Lai noskaidrotu, vai organismā magnija pietiek, vispirms vajadzētu veikt asinsanalīzes. Ja daudzums ir pazemināts, tā ir tieša pazīme, ka šī minerālviela jāuzņem papildus. Jāatzīst, ka asinsanalīzes ne vienmēr uzrāda precīzu magnija daudzumu organismā. 0


Veselības ministrijas izstrādātajā tabulā, kurā norādītas ieteicamās enerģijas un uzturvielu devas Latvijas iedzīvotājiem, redzams, ka dienā pieaugušajiem (gan vīriešiem, gan sievietēm) ieteicams uzņemt 350 mg magnija. Grūtniecības periodā sievietēm jāuzņem 320 mg, laktācijas (zīdīšanas) periodā – 340 mg. Bērniem līdz 10 gadu vecumam ieteicamā dienas deva ir mazāka.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Uzņemot ieteicamo dienas devu, magnijs palīdz mazināt šķidruma aizturi, krūšu jutīgumu, vēdera uzpūšanos sievietēm ar premenstruālo sindromu. Dažos pētījumos atklāts, ka magnija uztura bagātinātāji palīdz novērst kāju muskuļu krampjus grūtniecības laikā.

Uzturā jālieto ar magniju bagāti produkti – graudaugi, rieksti, sēklas un pākšaugi, kas latviešu pārtikas grozā nav ikdienišķi vai īpaši iecienīti. Turklāt mūsdienās populāras ir tievēšanas diētas, nereti pilnībā no ēdienkartes izsvītrojot graudaugus, saka diētas ārste Lolita Neimane. Reizēm cilvēks pats sev diagnosticē celiakiju, kas ir glutēna nepanesamības izraisīta autoimūna slimība, un atsakās no graudaugu produktiem. Lēcas, pupas, zirņi ir ļoti labi magnija avoti, bet šķīvjos tie nenonāk pietiekami bieži. Magnijs ir arī zaļajos lapu dārzeņos, piemēram, spinātos, kā arī jūras produktos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Magnijs atrodas vienā ķēdē ar kalciju – abiem jābūt pietiekamā daudzumā. Katrai no minerālvielām ir sava funkcija: kalcijs liek muskuļiem sarauties, savukārt magnijs palīdz tiem atslābināties. Latvieši ēd samērā daudz piena produktu, kas ir bagāti ar kalciju, tāpēc magnija varbūt ir par maz. Ņemot vērā uztura paradumus, ārsti nereti iesaka lietot uztura bagātinātājus, kuru sastāvā ir magnijs kombinācijā ar B6 vitamīnu.

Var būt tā, ka cilvēks ēd visu nepieciešamo grupu produktus, bet ir traucēta uzturvielu uzsūkšanās. Tam par iemeslu var būt dažādi zarnu iekaisumi, D vitamīna deficīts. Magnijs var tikt pastiprināti izvadīts, piemēram, ja ir vemšana un caureja, diabēts, nieru 
kaites, aizkuņģa dziedzera slimības. Magniju no organisma pastiprināti izvada arī alkohols un dažādi medikamenti – antibiotikas, ķīmijpreparāti.

Magnijs vairāk izdalās fiziska darba veicējiem un sportistiem, jo ikdienā nākas pastiprināti svīst.

Arī stress var radīt magnija deficītu. Eksāmenu laikā vai pārslodzes brīžos cilvēks ēd neregulāri un neaizdomājas par uzņemtajām uzturvielām.

Grūtniecības laikā, sevišķi trešajā trimestrī, magnijs vajadzīgs vēl vairāk. Nelabuma un sliktās dūšas dēļ grūtniece izvēlas to, kas garšo, bet aizmirst, kas vajadzīgs organismam.

Gan magnija, gan kalcija uzsūkšanās estrogēnu trūkuma dēļ 
menopauzes laikā ir apgrūtināta, tāpēc ieteicams papildus uzņemt abas minerālvielas.

Uzturā pietiekami uzņemot magniju, samazinās metabolā sindroma attīstības risks, tātad ir mazāka iespēja saslimt ar sirds slimībām, insultu vai diabētu. Kardiologi brīdinājuši, ka cilvēkiem, kuri sirgst ar sirds un asinsvadu slimībām, nereti organismā ir samazināts magnija līmenis, tāpēc tam obligāti jāseko līdzi. Elektrolīti (kālijs, nātrijs, kalcijs, magnijs) palīdz uzsākt un vadīt sirds elektriskos impulsus. Pārlieku augsts vai zems elektrolītu līmenis var ietekmēt sirds elektriskos impulsus un veicināt aritmijas attīstību.

Reklāma
Reklāma

Par magniju nereti runā saistībā ar menopauzi un premenstruālo sindromu. Šajā sakarā nereti iesaka fitoestrogēnus, piemēram, sojas produktus vai riekstus. Rieksti ir labs uztura produkts, tajos ir ne tikai magnijs, bet arī daudz taukvielu un kaloriju. Ja ir liekais svars, nevajadzētu riekstus ēst saujām tikai tādēļ, lai uzņemtu magniju.

Tomēr, ja cilvēkam nav kādu vielu uzsūkšanās traucējumu, viņš uzņem pilnvērtīgu barību no dažādām uztura grupām un ja nav sportists vai fiziska darba strādnieks, nav nepieciešams papildus uzņemt magniju ar uztura bagātinātājiem.

Pirms magnija uztura bagātinātāju lietošanas jākonsultējas ar savu ārstu. Magnija preparātus iespējams pārdozēt un izraisīt caureju, vemšanu, zemu asinsspiedienu, palēninātu elpošanu, turklāt magnija uzņemšana kopā ar citiem medikamentiem var izraisīt nevēlamas blakusparādības, tāpēc ārstam noteikti jāpastāsta, kādus medikamentus pacients lieto ikdienā.

Konsultante LOLITA NEIMANE, diētas ārste

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.