7 padomi, kā pasargāt savas tehnoloģijas no kiberuzbrukumiem 0
Prognozēt, kā izskatīsies pasaules ekonomika pēc Covid-19, joprojām ir pāragri. Tomēr jau šobrīd redzam, ka liela daļa uzņēmumu, ievērojot pašizolācijas noteikumus, pārceļ ikdienas darbus uz virtuālo telpu, un eksperti paredz, ka šī brīža paradumu maiņa kļūs par pamatu arī turpmākai attālinātā darba tendences attīstībai. Svarīgi ir ne tikai pilnvērtīgi apgūt jaunos komunikāciju kanālus, ko izmantojam darbam, izklaidei un saziņai, bet paturēt prātā arī drošības jautājumus, kas skar ikvienu interneta lietotāju. Mika Laude, Huawei viceprezidents kiberdrošības jautājumos, dalās ar vienkāršiem padomiem, kas var palīdzēt ikvienam “mājas biroja” darbiniekam uzlabot gan savu, gan savas ģimenes drošību tiešsaistē.
Kiberdrošība un kiberhigiēna jeb izpratne par drošību tiešsaistē ir aktuāli jautājumi jau ilgu laiku. Daudzpusīga informācija par šīm tēmām atrodama ne tikai plašsaziņas līdzekļos, bet arī pieejama dažādos individuālos un uzņēmuma līmeņa kursos un apmācībās. Par spīti tam, vēl aizvien liels skaits cilvēku kļūst par kibernoziegumu upuriem. Šobrīd šāds risks ir vēl lielāks, jo ikdienas darbs, kas iepriekš veikts biroja drošajā tīklā, tiek pārnests uz privātpersonām paredzētajiem tīkliem mājvietās, kas ne vienmēr nodrošina tikpat augstu drošības līmeni. Tādēļ šobrīd vēlamies atgādināt galvenos pamatnoteikumus savas kiberdrošības nodrošināšanai un aicinām tos ieviest savā ikdienā.
1. Vienmēr veidojiet datu un dokumentu kopijas
Lai dokumenti un dažāda veida dati, kas tiek glabāti datora atmiņā, netiktu pazaudēti datora fizisko detaļu vai programmatūras bojājumu gadījumā, tie vienmēr jādublē. Datu kopiju glabāšanai ieteicams izmantot drošus mākoņpakalpojumus.
2. Pārskatiet savus privātuma iestatījumus
Sociālo mediju platformas piedāvā iespēju ierobežot trešo pušu piekļuvi personīgajai informācijai, sākot no fotoattēliem līdz dzimšanas datumiem un atrašanās vietai. Privātuma iestatījumu pārskatīšana sociālajos medijos ļauj kontrolēt to, kādi dati ir redzami trešajām pusēm, pārliecinoties, ka savu privāto informāciju nododat tikai lietotnēm, kam uzticaties.
3. Regulāri pārskatiet paroles
Reizi pāris mēnešos pārskatiet savas paroles, pārliecinoties, ka tās atceraties un ka tās ir pietiekami drošas. Nav noslēpums, ka daudzi cilvēki izmanto vienu un to pašu paroli vairākās vietnēs. Diemžēl tā nav droša prakse, jo, ja kibernoziedznieki iegūs jūsu piekļuves datus vienā vietnē, viņiem būs iespēja piekļūt arī citām platformām, kurās esat reģistrējies, tādējādi iegūstot daudz vairāk datu un potenciāli radot jums lielākus zaudējumus.
4. Izpētiet tālruņa lietotņu atļaujas
Lejupielādējot tālrunī jaunas lietotnes, mēs nereti neuzmanības, vieglprātības vai laika trūkuma dēļ nemaz neizpētām noteikumus, kuriem piekrītam. Ļoti svarīgi ir pārskatīt, kādas atļaujas esat devis sava telefona lietotnēm. Piemēram, pārbaudiet, vai tām ir piekļuve jūsu atrašanās vietai, kamerai un mikrofonam, un liedziet šādas pieejas lietotnēm, kam tās acīmredzami nav nepieciešamas, pasargājot liekas informācijas noplūdi no jūsu telefona.
5. Izdzēsiet nevajadzīgās lietotnes
Iztīriet savas ierīces no nelietderīgām vai aizdomīgām lietotnēm, kuras neizmantojat vai nemaz neesat lejuplādējis telefonā. Tas samazinās aizpildītās atmiņas apjomu ierīcē, krietni uzlabojot telefona vai datora ātrdarbību, kā arī kopumā samazinās to lietotņu skaitu, caur kurām jūsu dati kļūst pieejami trešajām pusēm.
6. Nomainiet rūpnīcās iestatīto paroli savā Wi-Fi rūterī
Lai gan rūpnīcu izgatavotās ierīces ir diezgan drošas, vienmēr pastāv iespēja, ka ļaunprātīga persona var atklāt tīkla piekļuves paroli un ielauzties jūsu mājās esošajā Wi-Fi maršrutētājā jeb rūterī, kā to saucam ikdienā. Tādējādi kāds var piekļūt jūsu mājas tīklam, pie kā pieslēgtas visas mājās esošās ierīces – datori, tālruņi, pat televizori, un iegūt informāciju par jūsu darbu, ģimeni un ikdienas gaitām. Personīgā Wi-Fi tīkla nosaukuma un paroles maiņa aizņem vien pāris minūtes – rezultātā tas var sniegt ievērojami augstāku drošības līmeni jūsu mājvietas tīklam.
7. Pārbaudiet e-veikalu mājaslapas
Pašizolācijas laikā cilvēki daudz biežāk izmanto iepirkšanās iespējas internetā, un ir arī tādi, kas preces attālināti iegādājas pirmo reizi. Pirms veicat pirkumu un dalāties ar kredītkartes datiem, vienmēr pārbaudiet visu pieejamo informāciju par konkrēto internetveikalu – gan citu pircēju atsauksmes, gan pieejamo informāciju uzticamos avotos, piemēram, Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājaslapā.
“Sniedzot šos padomus, es vēlos pievērst uzmanību tam, ka šobrīd, kad saziņai un darbam tiešsaistē ir lielāka nozīme kā jebkad, īpaši svarīga ir arī mūsu katra individuālā uzvedība interneta vidē, daloties ar savas dzīves notikumiem, uzņemot informāciju medijos un iepērkoties attālināti. Pārdomājot savu rīcību un ņemot vērā vien dažus kiberdrošības ieteikumus, mēs viegli un ātri varam samazināt kiberdrošības uzbrukumos cietušo cilvēku skaitu. Lai gan, gādājot par ierīču lietotāju drošību, lielu daļu darba kiberdrošības nodrošināšanai jau veic paši tehnoloģiju ražotāji un tīkla nodrošinātāji, atbildība jāuzņemas arī katram no mums, apgūstot kaut dažus jaunus drošības ieradumus, tādējādi kļūstot par prātīgāku tehnoloģiju lietotāju,” pārdomās dalās Mika Laude, Huawei Technologies viceprezidents kiberdrošības jautājumos.