu saglabātas pašreizējās CO2 emisijas un gaisa temperatūra paaugstinātos par diviem grādiem pēc Celsija. Pie trīs grādiem pēc Celsija tas nozīmētu jau ekonomikas un saražotās produkcijas lejupslīdi par 17%.
Tāpēc lauksaimniekiem nāksies pāriet no apūdeņotiem laukiem uz lietus barotiem laukiem, kā arī viņiem turpmāk vajadzēs efektīvi apsaimniekot ūdeni, tā “Euronews” sacīja Spānijas Lauksaimnieku un lopkopības organizāciju koordinācijas komitejas eksperts ūdens nozarē Havjers Fatass (Javier Fatás).
“Nākotnē lauksaimniekiem būs jāpielāgojas klimata pārmaiņām un klimatiskajiem apstākļiem. Mēs nedrīkstam aizmirst, ka pasaules iedzīvotāju skaits pēdējo 50, 60 gadu laikā ir trīskāršojies, un mums ir pienākums, tā teikt, pabarot šo pasaules iedzīvotāju skaitu,” uzsvēra eksperts Fatass.
Eiropā pieaugošais sausums īpaši skar Vidusjūras reģionu. Spānijā 75 % valsts teritorijas jau apdraud pārtuksnešošanās.
“Es uzskatu, ka turpmākajos gados mums ir jācenšas būt tikpat produktīviem kā esam tagad ar to ūdens daudzumu, kas mums ir pieejams tagad, vai ar mazāku ūdens daudzumu, kas mums būs turpmākajos gados, izmantojot to efektīvi. Mums jākļūst arvien ilgtspējīgākiem, izmantojot mazāk resursu,” vērš uzmanību ūdens eksperts no Spānijas.
Gruntsūdens rezervuāri un dabas rezervāti, piemēram, Donjana (Doñana) Andalūzijā, ir svarīgi stratēģiski līdzekļi dabas aizsardzībai un cīņai pret pārtuksnešošanos un sausumu.