7 padomi, kā “norūdīt” augus, lai tie neapvīst un neapdeg 0
Avots: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Vienmēr stāsta un raksta, ka uz lauka jāstāda norūdīti augi. Bet kā pareizāk to izdarīt? Dažkārt nopirktie stādi aug labi, bet citreiz apvīst un apdeg.” – jautā Marta no Saldus.
“No karstas siltumnīcas tūliņ ārā stādus nedrīkst stādīt. Tas attiecas gan uz kāpostiem, gan tomātiem un gurķiem, gan puķēm,” skaidro stādu audzētāja Gunita Behmane-Rudzīte. Nonākot spožā saules gaismā un vējā, nepieradis stāds var stipri ciest vai pat aiziet bojā. Krasa vides pārmaiņa augiem ir pamatīgs šoks.
1. Pareizi būtu sākt augu norūdīšanu agrāk. Audzētāji šim nolūkam tomātus jau laikus pārnes uz vēsāku siltumnīcu, lai tie veidojas stipri un drukni, arī kāpostus novieto vēsākā lecektī. Taču, ja tas nav darīts, audzēšanai uz lauka paredzētos stādus tagad noliek paēnā. Laba vieta ir siltumnīcas ēnas puse.
2. Pirms augu likšanas Gunita uz augsnes noteikti noklāj melno ģeotekstilu. Tas saulē uzsilst, un pa tādu nepatiks līst gliemjiem. Uz kailas zemes nedrīkst likt gliemju jo sevišķi iecienītas maltītes – gurķus, ķirbjus, baziliku u.c.
3. Pirmajā dienā stādiņus vēlams pārsegt ar agrotīklu, pēc tam to noņem un ļauj augam pierast pie āra apstākļiem. Ja patur vairākas dienas, pat pēc izskata jau var redzēt, ka augi kļūst tumšāki zaļi.
4. Taču pat pēc norūdīšanas augus, ko uz lauka izstāda karstā laikā (sevišķi tos, kas nav podiņos), vēlams noēnot. Labākais veids ir uzklāt balto agrotīklu, ko pārliek pāri vieglas konstrukcijas lokiem. Var pat saspraust zemē žagariņus, kas garāki par stādiem, un uzklāt uz tiem. Mazāka auguma stādus var noēnot ar meijām. Šim nolūkam der jebkuri kupli, lapoti zari. Piemēram, katram kāpostam saules pusē piesprauž pa kļavas zaram. Tas arī pirmajās dienās pasargās no vēja.
5. Tirgū nopērkamie stādi parasti jau ir norūdīti, bet var gadīties visādi. Tāpēc pirktos stādus vēlams kādu dienu paturēt paēnā.
6. Pat iegādātās iekarināmās greznās podu puķes ieteicams pirmās dienas paturēt noēnojumā un tikai tad novietot paredzētajā vietā.
7. Tūlīt jāstāda no kastītes ņemti stādi ar kailām saknītēm, piemēram, kāposti un puķu stādiņi.
Zariņi ap stādu to noēnos un balstīs, arī palīdzēs saglabāt mitrumu. Vēlāk tie sakaltīs un ļaus augam baudīt pilnu saules gaismu.
Kāpostam dobē meiju iesprauž vismaz saules pusē.