Magnija trūkums mazina spēju ražot labsajūtas hormonus. Kā to uzņemt dabiski 0
Magnijs ir universāls enerģijas avots. Ja tā trūkst, rodas dažādi nepatīkami simptomi. Nogurums, slikta dūša, bezmiegs, muskuļu nespēks, krampji, galvas reiboņi un sāpes, augsts asinsspiediens un pat sirds aritmija var liecināt par konkrētas minerālvielas trūkumu organismā. Izrādās, to iespējams uzņemt ar produktiem, kam latviešu ēdienkartē vajadzētu būt vairāk.
Magnijs ir viena no minerālvielām, kas cilvēka organismā atrodama kaulos, šūnās un muskuļos. Tam ir būtiska loma šūnu fizioloģijā, regulējot daudzas svarīgas organisma funkcijas. Magnijs piedalās adenozīntrifosfāta jeb tā sauktā ATF enerģijas devēja veidošanā. Tas ir universāls enerģijas avots organismā notiekošajiem bioķīmiskajiem procesiem, tāpēc, ja cilvēks jūtas noguris vai nomākts, nereti to saista ar magnija deficītu.
Kopumā cilvēka ķermenī ir 21–28 grami magnija. Lielākā daļa atrodas kaulos (60–65%), muskuļos (25–30%) un citos mīkstajos audos (10–15%).
Magnijs nepieciešams stipriem kauliem, veselīgai sirdij, premenstruālā sindroma un muskuļu krampju novēršanai. Tam piemīt stresu mazinoša un nomierinoša ietekme. Magnijs palīdz iedarbināt enzīmus, kas ļauj ogļhidrātus un taukus pārvērst enerģijā. Bez magnija organisms nespēj saražot serotonīnu, kas atbild par labsajūtu, un melatonīnu, kas nodrošina veselīgu miegu.
Dažādi pētījumi ataino magnija un asinsspiediena saistību, proti, pietiekams magnija daudzums organismā palīdz novērst hipertensiju jeb paaugstinātu asinsspiedienu. Regulāri uzturā lietojot pilngraudu produktus, kas bagāti ar magniju, šķiedrvielām, kāliju, dzelzi un selēnu, samazinās augsta asinsspiediena risks vai esošais augstais asinsspiediens. Pieaugušajiem dienā nepieciešams uzņemt vismaz 85 gramus pilngraudu produktu – aptuveni trīs šķēles pilngraudu maizes.
Magnijs ir nozīmīga uzturviela, kas nodrošina nervu un muskuļu atslābumu, tāpēc to dažkārt rekomendē stresa, muskuļu spriedzes mazināšanai. Deficīta simptoms var būt bezmiegs, bet magnija uztura bagātinātāji palīdz uzlabot miega kvalitāti. Taču deficīts var izpausties arī kā miegainība. Dažos pētījumos pat analizēta tā ietekme uz hroniskā noguruma sindromu. Nopietnākos gadījumos, lai justu efektu, magniju nepieciešams uzņemt injekcijas veidā.
Pirmie magnija deficīta simptomi ir nogurums, slikta dūša, bezmiegs, muskuļu nespēks un krampji, galvas reiboņi un sāpes, augsts asinsspiediens, sirds aritmija. Tomēr šādas izpausmes iespējamas arī tad, ja šīs minerālvielas organismā pietiek. Nogurumam var būt daudz citu cēloņu, ne vienmēr vainojams magnija trūkums. Kā par jebkuru uztura bagātinātāju, arī par magnija papildu lietošanu jākonsultējas ar ģimenes ārstu.